Emin Şirin

Emin Şirin

Haftanın Yorumu
[email protected]

Erdoğan'a göre cemaat ve tarikat yurtları yeterli!

06 Ekim 2021 - 15:45

ABD İLE RUSYA ANLAŞMADA
ABD ile de Rusya birçok konuda olduğu gibi Suriye konusunda da anlaşmış vaziyetteler. Bu iki gücün dışında, bazı konuları empoze etmemiz çok zor görünüyor. Bazı konuları ABD, Rusya iş birliğine rağmen yapmayı arzu ediyoruz. Bunları gerçekleştirmemiz çok zor görünüyor.

Önümüzdeki dönemde Idlib’te Rusya’ya bazı terör örgütlerinin boşaltılması adına verdiğimiz sözleri tutamadığımız taktirde, Rusya ile ilişkilerimizin bozulacağı gün gibi aşikâr. Biz basit bir tüccar mantığıyla ‘Efendim sizden biraz S400 alalım. Bize biraz vakit tanıyın.’ Gibi alaturka davranışlar ile bu konuları halletmemizin imkânı yok.

AKP’DEN HAYAT PAHALILIĞINA DÜŞÜNCESİZ TUTUM
Marketlerdeki fahiş fiyatlar ve hayat pahalılığı vatandaşın gündeminden düşmüyor. AKP ise beş zincir marketi bu durumdan sorumlu tutuyor. AKP’nin bu tutumunu hemen hemen her konudaki tutumu gibi ikircikli ve düşüncesiz bir tavır olarak değerlendirmek lazım.

Bundan birkaç sene evvel sayın Recep Tayyip Erdoğan artık bakkal dönemi kapandı. “Bir araya gelsinler, marketleşsinler, modern hayat böyle marketleri işliyor.” Diyordu. Şimdi aradan birkaç sene geçti. ‘Bu marketler pahalılık yaratıyor.’ Diye marketleri çemkiriyoruz. Marketlerdeki fiyat sisteminin bazı sıkıntılar yarattığı muhakkak. Ancak konu çok daha derin.

Türkiye’de genel ekonomik politikaları, sıkıntıları ve tedarik zincirinin doğru dürüst organize edilememesinden ortaya çıkan problemler. Bu problemlere makro düzeyde bakmadan polisiye tedbirlerle marketlere ceza keserek, onlara bağırıp çağırarak, hiçbir şeyin halledilmesine imkân yok.

Bundan birkaç sene evvel de soğan depolarının basıp soğan spekülatörleri diye soğan tüccarlarına bağırılıyordu. Konuların bu şekilde hallolmadığını AKP anlamadı, anlamıyor. Maalesef ticaret bakanı da tarım bakanı da bu konuda fevkalade zayıf.

ERDOĞAN’A GÖRE CEMAAT YURTLARI YETERLİ
Türkiye genelinde öğrencilerin barınma sorunu son derece önemli. Bu konu sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatine getirildiğinde vermiş olduğu cevabı da çok ayıplıyorum. “Siz yalan söylüyorsunuz böyle bir problem yoktur” demesi, çok ayıp bir beyan oldu.

Tayyip Erdoğan’a göre cemaat ve vakıfların yurtları, bu problemi çözmeye yeterli. Fetö yurtları örneğini dikkate aldığımızda öğrenciler bu yurtlara gitmeyi istemeyebilirler. Devletin Kredi Yurtlar Kurumu’nun ve yerel belediyelerin de bu konuda gerekli yatırımı yaparak bu konuyu mutlaka halletmeleri lazım. Belki de yüz binlerce çocuğumuzun, gencimizin muzdarip olduğu barınma sorununun halledilmesi şart.

NEW YORK’TA AÇILAN TÜRKEVİ İSRAF GÖRÜNTÜSÜ VERİYOR
New York’ta açılan Türkevi’nin dış siyaset ve ABD siyaseti açısından hiçbir manalı etkisi olmaz bilakis bir israf görüntüsü verdiği kanaatindeyim. Ancak oradaki Türk vatandaşlarımıza belki daha iyi bir konsolosluk hizmeti verebilir. Bizim saray israfı maalesef arabalarla binalarla uçaklarla yapılan gösterişli gösterilerin, dış politikada bir önemi olduğunu zannediliyor. Bunların hiçbir önemi yok bilakis tam tersine tepecek davranışlardır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum