Ümit Doğan

Ümit Doğan

[email protected]

İskilipli Atıf'ın bilinmeyen ihanetleri

10 Şubat 2021 - 09:40 - Güncelleme: 10 Şubat 2021 - 14:08

Teali İslam Cemiyeti başkanı İskilipli Atıf’ın devlet erkanı tarafından Çorum’da mezarı başında anılmasıyla alevlenen tartışma söneceğe benzemiyor.

Atatürk düşmanı ve haliyle İskiplisever çevreler onun hain olmadığını, aksine kahraman olduğunu iddia etseler de ortaya koyduğumuz somut belgeler, Atıf’ın katıksız bir hain olduğunu ortaya çıkardı.

İskiliplisever güruh, önce Yunan uçaklarından atılan ve “Yunan’la savaşmayın, Mustafa Kemal’i öldürün” diyen Teali İslam Cemiyeti beyannamelerinin aslında var olmadığını söyledi.

Buna cevabımızı aşağıda göreceğiniz gibi, beyannamelerin aslını yayınlayarak verdik. İskilipli Atıf’ın bu beyannamelerin yayınlanmasına karşı çıktığını, tekzip ettiğini ve cemiyetten istifa ettiğini söylediler.

Tekzip metninin beyannamelerin yazılmasından bir yıl bir ay sonra, İstiklal Mahkemelerinin kurulmasını takiben “Vatana ihanetten yargılanma korkusuyla” yayınlandığını ve aslında İskilipli Atıf’ın cemiyetten istifa ettiğine dair bir kayıt olmadığını, mahkemede cemiyetten ayrıldığına dair söylediği sözlerin cemiyet içindeki çıkar çatışması nedeniyle yönetimden uzaklaştırılmasını ifade ettiğini ortaya çıkarttık.Atatürk ve Türk düşmanlığını körükleyenlerin, hayalî kahraman yaratmaya çalışanların maskeleri iyiden iyiye düşürmek adına bugünkü yazımda sizlere İskilipli Atıf’ın başkanı olduğu Teali İslam Cemiyeti’nin Anadolu’da açtığı şubelerle ektiği nifak tohumlarından ve çıkarttığı isyanlardan bahsedeceğim.

Teali İslam Cemiyeti’nin Anadolu’da çok sayıda şube açtığını görüyoruz. Şehir merkezlerinin haricinde, küçük kasabalara da şubeler açan cemiyetin faaliyetleri dönemin istihbarat teşkilatlarından olan Mim Mim Grubu’nun gözünden kaçmamıştı.

Mim Mim Grubu tarafından Askeri Polis Teşkilatı’na gönderilen iki istihbarat raporunda Teali İslam Cemiyeti’nin yaptığı bir toplantıda alınan karara göre büyük şehirlerde Askeri Polis Teşkilatı bulunduğundan bu teşkilatların bulunmadığı küçük iskelelere ve özellikle Akçaşehir, Şile, Kozlu, Kilimli, Kilyos, Amasra, Cide, Ayancık adam çıkarmayı düşündükleri belirtilmişti.

Bunların hedefleri Bolu, Boyabat, Bafra gibi iç kısımlara giderek Kuvayi Milliye aleyhinde propaganda yapmak olacaktı. Raporda belirtildiğine göre Teali İslam Cemiyeti bahsedilen kıyı bölgelere adamlarını çıkarma meselesinde Laz kayıkçılara güvenmediği için, Rum kayıkçılardan faydalanmayı düşünmüştü.

Teali İslam Cemiyetinin planını öğrenen TBMM Hükümeti, Kastamonu ve Bolu Havalisi Komutanlığını uyardı. Komutan Muhittin Paşa’da Kastamonu Askeri Polis Teşkilatına yazarak, “muhtelif şekil ve kıyafetlerle Anadolu halkını ifsad etmek üzere gelecek olanların” yakalanmasını istedi.

İstihbarat teşkilatlarımızın bütün çabalarına rağmen Teali İslam Cemiyeti’nin bazı isyanlar çıkardığını veya isyanları desteklediğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Örnek verecek olursak, Biga'da Teali İslam Cemiyeti mensuplarının katılımıyla ayaklanan isyancılar "Padişahtan başka kuvvet tanımayız, Kuvayi Milliyeyi dağıtmak için malen, bedenen bütün kuvvetlerimizi harcamaya ahdettik" diyorlardı.

Nevşehir Teali İslam Cemiyeti şubesi Kaymakam Nedim Bey'in başkanlığında kuruldu. Niğde’ye çıkan irticai olaylar Nevşehir Teali İslam Cemiyeti'nin sekiz üyesinin Niğde'nin gitmesiyle iyice kızıştı. Mustafa Kemal, olayların Konya'ya sıçramaması için 12. Kolorduyu uyardı.

Mustafa Kemal Paşa telgrafına şöyle başlıyordu: "Konya'da Teâlî-i İslâm Cemiyeti namıyla, maksat ve gayesi meçhul bir cemiyetin icrayı faaliyet etmekte ve bu surette efkarı ahaliyi tağlit ve teşviş eylemekte olduğu istihbar edildi."

Bir başka raporda Mustafa Kemal Paşa sarayın hocalar vasıtasıyla Teali İslam Cemiyeti adı altında memleketin her tarafında irticalar tertip ettiğini Niğde'de çıkardığı olayların kendilerinin çalışmalarına engel olduğunu, Temsil Heyeti’ni zora soktuğunu belirtiyordu. Bir başka raporda ise Mustafa Kemal Paşa Teali İslam Cemiyeti'nin Antep'te Fransız emellerine hizmet ettiğini söyleyerek tedbirli olunmasını istiyordu.

Bütün bunlar olurken, Teali İslam Cemiyeti’nin başkanı kimdi? İskilipli Atıf.
Hiçbir zaman da cemiyetten istifa etmedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum