Gürcan Dağdaş

Gürcan Dağdaş

[email protected]

Pudra şekeri üzerinde tepinmek!

31 Mart 2021 - 11:00 - Güncelleme: 31 Mart 2021 - 16:15

"Dindar nesil yetiştireceğiz" diyenlerin yirmi yıllık iktidarı sonucunda gelinen nokta, muhafazakar mahallede HEDONİZM (hazcı) patlamasıdır!

Müslüman mahallesinde salyangoz satılır mı? Satıldığına dair yüzlerce örnekle karşı karşıyayız!

Hedonizm nedir?

Hedonizm, Yunanca bir kelime olan Hedone kelimesinden türemiştir. Bu felsefeye göre hayatın anlamı haz peşinde koşmak olarak belirlenmiştir. Hedonizm felsefesine göre insanların bu dünyadaki amacı acıdan kaçarak haz peşinde koşmaktır.

Hedonizm akımına göre insanların eylemlerinin sebebi haz ve üzüntü veren duygulardır. Ahlaki olarak bir şeyin değeri insanda oluşturduğu tatmin duygusu ile ölçülür. Zihinsel ya da bireysel bir şey insanda tatmin duygusu oluşturuyorsa o şey iyi olarak kabul edilmektedir.

İşin bilimsel boyutu bu...

Gencecik bir çocuk. Aile üyeleri iktidar yanlısı. İktidar seçkinlerinin şatafatlı, mülkiyetçi, hukuksuz yaşamlarının ortasına düşmüş!

Yapanın yanına kâr kaldığı, çalanın çaldığını hak ilan ettiği, söyledikleriyle yaşamı örtüşmeyen bir çok kötü örneğin içinde, azmamak, hedonizmin (hazcılığın) esiri olmamak mümkün mü?

Gerçi Y ve Z kuşağının sınırlarını, hemen hemen her mahallede zorlayan bir Hedonizm (hazcılık) saldırısı var!

Var var olmasına da, Ömer’leri arıyorum diyenlerin etrafında bu kadar yüksek dozda Hedonizmin nüksetmesi, değer dayatması yapanlara umarım utanma duygusunu hatırlatır!

Genç çocuğu aklamak için bunları yazmadım, günah keçisi olarak taşlanmasına itirazım var!

Azdıran, bozduran, yol veren gerçek günahkarları ve iklimi daha derin sorgulamak gerekmez mi?

Memleketin hazcı bir duygusal kırılmaya savrulduğunu görmemiz lazım. Bunu konuşmak doğru olandır...

YORUMLAR

  • 0 Yorum