Ümit Doğan

Ümit Doğan

[email protected]

Tarihi belgeyi açıklıyoruz, İskilipli Atıf suçunu kabul ediyor!

25 Şubat 2021 - 15:12 - Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 16:01

Yıllardır söylenegelen "İskilipli Atıf'ın şapka giymediği için asıldı" yalanında sona gelmiş bulunuyoruz.

Elimizde, İskilipli Atıf'ı aklayarak Atatürk düşmanlığı yapanların tüm yalanlarını çürütecek belgeyi ilk kez sizlerle paylaşacağız. 

Ama önce İskilipli Atıf'ın kim olduğunu hatırlayalım. 

Milli mücadele sırasında "Yunan'la savaşmayın, Mustafa Kemal'i öldürün" diyen beyannamelerin atılmasından, Biga'da çıkan isyanların desteklenmesinden, Niğde ve Konya'da çıkan isyanlardan ve Antep'te Fransızların desteklenmesinden sorumlu olan Teali İslam Cemiyeti'nin başkanıdır. 

Atatürk ve devrimlerin aleyhtarı olan bazı çevreler İskilipli Atıf'ın şapka giymediği için idam edildiğini iddia ettiler.

Hasan Mezarcı, 1992 yılında TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na başvurmuş ve İskilipli Atıf'ın yargılandığı mahkeme tutanaklarını istemişti. Komisyon, tutanakları bazı defterler eksik olmak üzere Hasan Mezarcı'ya verdi. İskilipli Atıf'ın halkı isyana teşvik etmek suçundan idam edildiği anlaşıldı.

Tutunacak dal kalmayınca, bu sefer de "Tutanaklar neden eksik? Neden bir şeyleri gizleme ihtiyacı hissediliyor?" denildi. 

Bahsedilen eksik tutanaklara ulaştık. O tutanakların içinden çok, ama çok önemli bir belgeyi sizlerle paylaşıyoruz. 

İskilipli Atıf, idam kararı alındıktan sonra Mustafa Kemal ve İsmet Paşalara ulaştırılmak üzere bazı sözler söylemiştir. İskilipli Atıf, suçunu idrak ettiğini söylemiş, idam cezasının affedilerek gerekirse 101 sene hapis cezasına çevrilmesini istemiştir.

Bugün İskilipli Atıf'ın suçunu inkar edenler, İskilipli Atıf'ın bizzat söylemiş olduğu "kusurlarını idrak ettiği" yönündeki sözlere ne diyecekler?

İşte ilk kez yayınalan o sözlerin tam metni:

1- Atıf Hoca’nın kable’l-idam söylediği ifadatı:

Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa hazretlerinin merhametlerine dehalet ederim ve bizi aflarını rica ediyorum. Hiç olmazsa cezamızın yüz bir seneye iblağını rica ediyorum. Başka bir diyeceğim yoktur. Bendeniz Türk oğlu Türk’üm. Benim gibi bir şahsiyet yirmi otuz senede yetişebilir. İmha bir fazilet değildir. Dağ başındaki şaki de yapabilir, şaki de imha olabilir.
Demek ki bu fazilet değildir. Fazilet ihya ve ıslahtır. İmha etmemeli, bizim bilmediğimiz kusurlarımız varsa o cihetten ıslaha sevk etmeli ve aklen söylenilen sözleri idrak [edecek] kabiliyetteyim. Bilhassa Gazi Paşa ve İsmet Paşa hazretleri memlekette müdrik insanların çoğalmasını görüyorum ve kendilerinin o kabiliyette olduklarını müdrikim. Bu is’afımız sem’-i devletlerine vasıl olursa çırağen? bizi imhadan vazgeçerek ıslah tarikini emredeceği ümidindeyim. Onun için kararımızın “101” seneye tahvilini emir buyursunlar.

2- Müfti Ali Rıza da aynı ifadede bulunmuştur.

İŞTE TBMM ARŞİVİ İSTİKLAL MAHKEMESİ TUTANAKLARINDAN ÇIKARDIĞIMIZ O TARİHİ BELGENİN ORJİNAL NÜSHASI

YORUMLAR

 • 10 Yorum
 • Antikemalist
  5 ay önce
  MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI UYDURUR.CHP ZİHNİYETİ ADAMI ÖNCE ASAR SONRA AĞZINDAN MEKTUP YAZAR.
 • Ali Yener
  6 ay önce
  Emeğinize sağlık.
 • Eyüp Dane
  7 ay önce
  İskilipli yobazlar tarafından kullanılan aslı hain biriydi.. diğer kullanılan figür Şalcı bacı olmayan bir karakter.. hedef ne Osmanlıydı nede Atatürk hedef Türk milletidir. Atatürk beyinlerden çıkarılmalı ki Türk milleti yıkılabilsin de bu hiç mümkün değil
 • Ferit can
  7 ay önce
  Hani son gece savunmasını peygamberimiz yırttırmıştı ne oldu niye idam olmak istemiyor o zaman?
 • Mahmut
  7 ay önce
  Böyle bir belge var ise, neden Hasan Mezarcı'ya verilmedi. İdamı, muğlaklığını koruyor, velev ki var ise de, mahpus psikolojisi, tabikide idamı yeğlemez, hapsi ister.
 • ERKILINÇ
  7 ay önce
  Verilse Hocanin hain oldugu durumu degisecek miydi ? Vatan hainliginin cezasi idam ya da kursuna dizilmektir, kanun ne ise geregi yerine getirilmis, ulkenin bagimsizlik savasina karsi dururken sonuçlarini düsünmemis demek, ***lik da var anlayacaginiz.
 • Altan
  7 ay önce
  İskilipli Atıf hain olduğunu itiraf etmiş.! Ümit bey teşekkürler.
 • Ayse Bayal
  7 ay önce
  Alsinlar belge iste .tesekkur ediyorum size.kimi alkisladiklarini bas taci ettiklerini gorsunler
 • ÜMİT DOĞAN
  4 ay önce
  YAZDIM BİTTİ. EYLÜL'DE ÇIKACAK.
 • İsmet Doğangün
  7 ay önce
  Sn.hocam bu konuda ama sadece bu konuda belge niteliginde tüm mahkeme tutanaklarininda icinde bulundugu bir kitap yazmanız şart oldu.