Emin Şirin

Emin Şirin

Haftanın Yorumu
[email protected]

Ekonominin düzelme ihtimali var mı?

03 Ocak 2022 - 11:42

YENİ YILDA PANDEMİNİN BİTTİĞİNİ GÖRECEĞİZ
2021’i bitirdik 2022’ye başladık. 2022’nin milletimizi insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyoruz. İnşallah bu temenniler bu sene karşılık bulur. Ülkemize baktığımız zaman ana meselelerin ne olduğuna ana başlıklarla değinmek lazım. Bunlardan birincisi sağlık. Pandemi devam ediyor. Herhalde 2022’de pandeminin bittiğini göreceğiz. Türkiye’de aşılama bazılarımız tenkit etse bile bana göre başarıyla gerçekleşti. Aşıyı İhmal etmeden sağlık tedbirlerine dikkat ederek bu pandeminin son bulmasına bizlerin de katkı sağlaması gerekiyor.

YÜKSEK ENFLASYONLU SIKINTILI BİR YIL OLACAK
İkinci başlığımız herhalde ekonomi. Bazen bana soruyorlar ‘dolar, döviz, enflasyon, faizler ne olacak?’ inanın bir rakam görerek öngörüde bulunmayı imkânsız azdediyorum.  Zira bir öneride bulunmak için ortada bir model ve rasyonalite olması lazım. Zira ortada ne rasyonalite ne de öngörülebilir bir model olmadığı için detaylı bir öngörüde bulunmak kabil değil. Ancak kâhin olmaya da lüzum yok. Çok ciddi bir şekilde çok yüksek bir enflasyonla yaşayacağımız çok sıkıntılı bir sene geçireceğimiz de kimse için sır olmamalı.

EKONOMİDE BU HÜKÜMETİN BAŞARILI OLMA ŞANSI YOK
Ekonomide bu hükümetin başarılı olma şansı görünmüyor. Ortaya koydukları Türkiye modeli dedikleri ticari açığı düşürücü, ihracatı arttırıcı, özellikle üst tüketim mallarındaki ithalatı azaltıcı modelin bu hükümette yürümesine imkân yok. Hükümet programını yaparken hiçbir şekilde hazırlık yapmadı. Böyle bir program her konuda çok detaylı bir hazırlık ister. Ancak Nebati beyin konuşmalarına baktığımızda kervan yolda dizilecek. Yolda dizilecek kervanın da her tarafa dağılmaması kabil değil. Dediğim gibi ortada doğru düzgün bir plan program ve hazırlık yok. Böyle bir programın yürütülebilmesi için çok önemli döviz rezervlerine ihtiyaç var, yok. Çok ciddi bir şekilde yatırım yapılması lazım, yok. Yokların en önemlisi de bu hükümete güven yok. Bütün bunlar bir araya geldiğinde ekonominin daha iyi bir yere gitmesi çok ama çok zor.

TÜRKİYENİN ÇIKIŞ YOLU HİLESİZ BİR SEÇİM
Üçüncü konu ise siyaset, Türkiye’nin çıkış yolu kazasız belasız, hilesiz hurdasız, neticeleri uygulanabilir bir seçim yapmaktan geçiyor. Zaten muhalefet partileri bu konuların farkında olduklarından demokratik hukuk devletinin prensipleri içinde bir an önce sandığın seçmenin önüne gelmesini yüksek sesle talep ediyor. Cumhur ittifakı ise seçimden kaçan bir görüntü içerisinde. Halbuki madem kendilerine bu kadar güveniyorlar halka gidip güven oyu istemeleri de kendi açılarından son derece makul olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum