Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

Wayfair skandalı: İnternetten çocuk ticareti!

12 Temmuz 2020 - 16:30 - Güncelleme: 13 Temmuz 2020 - 13:27

Amerika bu olayı konuşuyor. 

İnternetten verilen ilanlar, çocuk ticareti, on binlerce dolarlık sahte ürünler ve kayıp çocuklar...

Paranoyanın ve komplo teorilerinin çok ötesinde... Birçok kanıt ortaya dökülmüş durumda. 

Gelin skandalı biraz daha yakından inceleyelim. 

Skandalın merkezinde ünlü alışveriş sitesi Wayfair var. Alışveriş sitesi ABD'nin Boston şehrinde kurulmuş ve orada yönetiliyor.

2002 yılında kurulan e-ticaret sitesinde, mobilya, halı vb. 20 milyona yakın farklı ürün satılıyor. Ürünler, dünyanın her yanına gönderiliyor. 

Amerika'nın en çok ziyaret edilen 50 internet sitesinden biri. Alışveriş siteleri arasında ise 27.sırada. 


Sitenin 2019 yılı geliri 9,13 milyar dolar... Gerçekten müthiş... Bazı ülkelerin ihracat bedellerinin üzerinde bir gelire ve güce sahip.

Ancak Wayfair'de sıradan gibi görünen olağandışı bazı gelişmeler yaşanıyor. 

Basit bir dolap, kalitesiz bir yastık 10 binlerce dolara satılıyor.

Hepimiz karşılaşıyoruz aslında bu gibi yanlış ilanlarla. Bazı ürünler değerinin çok üzerinde satılıyor. "Yanlış listeleme, yanlış ilan" diyerek geçip gidiyoruz.

Ancak Wayfair'deki durum öyle değil.

Sistematik bir şifreleme mantığı güdülmüş. 

Skandal ilk olarak Reddit'te ortaya çıkarılıyor. 

Şimdi o ilanlara bakalım.

Samiyah Yasmeen Mumin... 2019 yılında, 17 yaşındayken kayboluyor. Muhtemelen insan kaçakçılarının eline düşüyor. 

2 kapılı basit bir dolap 12 bin 899 dolara satılıyor.

Dolabın ilan başlığında "Samiyah" adı dikkat çekiyor. İşte şifreleme burada başlıyor. Şifrelemeyi bilen alıcı, kayıp çocuklar sitesinde "Samiyah" isminden ilgili çocuğa ulaşıyor ve ilanın kim için açıldığını buluyor!

Bir başka ilana geçelim.

İlanda el yapımı bir Türk halısı ilanı var. İlan kodunda bu sefer "Kind Kinsela" şifrelemesi dikkat çekiyor.

Maggie Kinsela...14 yaşında, 2020'nin nisan ayında Virginia'da kayboluyor ve bir daha haber alınamıyor.

Bingo... İlan Maggie Kinsela'yı işaret ediyor.


Sitedeki skandal ilanlar bunlarla sınırlı değil.

1 dolarlık yastığın 45 bin dolara satıldığını görüyoruz.

"Yastık kelimesi" ile ilgili arattırma yapıldığında karşımıza bu sonuçlar çıkıyor:


İlandaki isimlendirmelerden yine kayıp çocuklara ulaşılıyor.

Devam edelim.

Bazı ilanların kodlaması üzerinden Yandex'ten çocuk fotoğraflarına ulaşılıyor.

Hiçbir özelliği olmayan 2 duvar tablosu, 99 bin dolardan satılıyor. İlan kodunu Yandex'in görsellerinde arattırdığınızda, küçük bir kız çocuğunun fotoğraflarıyla karşılaşıyorsunuz. Bu arama algoritmasını bilen alıcıların Yandex'te farklı bir listeleme yaparak fotoğraflara ulaşıyorlar.

Skandalın patlak vermesinin ardından binlerce ABD'li, Wayfair etiketiyle şüpheli ilanların şifrelerini çözüyorlar ve karşılarına kaçırılan çocuklar çıkıyor.

WAYFAIR'DEN GARİP AÇIKLAMA
Wayfair skandalı bir anda ABD'yi çalkalıyor. 

Yarım milyondan fazla mesaj atılıyor ancak olağandışı bir şekilde Twitter gündemine girmiyor.

ABD'nin ana akım medyası henüz konuyu haberleştirmezken, milyonların tepkisiyle Wayfair bir açıklama yapmak zorunda kalıyor.

Sean isimli twitter kullanıcısı bu konuyla ilgili çarpıcı bir detayı paylaşıyor:

Wayfair önce "Ürünlerin endüstriyel olduğu için makul(!) rakamlar" olduğunu söyledi akabinde ise sistemde problem olduğunu ve ürünlerin silineceğini söyledi. Hâliyle tüm şüpheleri üzerine çekti. Bu aşamada insanlar her detayı araştırmaya başladı ve bakın neler çıktı...

Fiyatı düşürülen ürünlere girip isim bölümüne kaçırılan çocukların isim ve soyismi yazıldığı anda sistem otomatik olarak tekrar onbinlerce dolar yazmaya başladı, çünkü sistem ona göre yazılmıştı.

Wayfair şu anda kodlama algoritması deşifre olan ilanların tamamını kaldırmış durumda.

ETSY SKANDALI DA PATLIYOR
Wayfair'deki skandalın ardından, el yapımı ürünlerin satıldığı ABD merkezli Etsy isimli alışveriş sitesinde de benzer bir ticaretin döndüğü anlaşılıyor.

Etsy de en az Wayfair kadar büyük bir firma. ABD'nin en çok ziyaret edilen 34. internet sitesi, alışveriş kategorisinde ise 11. sırada.

Milyonlarca ilan sergileniyor.

O ilanların arasında çocukların robot resimlerinin çizildiği, son derece kötü tablolar on binlerce dolara satılıyor.

Tıpkı Wayfair'deki gibi şifreleme mantığı kullanılmış.

ÇOCUK TİCARETİNİN ÖTESİNDE
Jeffrey Epstein...

ABD'nin önde gelen zenginlerindendi. 

İngiltere Kraliyet ailesine kadar uzanan çocuk ticaretinin başında olduğu ortaya çıkmış ve cezaevine atılmıştı. Epstein cezaevinde intihar ettiğinde, birçok sırrı da beraberinde götürmüştü.

ABD ve beraberinde dünyayı şoke eden Epstein olayı aslında, çocuk ticaretinin ne denli profesyonel ve sistematik bir şekilde yapıldığını ortaya koyuyordu.

İçinde şöhretlerin, yıldızların, milyar dolarlık zenginlerin olduğu büyük bir grup, katalogtan çocuk seçip onlarla birlikte oluyorlardı.

Çocukların ABD dışındaki adalarda tutulduğu ve o adalara hiçbir iletişim aracının sokulmadığı ifade ediliyor.

Wayfair ve Etsy skandalında da benzer bir sistematik kurulmuş olabilir.

Kaybolan çocuklar, çocuk ticareti yapan bir örgüt tarafından kaçırılarak pazarlanıyorlar.

İletişim araçlarından deşifre olmamak için de kendilerine "yasal" gibi görünen alışveriş sitelerindeki ilanları seçiyorlar.

Bugüne kadar bu şekilde kaç bin çocuğun hayatının karartıldığı, bu ve benzeri ilanların ne kadarlık satışlarının yapıldığı ise meçhul.

Ancak şu bir gerçek ki tüm dünyayı saran bir çocuk ticareti ile karşı karşıyayız.

Skandalın üzeri örtülecek mi, yoksa Trump'ın seçim kampanyasının ana konusu mu olacak, göreceğiz.

Şimdilik ABD'nin resmî makamlarından bir soruşturma haberi gelmediğini de vurgulayalım.
 

