Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

"Ama artık siz Arapça bilecek"

12 Nisan 2022 - 22:03

Başakşehir ile ilgili yazımızdan sonra yüzlerce mesaj aldım. Anlatılanlar, yaşananlar akıl almaz boyutta. Doğrudan aktaracağım. Buyrun dinleyelim: "Ben de Başakşehir’de yaşıyorum. Eminim bununla alakalı pek çok mesaj aldınız ancak ben de birkaç şey söylemek istiyorum...

1997’den beri Başakşehir’de yaşıyorum ailemle, son birkaç senedir olan değişimler yüzünden kendimizi evimizde hissedemiyoruz bile. Başakşehir’de apartmandaki asansörlerde yer alan reklam panoları bile sadece Arapça yazılı reklamlar.

Arapça dilinde eğitim veren pek çok özel okul açıldı. Herhangi bir çocuk parkında 10 dk durursanız bu yabancı uyruklu çocukların çoğunlukta olup, azınlık kalan Türk çocuklarına saldırganlaştıklarına denk gelebilirsiniz her zaman olan bir şey.

Başakşehir 2.etapta yaşıyorum, bu çevrede bir tane bile yerli işletme kalmadı tamamı yabancıların artık. Çalışanları da aynı şekilde tabi. Mağazalardaki durum da böyle. Başakşehir pazarı artık Arap pazarı.

Bırakın geç saatleri, normal gün içinde bile site içerisinde ve çevresinde rahatça gezemediğimizden bahsetmeme gerek bile yok. Evimin önünden arabayla alan arkadaşımı beklerken bile sözlü taciz ediyorlar. Alt komşumuz üst komşumuz yanlarımız hepsi Ortadoğulu kiracılar. Bazı akşamlar 20-30 erkeğin evlerine geldiği toplantılar yapıyorlar.

Gürültüden evde duramıyoruz. Şikayet ediyoruz faydası yok. Geçen ay uyardık diye babamın üzerine yürüdü, kavga çıktı. Polis çağırdık yabancı uyruklu olduklarını söyleyince 'Hoşgörülü olmak lazım' deyip gelmediler . Halbuki o gün ayırmasak bi şeyler yapabilirlerdi.

Korkarak evimizde oturuyoruz kim olduklarını bilmiyoruz bize zarar verirler mi şikayet edersek bilmiyoruz mecburen katlanıyoruz. Bazı akşamlar rastgele yol kapatıp yüksek ses Arapça şarkılarla dans edip eğleniyorlar gelene geçene laf atıp gülüyorlar.

Geçen gün bi kafede krep sipariş verirken bir türlü anlayamadı Türkçesi yetmediği için, 'Türkçe bilen çalışanınız yok mu' dedik, bize 'Ama artık siz Arapça bilecek' dedi, güldü. Bunlar sadece benim denk geldiğim yaşadığım şeyler. Bitik bi haldeyiz, ülke olarak."

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Musa bayram
  1 ay önce
  Rabbim akıl versin. Bende başakşehir’de yaşıyorum. Yabancılar gittikleri ülkelerde ne kadar güçlü olursa olsun zayıftırlar. Bu şekilde algı yapmayın bizler ırkçı değiliz. Önce insan sonra müslümanız. Bu paylaşımı bana yabancı bir dostum gönderdi. İstisnalar varsa bile bu toptancı bir bakışı meşrulaştırmaz. Lütfen ırkçılık yapmayalım. Bizler insanlığın vicdanıyız. Selamlar
 • Onur Beys
  1 ay önce
  gerçekten komşularınızın ortadoğulu olması akıl almaz bir şeymiş :)
 • Fenasi
  1 ay önce
  Koca yazıdan bunu anlamışsan sana bir şey anlatmaya gerek yok.
 • Nevzat Ergül
  1 ay önce
  Ülkemizde kiracı durumuna geldik Türkiye Cumhuriyeti n yönetenler utansın
 • Selami Çakır
  1 ay önce
  Onlara oy verenler utansın önce

Son Yazılar