Emin Şirin

Emin Şirin

Haftanın Yorumu
[email protected]

Suriyelilerle ilgili söylentiler var

10 Ocak 2022 - 17:28

Dünya Kâinatın Sırlarını Çözmeye Çalışırken…
Yine çok hareketli geçen hafta içinde garip gelecek belki ama gündemi en fazla işgal eden konu uzayda yavaş yavaş yörüngeye oturtulan ve çalışmaya başlayacak olan James Webb teleskopuydu. Bu bilimsel keşiflerin içinde insanlık yeni ufuklara yelken açıyor. Yörüngeye oturtulmakta olan James Webb teleskopu insanlığın bugüne kadar gördüğünden yüzlerce misli daha fazla kâinatı derinliklerini görecek, irdeleyecek ve kainatın sırlarını çözmeye çalışacak. Bu çalışmalar sonucunda dinsel hayatımıza da tesir edecek birçok bilimsel gelişme ortaya çıkacak. Hani derler ya millet gidiyor Mersin’e biz gidiyoruz tersine…

Kimin Cumhurbaşkanı Olacağından Çok Seçim Kanunu Önemli
Tayyip Erdoğan’ın 6 ay içerisinde ekonomik alanda bir iyileşme sağlamasına imkânsız görünürken seçim konusu konuşulmaya devam ediyor ve ne zaman konuşulsa herkes kimin Cumhurbaşkanı adayı olacağı konusunda sorular soruyor. Daha önce söylediğim gibi tekrar belirtmek isterim. Seçim için kimin Cumhurbaşkanı olacağından çok öncelikle Seçim Kanunu’nun nasıl olacağı daha büyük önem arz ediyor. AKP seçim öncesi kendisi lehine yeni yasalar yürürlüğe sokmak için çalışacak ve bunları mecliste oylamaya sunacak. Seçimle ilgili bir diğer önemi nokta da adil bir seçim için partilerin seçim güvenliği konusunda harekete geçmesi gerektikleri gerçeğidir.

Suriyeliler Oy Kullanmak İçin Vatandaş Yapılıyor
Kazakistan’da olup biten olaylara nispeten bu ülkenin Suriyeli mülteci ve sığınmacılarının satırlı yürüyüşlerinin ve çıkardıkları olayların daha büyük önem taşıdığı kanısındayım. Son zamanlarda sığınmacıların karıştığı birçok olay haber oluyor. Bu süreç iyiye gitmiyor. Tekrar ediyorum. Bu süreç iyiye gitmiyor. Bu süreç içerisinde nüfus rakamlarını bir an evvel saklamadan bildirmekte fayda var. TÜİK bir an evvel Türkiye’nin nüfusu konusunda bir bilgilendirme yapmalıdır. Şu anda milyonlarca Suriyelinin seçimlerde oy kullanması amacıyla vatandaş yapıldığına dair söylentiler var. Bu rakamlarında bir an evvel şeffaflıkla ortaya konulması gerekiyor.

Yeni Anayasa vs. gibi konuların hepsi seçimden sonra irdelenecek konulardır. Seçimden evvel meclisi bekleyen yeni yasalar gündeme yatırılmalıdır. Millet vekilleri bu konular meclise sunulduğunda sarayın istediği gibi hareket edecekler. Bir iki ay içinde gündemin en önemli konularından biri iktidarın meclise getireceği yeni seçim kanunu olacağını ön görüyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum