Ümit Doğan

Ümit Doğan

[email protected]

Hutbelerde isim zikredilmesini Atatürk mü yasakladı?

29 Ekim 2021 - 17:56

Hutbelerde isim zikredilmesini Atatürk mü yasakladı?

Diyanet'in cuma namazlarında Atatürk'ün adını anmamasına gelen tepkiler üzerine, bunu bizzat Atatürk'ün istediği iddia edildi. Belgesi var denildi.

Bahsettikleri belgenin orjinali bu.

Bakalım Atatürk tam olarak ne demiş?


Söz konusu belge 5 Mart 1924 tarihli bir Bakanlar Kurulu Kararı.

Aynen yazalım:
"Badema hutbelerde isim zikir eylemeksizin millet ve cumhuriyetin selamet ve saadetine dua edilmesi takdir edilmiş ve bu kararın bilcümle vilayete tebliği dâhiliye vekâletine havale edilmiştir."

"Bundan sonra hutbelerde isim zikredilmesin" deniliyor kararda. Ama kimin ismi?

Osmanlı'da padişahın ve halifenin en büyük hakimiyet sembollerinden birisi her cuma namazında padişah ve halife adına hutbe okunması, dua edilmesidir.

Kararın yayınlandığı güne kadar her Cuma namazında halife adına hutbe okunur, dua edilirdi. Bu, "cuma namazının okunduğu bu toprakların hakimi Padişah/Halife falan kişidir" anlamına geliyordu.

Kararın yayınlandığı tarihe dikkat edin. Halifeliğin kaldırılmasından iki gün sonra.

Diyebilirsiniz ki "Ne alakası var? Bakanlar Kurulu Kararında halifenin ismi zikredilmesin demiyor. Bu kadar halifeliğin kaldırılmasından iki gün sonra çıktı diye, hemen meseleyi halifeliğe bağlama."

Kararnamenin hutbelerde HALİFENİN İSMİNİN ZİKREDİLMESİNE ENGEL OLMAK için çıktığını kararın gereğini yerine getiren Dahiliye Vekaleti'nin müftülüklere gönderdiği genelgeden öğreniyoruz. Açık açık yazıyor.

Dahiliye Vekaleti'nin müftülüklere gönderdiği genelge:
"Halife ve hilafetin adem-i mevcudiyetine (mevcut olmayışına) binaen Hutbelerde millet ve cumhuriyetin selâmet ve saadetine dua edilmesi ve bunun için lazım gelen ikazların merkez ve merkeze bağlı yerlerde yapılması."


BELGELERDE GÖRDÜĞÜNÜZ ÜZERE, MAKSAT HALİFENİN ADININ ANILMASINI ENGELLEMEKTİ.

EN BASİT İFADEYLE:
ARTIK HALİFE YOKTU, HAKİM GÜÇ MİLLETTİ. ÖYLE İSE HALİFEYE DEĞİL, MİLLETE DUA EDİLMESİ GEREKİYORDU.

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Tülay Yiğit
  1 hafta önce
  Ümit hocam benim de merak ettiğim Atatürk ün Türk Milletine bırakmış olduğu son mektubu neden Türk Milletine okunmadığı neden örtbas ediliyor bu konuda araştırmanız var mı
 • tuganay
  3 hafta önce
  Sayin Ümit Dogan,yazilarinizi zevkle okuyorum.ancak aklima takilan ve gercek olup olmadigina karar veremedigim bir konu üzerinde aciklama yaparsaniz saniyorum ki bu biz Türkle dogru bildigimiz bir yanlisdan dönecegiz:Merak ettigim konu;Nihal Atsiz'dir.Nihal Atsiz ne kadar TÜRK'tür,ne kadar Atatükcüdür?Bu konuyla ilgili bilgilerinizle bizi aydinlatmanizi rica ediyorum.