Batuhan Çolak

Batuhan Çolak


İstanbul'da tüm hastanelere Covid-19 yatışı başladı

24 Ekim 2020 - 10:44 - Güncelleme: 24 Ekim 2020 - 12:16

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklamada "Son bir haftadır ülke çapında alınan tedbirler ve sıkı denetim sayesinde vaka artış hızımızın kontrol altına alındığını söylemek istiyorum" ifadelerini kullanmıştı. 

Koca, son açıklamasında ise, "Devam eden artışa karşı alınacak tedbirleri kararlaştırdık. İstanbul'da vaka sayısı Türkiye genelinin %40’ına, Ankara’nın 5 katına ulaştı" ifadeleriyle salgının pek de kontrol altına alınamadığını itiraf etmiş oldu. 

Ancak tablo, sadece kontrol altına alınamayan vakalarla sınırlı değildi. 

Tam olarak paylaşılmayan veriler ve olayın ciddiyetinin anlaşılamaması nedeniyle başta İstanbul olmak üzere birçok ilde vaka patlaması yaşandı.

Sosyal mesafe ve maske kullanımındaki tedbirsizliklerle birlikte Covid-19 hasta sayısı kontrol dışına çıktı, hastanelerde yer kalmadı.

TÜM HASTANELER ALIMA BAŞLADI
İstanbul'da bugünden itibaren tüm hastaneler Covid-19 teşhisi konan hastaları kabul etmeye başladı. Birçok hastane belirli blok ve katlarını Covid-19 hastalarına ayırıyor. 

Pandemi hastanelerinin tamamen dolduğu ve yeni yatış kabul edemedikleri ortaya çıktı. 

Geçtiğimiz günlerde ek mesai ve döner sermaye ücretlerinin yatırılmadığı için yaptıkları protesto gösterileriyle gündeme oturan Çam ve Sakura hastanesinde bir blok tamamen Covid-19 hastalarına ayrıldı.

Edindiğim bilgilere göre sadece Çam ve Sakura'da 213 kişi Covid-19 teşhisiyle yatış durumunda. 

Bu kadar ciddi bir gelişme her nedense kamuoyuna açıklanmıyor. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI GERİ GELEBİLİR
İstanbul'da gizli saklı yapılan toplantılarda tüm hastanelere Covid-19 yatışlarının başlaması kararı alınırken yeni bir tehdide kapı aralanıyor. Hastanede farklı hastalıklardan dolayı yatmakta olan vatandaşların durumu ve salgından nasıl korunacakları belirsizliğini koruyor. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun çağrılmadığı toplantıda sokağa çıkma yasağı ve hastanelerdeki acil ameliyatlar dışındaki hasta kabulunun iptal edilmesi de masaya yatırıldı. Salgının bu hızla ilerlemesi durumunda sokağa çıkma yasağının kaçınılmaz olduğu ifade edildi. 

Sokağa çıkma yasakları ile ilgili son kararı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. Sokağa çıkma yasakları ve iş hayatının durması zor durumda olan ekonomiye daha çok zarar verdiğini belirten bazı isimler Erdoğan'a baskı kurarak sokağa çıkma yasağı almasının önüne geçiyorlar.

SORUMLUSU KİM!
Covid-19 dünya genelinde tırmanışta, Avrupa ülkelerinde alarm üzerine alarm veriliyor. Ama Türkiye nedense verileri tam olarak paylaşmaktan bile çekiniyor.

Çok değil bir ay önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Salgında artışı kontrol altına aldık" açıklaması hangi mantıkla izah edilebilir.

Yaklaşık 2 aydır Sağlık Bakanlığı'nın resmi verilerini tartışmaktan alınacak önlemler ihmal edildi. Toplumun büyük bir kesimine "Salgın azalıyor" algısı yerleşti.

Önlemler gevşetildi, oto kontrol ortadan kalktı.

Böyle olunca da İstanbul'daki karanlık tablo ortaya çıktı.

Evet "karanlık" diyorum çünkü daha kış ayları başlamadı. Kış aylarında vücut direncinin düşmesiyle birlikte salgındaki artış daha da yoğunlaşacak.

Daha kışa girmeden hastanelerde yer kalmadı.

Ama birileri hala verileri gizleme, toplantıları kendi içinde gizlice yapma derdinde!

YORUMLAR

  • 0 Yorum