Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

Başakşehir'in bozulan ekonomik ve demografik yapısı; vatandaşlar tepkili

12 Nisan 2022 - 12:57 - Güncelleme: 14 Nisan 2022 - 22:40

Başakşehir'deki okuyucularımızdan yoğun mesajlar geliyor. Araştırdım hepsi doğru.

Paylaşmak istiyorum: "Başakşehir'de geçen gün kiralık daire aradık. Bütün daireler boş ve emlakçılar Türk’e ev vermiyor 'Ev sahibi yabancı' diyor...

Bütün yabancılar daireleri vatandaşlık için almış ve yabancıya kiraya veriyor. Emlakçıların da %50’si yabancı Suriyeli ve Arap kökenli. Görüştüğüm emlakçı bana 'İşiniz zor Allah kolaylık versin' dedi. Kendi öz yurdumuzda mülteci kaldık."

Başakşehir'den bir okuyucumuzun mesajı: "Yeni evlerin çoğu Araplara satılıyor, sitelerde çalışacak elemanların Arapça bilmesi isteniyor."

Bir başka okuyucumuz da dünkü Fenertepe meydanı ile ilgili ulaştı. Sözü kendisine bırakıyorum:
"Abi bu meydanın çevresinde 50 dükkan saysak 40’ı Arapça tabelalı, Türkçe olanlar da zincir işletme tarzı yerler. Fotoğrafta görünen binaların alt tarafında millet kütüphanesi var ve İçerde Arap öğrenciler Türk öğrencilerden daha fazla kütüphane bilinci olmayan insanlar.

Kütüphane içerisinde yüksek sesle sohbet edenler var. Mola yerlerinde çoğunluk Arapça konuştuğu için kendimi kötü hissediyorum resmen koca bir Arap şehrine dönmüş. Orda oturan insanlar çoğunlukla zengin araplar ve kendilerini sizden üstün görüyorlar. Anlayacağınız başakşehir çok kötü bir vaziyet içerisinde..." ifadelerini kullandı.

Bir başka okuyucumuz şunları söylüyor: "Başakşehir'deki nüfus müdürlüğüne gidin gerçekleri gözlerinizle görün. İşlem sırasına bakın 5 kişi varsa 4 tanesi Arap."

20 yıldır Başakşehir'de oturan okuyucumuz anlatıyor: Fotoğraflardan daha acı bir durumda şu an Basakşehir. Etrafta Türk kalmadı. Herkes evlerini en çok parayı verene(Araplara) satıp gitti. mall of istanbul diye bir avm var icinde sadece araplar alisveris yapiyor."

Başakşehir'de Arap nüfusu o kadar yoğunlaşmış ki sadece Araplara hizmet veren Paket Man adında, Getir benzeri bir uygulamaları var. Instagram sayfalarında Mersin'de de oldukları yazıyor. Başakşehir'in en işlek caddesinde tamamen Arapça reklamları var.

Başakşehir'de bulunan Mall Of İstanbul; Arapların en gözde AVM'lerinden. Yeni yapılan konut projeleri evlerin maketleri ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıyla satılıyor.

Haliyle tamamen Araplara yönelik okullar açılıyor dört bir yana. Bu anlattıklarım Başakşehir'in belki de binde birlik durumu. Başakşehir, örnekten tümevarım yapılarak İstanbul'a rahatlıkla genellenebilir. Durum hem ekonomik hem sosyal anlamda bir krize evriliyor.

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ali Demir
  1 ay önce
  savaşmadan parayla altınla ele geçirdiler güzel ülkemi. Daha bunun tarım arazileri kısmı var. Harran,'da Konya'da neler gidiyor duyuyoruz. Buzdağının üstünü yazmışsınız. İhanet içinde olanlar öyle beddua alacak ki yüzyıllar sonra bile ruhları azap içinde olacak..
 • Hakan Ay
  1 ay önce
  Tarih bu dönemi Anadolu’yu Türklerin elinden alan ve Araplaştıran dönem olarak yazacak…. Yazık oldu güzelim memlekete ve bu dönem kendilerine yerli ve milli diyenlerin döneminde oldu!

Son Yazılar