Ümit Doğan

Ümit Doğan

[email protected]

Anıtkabir'de Bozkurt'a izin yok!

21 Ağustos 2021 - 17:04 - Güncelleme: 21 Ağustos 2021 - 19:06

Adetimizdir.

Ankara'ya hemen her gidişimizde Ata'nın huzuruna çıkarız.

Dün yine yolumuz Ankara'ya düştü. "Ankara'ya gelinir de Atatürk ziyaret edilmez mi?" dedik, ailece Anıtkabir'e gittik. Atamızın huzuruna çıktık.

Eşim ve oğlumla fotoğraf çekerken Bozkurt işareti yaptım.

Biz ta küçüklükten böyle alıştık. Fotoğraf çekilirken Bozkurt yapılır bizde.

Milletimizin sembolüdür çünkü Bozkurt.

Bağımsızlığı temsil eder.

Bozkurt yaparak fotoğraf çekmeye çalışırken bir görevli bizi görmüş, epey uzaktan yanımıza kadar geldi. Anıtkabir içerisinde bu gibi siyasi sembollerin yapılmasının yasak olduğunu söyledi.

Güler misin ağlar mısın?

Bütün dünyanın "Grey Wolf" yani "Bozkurt" olarak nitelendirdiği Atatürk'ün huzurunda milletimin sembolü olan Bozkurt'u yapmama karşı çıkıyordu görevli.

Öfkelendim. Ancak düşman işgalinde yaşanacak bir olay ile karşı karşıyaydım.

Karşımdaki Yunan askeri değildi.

Türk bir görevliydi. Yüksek ihtimal askerdi.

Birden kendimi toparladım ve sertçe Bozkurt yapmanın siyasi değil milli bir sembol olduğunu ve hiç kimsenin buna engel olamayacağını söyledim.

Tartıştık.

Görevli, sonradan beni haklı bulduğunu, Bozkurt yapmanın siyasi bir sembol olmadığını ama kendilerine Genelkurmay Başkanlığı'nın bu yönde kesin emri olduğunu ifade etti.

Dinlemedim, fotoğrafı çektim. 

Belli ki Anıtkabir'de ki görevlilere ziyaretçilerin siyasi semboller yapmasının engellenmesi konusunda emir verilmiş.  Bunda herhangi bir problem yok.

Problem, milletimizin sembolü olan Bozkurt'un siyasi sembol olarak algılanmasında.

Belki bilirsiniz, Güney Azerbaycan Türklerinin futbol takımı Tractor FC vardır. Bu takımın maçlarında taraftar stadı hınca hınç doldurur ve onbinlerce taraftar elleriyle Bozkurt işareti yapar. Bu taraftarlar da mı siyasi olarak yapıyorlar bu işareti?


Bozkurt işaretini siyasi bir sembol saymak için hem Türk mitolojisinden hem de yakın tarihten bihaber olmak gerekir. Bozkurt Türk milletinin sembolüdür. Her fırsatta Türk milliyetçisi olduğunu dile getiren Atatürk, bu sebepledir ki Bozkurt figürüne ayrı bir önem vermiştir. Atatürkün bastırdığı paranın üzerinde Bozkurt figürü vardır.


Posta pulunun üzerinde Bozkurt figürü vardır.

CHPnin ambleminin üzerinde Bozkurt figürü vardır.

Atatürk döneminde Türk milleti unuttuğu milli kimliğine geri döndüğü için yolların, caddelerin, fabrikaların, özel şirketlerin adı yine Bozkurt olmuştur. Hatta traş bıçağının markası bile Bozkurt'tur.

Hepsinden önemlisi bütün dünya Atatürkü "Grey Wolf" yani "Bozkurt" olarak anmaktadır.

Atatürk, Bozkurt'tur.

Bozkurt'un kabrinde Bozkurt işareti yapmanın yasaklanması kabul edilemez. Türk milletinin sembolü olan Bozkurt işaretinin yasaklanması ancak işgal altında olabilir.

Genelkurmay Başkanlığı konuyu yeniden gözden geçirmeli ve yasakladığı siyasi semboller arasından Bozkurt işaretini çıkarmalıdır.


 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • KIRIKKALELİLER
  3 hafta önce
  KIYMETLİ TARİHÇİMİZ ÜMİT BEY, AZİZ TÜRK MİLLETİNİN ÖZÜNDE VAR OLAN DEĞERLERİN BELLİ BİR ZÜMREYLA SINIRLANDIRILAMAYACAĞINI TARİHİ BELGELERLE BİRLİKTE SUNDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
 • Türk
  3 hafta önce
  Ne çapsız adamsın be
 • Taner Sevinç
  3 hafta önce
  Hazımsızlık zor iş. Kolay değil cihana kafa tutup ta diz çöktüren bir Bozkurdun gölgesinde kalmak. Yazıklar olsun içtikleri suya soludukları havaya..