Ümit Doğan

Ümit Doğan

[email protected]

Kadir Mısıroğlu ağzıyla konuşup nasıl Türk Tarih Kurumu başkanlığı yaptınız!

09 Ocak 2021 - 11:30 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 15:30

Yedi Düvel

Atatürk'ün kurduğu Türk Tarih Kurumu'nun eski başkanlarından Prof. Dr. Metin Hülagü, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda milli mücadeleyi küçümseyen şu cümleleri sarf etti:

"Milli Mücadele'de biz yedi düvelle savaşmadık. Bu tür masalları çocukken dinlemiştik ama anladık yalanmış. Tek savaştığımız devlet Yunanistan ve kısmen Fransa'dır."

Fesli deli ve avanelerinden duymaya alıştığımız bu sözlerin sahibi Türk Tarih Kurumu'nun başkanlığını yapmış bir profesör olunca doğal olarak konu gündem oluşturdu ve tepkilere neden oldu.

 Mısıroğlu, bir konuşmasında şöyle demişti:

"Hangi yedi düvelle harp ettin? Çanakkale'ye geldin İngiliz'i görünce zınk, durdun. İtalyan Antalya'dan kendi çekildi. Fransız Antep'ten bir kaç Kuvayi Milliyeciden yediği dayakla çekildi gitti. Hangi yedi düvel? Ey Mustafa Kemal ve ey müdafileri! Ey avanesi... Hangi yedi düvelle harp ettiniz bana söyler misiniz? Yeter, bu palavralardan bıktık! Aman... Kabus... Yeter!"

Bu gibi saçma sözlerin Kadir Mısıroğlu'na ait olması bizleri şaşırtmaz. Ancak, Türk Tarih Kurumu'nun başkanlığını yapmış bir profesör benzer ifadeleri kullanıyorsa ortada bir sorun var demektir.

Savaştığımız devletlerin sayılarını toplayıp, "bakın yedi etmiyor" demek, kahvehane söylemidir, bir bilim insanına yakışmaz.

Metin Hülagü'nün de çok iyi bildiği üzere, Milli Mücadele sonunda imzalanan Lozan Antlaşması,TBMM Hükümeti ile Britanya İmparatorluğu, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan ve Romanya Hükümetleri'nin yetkili temsilcileri arasında imzalanmış ve bu durum antlaşmanın ilk maddesinde belirtilmiştir.

Metin Hülagü'yü Kadir Mısıroğlu söylemlerinden vazgeçmeye, bir dönem yerine getirdiği görevin, Türk Tarih Kurumu başkanlığının ağırlığına yakışır davranmaya davet ediyorum. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar