Ümit Doğan

Ümit Doğan

[email protected]

100 yıl önce bugün; Atatürk:"İngiltere'yi cezalandıracağım"

01 Mayıs 2020 - 21:32 - Güncelleme: 01 Mayıs 2020 - 21:46

Yüz yıl önce 1 mayıs.

Tam yüz yıl önce.

1 Mayıs 1920 İşgal altındaki vatanda, padişah Vahdettin oldukça ilginç bir kampanya başlatıyor, 1 Mayıs'ı Anadolu'da düğün günü ilan ediyor, evlenecek çiftlere yardım edileceğini belirterek artan çocuk ölümlerine karşı halkın daha çok çocuk yapmasını istiyordu.

İstanbul'da bunlar yaşanırken Ankara'da TBMM'yi açmanın haklı gururunu yaşayan Mustafa Kemal Paşa İngiliz muhabirine verdiği demeçte "İngiltere'yi cezalandıracağım" diyordu.

İstanbul'un işgalinden, Türkiye'nin yıkımından ve İslamiyet'in ezilmesinden ve hatta sözde Ermeni olaylarından İngiltere'yi sorumlu tuttuğu aktarılan Gazi Paşa'nın açıklaması kısaca şöyleydi:

“İngiltere'yi cezalandıracağım. İngiltere kimle karşı karşıya olduğunu bilmiyor. İngiliz sömürgeleri içinde bir ihtilali başlatma gücü elimde. Bizleri 'asiler' ve 'maceracılar' olarak göstermek faydasız. Biz gerçek Türkiye'yi temsil ediyoruz.Tüm olanlar müttefiklerin suçudur.'"


Tam yüz yıl önce bugün Ankara Anadolu'yu tekrar vatan yapmanın derdindeyken İstanbul olabildiğince çok çocuk yapmanın derdindeydi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum