Ümit Doğan

Ümit Doğan


Sakarya Savaşı sürerken Vahdettin 19 yaşındaki kızla evleniyordu

01 Ağustos 2020 - 12:05 - Güncelleme: 01 Ağustos 2020 - 12:24

Sakarya Savaşı'nın en çetin günleri... Mustafa Kemal Paşa önderdliğindeki Milli Mücadele, Yunanistan'a karşı zorlu bir savaş veriyor. 

Tam o sırada, 60 yaşındaki Padişah Vahdettin, 19 yaşındaki Nimed Nevzad Hanım ile evleniyor, hem de görkemli bir düğün merasi ile... 

Düğün merasimi başlamadan evvel Padişah, kızın ailesini saraya davet etmişti.

Nevzad Hanım’ın babası Şaban Bey yaşamadığı için validesi Hatice Hanım, biraderi Salih Bey, zaten sarayda bulunan kız kardeşi Nesrin Hanım ve birkaç yakın akrabaları Yıldız Sarayı’na teşrif etmişlerdi.

Hatice Hanım iltifatlarla, Nevzad Hanım’a yeni tahsis edilmiş olan ve saray parkında bulunan hususî köşkte ağırlanmıştı. O gün yemekler verilmiş ve akşama doğru kına gecesi yapılmıştı.

Ertesi gün sabah erkenden, Zat-ı Şahane’nin diğer haremlerinin nedimelerinden birer kişi, yeni hükümdar haremi olacak hanıma şahitlik yapmak üzere çağrılmışlardı.

Nevzad Hanım uzun beyaz ipekten muhteşem bir gelinlik giymiş, başına pırlanta taşlı bir taç, boynuna da yine pırlantalı bir kolye takmıştı.

Bu muhteşem gelinliği ile tıpkı bir peri gibi olmuştu. Köşkün büyük salonunda Nevzad Hanım muhteşem gelinliği ile pek güzel bir kanepenin üzerinde oturuyordu. Başına o esnada beyaz renkten geniş ve uzun bir tül örttükleri için yüzü bu örtü altından pek belli olmuyordu.

Zat-ı Şahane salona girer girmez bütün hanımlar ayağa kalktılar ve merasim nihayetine kadar hiç kimse oturmadı. İmam efendi kanepenin tam karşısında duruyordu ve padişahı ilk selâmlayan o oldu.

Sonra Padişah gidip kanepenin üzerine oturdu, Nevzad Hanım da padişahın yanında yavaşça yer aldı. Bu esnada Anber ile Hayrettin Ağalar kanepenin sağ tarafına geçip ayakta durmaya başladılar.

Nikâh kıyılmadan evvel ağalar şahit olduklarına dair yemin ettiler. Nikah kıyıldı. Akşam saat dokuza kadar bu şenlik böylece devam etti. Nevzad Hanım namına İstanbul’daki fakirlere yiyecek dağıtılmış, bazılarına da para yardımında bulunulmuştu.

İstanbul’da düğün telaşı sürerken, savaş bütün acımasızlığıyla devam ediyordu. Mustafa Kemal “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça, terk olunamaz” emrini vereli birkaç gün olmuştu.

Bu arada Vahdettin ile 19 yaşındaki Nimet ile evlendiğinde, kızı Ulviye Sultan 29, Sabiha Sultan 27 yaşındaydı. Vahdettin öldükten Türkiye'ye dönmüş ve 1927 yılında Gemi Kaptanı Ziya Seferoğlu ile evlenmiştir.
Nevzad Hanım'ın bilinen nadir fotoğraflarından

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • hasan akdeniz
    2 ay önce
    üstad evlilik tarihleri büyük taarruzdan 1 yıl öncesi olarak görünüyor ? 1 eylül 1921 ?