Batuhan Çolak

Batuhan Çolak


Sağlık Bakanlığının verilerinde skandal: İstanbul'da 1 ayda 1 kişi ölmüş!

09 Ekim 2020 - 00:51 - Güncelleme: 09 Ekim 2020 - 12:27

Koronavirüs ile ilgili resmî rakamlar tartışılmaya, Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere olan güven günden güne düşmeye devam ediyor. Gelen son rapor ise bu durumu aleni bir şekilde teyit ediyor.

Sağlık Bakanlığının internet sayfasında virüse ilişkin detaylı veriler, haftalık raporlarla, hem Türkçe hem de İngilizce olarak yayımlanıyor. Bölgelere göre vefat sayılarına da yer veriliyor. Ancak son 4 haftadaki raporlarda ciddi bir tuhaflık var.

6 Eylül 2020 tarihli raporda toplam ölüm sayısı 6 bin 673 olarak açıklanırken, 4 Ekim'de yayınlanan son rapora göre ülke çapında toplam ölüm sayısı 8 bin 441'e yükseliyor.

Ama ciddi bir sorun var!

Raporları tek tek inceledim. Dileyen herkes Bakanlığın sitesinden ulaşabilir.

Gelin yakından inceleyelim.

31 Ağustos- 6 Eylül arasını kapsayan 36. Hafta raporunda toplam vefat sayısı 6 bin 673, İstanbul'da hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 873 olarak gösteriliyor.Bakanlığın yayınladığı, 37, 38 ve 39. haftanın raporlarında toplam vefat sayısı artmaya devam ederken, İstanbul'da COVID-19'a bağlı ölüm sadece 38. hafta raporunda değişiklik göstererek 1 kişi artarak 2 bin 874 oluyor.

Son yayımlanan 28 Eylül-4 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan 40. hafta raporuna göre İstanbul'da virüse bağlı ölüm sayısı değişmiyor ve toplam ölüm 2 bin 874 olarak açıklanıyor. 


İSTANBUL'DA 4 HAFTADA 1 ÖLÜM!
Sağlık Bakanlığı'na göre virüsün en yoğun olarak görüldüğü İstanbul'da 4 haftada sadece 1 kişi hayatını kaybetmiş!

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanının yardımcısının yazarı olduğu bir makalede Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının Şubat 2020'de görüldüğü ve 24 kişinin tedavi altına alındığı ortaya çıkmıştı. Sonrasında bunun sehven yapılmış bir hata olduğu iddia edilmişti. 

Açıklamalar amatörce, raporlar günü geçiştirircesine.

Burada tüm toplumun, hepimizin sağlığı söz konusu. Rakamların doğru ve şeffaf bir şekilde açıklanması gerekirken, siyasi kaygı güdülüyor.

İstanbul'da son 1 ayda koronavirüse bağlı ölüm sayısı nasıl bir kişi olabilir?

Hatırlarsanız ABB Başkanı Mansur Yavaş ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da kendilerindeki verilerle bakanlığın verilerinin uyuşmadığını açıklamışlardı. 

OLAN TÜRKİYE'YE OLUYOR
Pandemi sürecinin başında "Süreci iyi yönetiyor" diyerek her gün boy boy haberleri yapılan ve kamuoyunun büyük bir desteğini alan Bakan Fahrettin Koca artık kredisini tüketmiş durumda.

Birçok hastanede maddi yetersizlikler nedeniyle ek ödemeler, mesai ücretleri ve döner sermaye verilemiyor. Bu kadar ağır şartlarda çalışan sağlık personelinin morallerinin en üst düzeyde tutulmasını konuşacağımız yerde, gerçek ölüm ve vaka sayılarını bulmakla meşgul oluyoruz.

Sayın Bakan'a tavsiyem artık vefat sayılarını açıklamayı bırakması. Çünkü vatandaşların aklıyla dalga geçilmesini bir kenara bıraktım (çünkü alıştık) Türkiye'nin yurt dışındaki imajı da çok olumsuz bir noktaya evrildi. 

Birçok Avrupa ülkesi Türkiye'deki verilerin şüpheli olduğunu belirterek, Türkiye'den gelen yolcuları doğrudan kara listeye alıp, 15 gün karantinada tutuyor.

Verilerin doğru açıklanmaması, kış aylarında artması muhtemel salgınla ilgili endişeleri katlıyor.

Verilerin gizlenmesi, saptırılması; onarılması güç, telafisi mümkün olmayan yaralar açıyor.

İstanbul'da 1 ayda 1 ölüm yaşanıyor ve bu resmî raporlara ısrarla yazılıyorsa geri kalan tabloyu varın siz hesap edin!

NOT: Bu yazı yayınladıktan saatler sonra Bakanlık raporları internet sayfasından kaldırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum