Emin Şirin

Emin Şirin

Haftanın Yorumu
[email protected]

Erdoğan'dan Öcalan hamlesi gelirse Bahçeli itiraz etmeyecek

17 Ocak 2022 - 13:56

DEVLET PARALEL DEVLET KURMA AMAÇLI YURTLARI DESTEKLİYOR
Geçtiğimiz hafta beni çok üzüntüye sevk eden hadise Enes Kara’nın intiharı oldu. Bu genç delikanlı bir taraftan ailesinin bir taraftan cemaatin baskılarına ve hayatın da gayelerine dayanamayıp hayatına son verdi. Esas itibariyle toplumda çok Enes Karalar var ve bu konulara ciddi bir şekilde eğilemiyoruz, eğilmiyorlar. Konu cemaat yurtları etrafında geçti. Bu konunun çok ciddi bir sorun olduğu kanaatindeyim. İktidar da maalesef bu konuyu destekliyor. Devlet yurt açacağına bu işi bir manada özelleştirerek cemaatlere vermiş durumda. Bu yanlış bir iştir. Bunun yanlış olduğunu söylemek cemaatlere karşı olmak manasına da gelmez. Ancak cemaatler belirli bir insan türü yetiştirmek, ilerde paralel devlet kurmak ve ticaretle uğraşmak yerine asli meseleye kendi felsefelerine dini ibadetlerine dönmek durumunda olmalılar.

ÖCALAN SEÇİMLER ÖNCESİ EV HAPSİNE ÇIKACAK
Geçen hafta önemli başka bir konu Tayyip Erdoğan’ın belki irticalen söylediği İmralı ile Edirne Cezaevi’nde bulunan Selahattin Demirtaş’ı karşı karşıya getirmesi oldu. Önümüzdeki günlerde sürprizlere hazır olalım. Öcalan 2023 seçimlerinden belirli bir süre önce ev hapsine çıkarsa hiç şaşırmayalım. Yine Öcalan, mart ayında konuşulacağı söylenen Seçim Kanunu’nun alacağı şekil için de iktidarın kullanışlı bir enstrümanı olabilir. Gelecek seçimde Kürt oylarının Kürt kökenli seçmenin oylarının ne kadar belirleyici olacağının herkes farkında. Erdoğan’da bu konuda Öcalan ile yürümeyi kararlaştırmış görünüyor. Erdoğan, Öcalan ile yürürse buna Bahçeli itiraz eder diye düşünenler de hiç böyle düşünmesinler Bahçeli de “Bu bir devlet kararıdır” diyerek işin içinden rahatlıkla çıkar.

HDP TÜRKİYE PARTİSİ OLAMAZ
Buna bağlı olarak HDP’nin kapatılıp kapatılmayacağı meselesi önemli bir mesele olarak önümüzde duruyor. Ben HDP’ye hakikaten şaşkınlık ile bakıyorum. HDPli milletvekillerinin içlerinde bazı aşiretlerden gelen veya bazı muhafazakâr tabandan gelen milletvekilleri var ve devlette çalışıyorlar. Ancak çok büyük bir kısmı kandilden onaylanmış ve PKK iltisakı liyakatın çok daha fazla göz önüne alınarak milletvekili yapılmış insanlar var. Buna HDP’nin bir Türkiye partisi olma imkanının tamamen ortadan kaldırıyor.

SIKINTILARIN TEMELİ İKTİDAR
Dikkatimi çeken manşetlerin başında Sabah Gazetesi’nin pazar günü attığı manşet var. Manşet şöyle “Tüm sıkıntıları biz çözeriz” demiş Tayyip Erdoğan. Yahu ortaya çıkan bu sıkıntıların temelinde sizin icraatlarınız var. Bu sıkıntıları şimdi çözmek için gayret göstereceğiniz yerde başta bu sıkıntıların çıkmasına mâni olsaydınız ya!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum