Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

batuhancolak@gmail.com

Yeni tip koronavirüs ve Türkiye

20 Aralık 2020 - 17:45 - Güncelleme: 20 Aralık 2020 - 18:08

Koronavirüste kritik bir gelişme var. İlk olarak İngiltere'de koronavirüsün yeniden mutasyona uğradığına yönelik bulgular geldi. Yeni tip virüs, yüzde 70 oranına daha hızlı yayılıyor. Bu çok ciddi bir bulgu!

Daha öldürücü olup olmadığı şu anda tespit edilemedi. İngiltere'den gelen bu açıklamanın üzerinden 24 saat geçmeden olayın kritik seyirde salgına dönüştüğü ortaya çıktı. İngiltere yeni tip virüsün engellenmesi için adeta nükleer saldırıya uğramış gibi davranıyor.

İngiltere'nin güneyinde 18 milyon kişiyi etkileyen büyük bir kapanma başladı, bunun ülke geneline yayılması bekleniyor. DSÖ ise yeni tip virüsün Danimarka, Hollanda, Belçika ve Avusturya'da da görüldüğünü belirterek tüm ülkelere önlemlerin katılaştırılması çağrısında bulundu.Yaşanan bu gelişmelerin ardından İtalya, Belçika ve Hollanda, İngiltere ile uçuşların durdurulduğunu duyurdu. Birçok Avrupa ülkesi şu anda yeni tip virüsle ilgili katı önlemlere geçecek. Çünkü yeni tipin salgına dönüşmesi çok daha korkunç sonuçlara yol açabilir.Aşı konusunda ise yeni bir muamma başladı. Mutasyona uğramamış virüse karşı bile test çalışmaları süren aşıların, yeni tip virüse karşı ne yapabileceği belirsiz. Bunun için kapsamlı araştırmalar ve test süreçleri başlayacak.

İngiltere Sağlık Bakanı Hancock ise durumun vahametini şöyle anlatıyor: “Orijinal planımızda virüsün mutasyona uğrayacağına dair bir bilgimiz yoktu. Mutasyona uğramış virüsün bu kadar hızlı yayılacağını tahmin etmiyorduk."İnsanlık tarihinde yaşanan küresel salgınlarda olduğu gibi güçlenen bir virüsle karşı karşıyayız. Veba, verem salgınlarında da benzer bir tablo ortaya çıkmıştı. Vebanın sonlanması virüsün güçlenmesiyle oldu. Mikrop o kadar hızlı yayılıyordu ki havada kendini yok etmeye başladı.Şimdiden bu yorumda bulunmak zor ama, koronavirüsün seyri veba salgınına çok benziyor. Her geçen gün kendisini güçlendirip daha hızlı enfekte oluyor. Umudumuz aşıların yeni tipe karşı da etkin olabilmesi. Peki Türkiye'de neler oluyor?

Kısır siyasi tartışmaların içinde, hangi tip aşının ne zaman ve ne kadar geleceği bile belirsiz. Ekonomideki tükenmişlik tam kapanmaya engel oluyor. Ama daha da kötüsü, sokağa çıkma kısıtlamasını olduğu günlerde dahi yabancı turistler tüm meydanları doldurmuş durumda.Mutasyona uğrayan koronavirüsle ilgili Londra'da bulunan Büyükelçiliğin ve sağlık uzmanlarının olağan üstü bir toplantı başlatıp, Türkiye'yi bilgilendirme ve akabinde Sağlık Bakanı'nın bir açıklama yapması gerekiyordu. Şu ana kadar herhangi bir gelişme olmadı.

Türkiye verileri bile çok geç açıkladığı için şu anda virüsle mücadelede en kritik konumda olan ülkelerden biri. Çünkü sistem çalışmıyor; yapılacak açıklamalar, alınacak önlemler, güncel veriler bir kişinin onayına gidiyor, oradan gelecek cevapla kamuoyu bilgilendiriliyor.

Bu durum derhal terk edilmeli, DSÖ, AB ve İngiltere'deki gelişmeler yakından takip edilerek, kamuoyu bilgilendirilmeli. İktidarı da muhalefeti de tüm siyasilerin odaklanması gereken konu bu olmalı. Yeni tip virüsle ilgili ne yapacağız, durumumuz ne, acil eylem planımız var mı?

Meydanlarımızda turistlerin gezdiği bir ortamda, tam kapanmanın yapılamadığı şartlarda İngiltere ile uçuşlarımız hâlâ devam ediyor. Buradan gelen yolculara nasıl bir tedbir alındı, uçuşlar neden devam ediyor. Yeni tip virüsün Türkiye'de salgına dönüşmesi her an yaşanabilir.

Yetkililer ilk aşamada İngiltere ile uçuşları durdurmalı ve son 24 saat içinde İngiltere'den gelen tüm yolcular karantinaya alınmalı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mustafa Güleryüz
    2 ay önce
    Yeni gelişmeleri kamu oyuna ilettiğiniz için teşekkürler. İşlerinizde başarılar sağlıklı günler dilerim