YORUMLAR

 • 26 Yorum
 • murat özbek
  1 yıl önce
  https://youtu.be/VGb-JBuFhWM kanıtlar kanıtlar . örtbas a müsade edilmemeli
 • Cahit bey
  1 yıl önce
  Jeffrey Epstein'ın sergüzeştini biraz okudum da, geçen sene ağustosta intihar etmiş, bence intihar etmedi. Pedofili ticaretinin görünen buzdağının ardındaki büyük facianın içinde ünlüler politikacılar vsnin ifşa olmaması için kurban edildiğini düşünüyorum. Bu ticaret o kadar korkunç boyutlara ulaşmıştır ki, Epstein doğum günü için yurtdışından kendine küçük kızlar getirtecek bir safhaya ulaşmış. Adamın uçak seyahatleri de çocuk ticaretinin yapıldığı ülkeler olması da dikkat çekici. Deepweb dediğimiz olgu gerçektir. İnternetin pis dünyası çok değil yakın bir zamanda köpüklenip günyüzüne ulaşacak. Bütün pislikler kolay ulaşılabilir durumda, insan eğitimi çok mühim. Arzuların eğitimi, cinsiyet eğitimi fevkalade önemli.
 • Toygar
  1 yıl önce
  Komplo teorisi baska bisey degil
 • Derin
  1 yıl önce
  Resmen son aylarda dünya Durdu. En az 800.000 cocuk kayip. Simdi Bana biri anlatsin. Biz Tam olarak neden eve kapanmalidik?
 • Betül Özbek
  1 yıl önce
  İddia doğru değil. Wayfair'in yüksek fiyatlı ürünler üzerinden çocuk ticareti yaptığına dair herhangi bir somut kanıt yok. İddialarda yer alan çocukların aileleri de çocuklarının güvende olduğunu açıkladı.
 • Doğa
  1 yıl önce
  Umarım ilanları bu çocukları kurtarmak için kullanmışlardır!! ????????????
 • recep
  1 yıl önce
  insan ticareti olmasada başka yasadışı ticaretleri türkiyede n11 yapıyor! her ülkede benzer siteler var. n11 in sitesindeki absürt fiyatlı ürünlere bakın anlarsınız!!
 • ayşe
  1 yıl önce
  BİR ÖRNEK VEREBİLİRMİSİNİZ
 • Fatih Özdemir
  1 yıl önce
  ABD de yılda 250 bin çocugun kaybolduğu gerçeği var ise malesef bu olayında bir pazarı vardır. Bu olayın üzerine gidilmesinde kime ne zarar olabilir, asıl firma masumsa kendi bizzat aklanması için soruşturma açılmasını istemelidir. Üzerini kapatmak suçluluk p***olojisidir
 • Özgür
  1 yıl önce
  True detective in 1. Sezonunu aklıma getirdi bide mr. Robotun bir bölümünde böyle bir durum vardı. İnsanın tüylerini diken diken eden bir durum. Micheal jackson 'ın da pedofili olduğu ortaya çıkmıştı. Bu tip insanları ölene kadar işkence ederek bunuda alenen yaparak bütün insanlığa bu konu hakkında ders vermek lazım. Böyle düşüncesi olan herkes korkmalı korkutulmalı varsa yolu tedavi edilmeli yada ilaçla insanlıkları unutturulmalı. Ölüm bunlara az kalır o yüzden böyle yazdım.
 • Burak
  1 yıl önce
  O kadar güzel açıklamışsınız ki sayenizde haberdar olmuş olduk
 • Me
  1 yıl önce
  Trendyolda 260 bin tl ye çocuk elbisesi satan bir satıcı var. bu işin yürüye ayağı yok mu?
 • Ayşe
  1 yıl önce
  Etsy sanatçıların (ressam, tasarımcı) satis yaptığı bir handmade marketplace sitesidir. Yani gittigidiyor sitesi gibi, kendi satis yapmaz, üyeler yapar. Wayfair sitesiyle arasındaki fark bu. Kanit olarak gösterilen resimler konusuna gelince, bu fiyat Amerika ve Avrupa icin normal fiyattir, cunku sanat eseri statusundedir. Wayfair konusuna gelince, dogru ve ya yanlış demiyorum. Biraz zorlama gibi geliyor sadece. Fiyatlardan yola çıkarsak, dolap modacruz gibi uygulamalarda da böyle ilanlar var. Üye satisa 200 liralik çanta koymus, disardan satmis, ilani nasil kaldıracağını bilmediği için de fiyatini 12 bin lira diye güncellenmiş. Bu üye de mi çocuk satiyor yani. Kurumsal ve büyük bir firma ilanları kaldirmamasi herhangi bireyin kanıtı değil bana göre.
 • nevzat sargın
  1 yıl önce
  karşıda okeye 4. arıyorlar sn. ayşe hanım bi baksanız ya????????
 • Adar
  1 yıl önce
  Ayşe hnm dediğiniz doğru fakat kayıp çocuk isimlerinin ürün kodu olarak girilmiş olması olağan şüphe durumuna giriyor.Siteler tarafından tatmin edici ve durumu açıklayıcı açıklama yerine şüpheli iki açıklama yapılıyor.Uluslararası çocuk ticaretinin delilleri kaldırılarak karartılmaya çalışılıyor.Ortada makul şüphe var.Misal halı alacaksanız çocuk bedenlerinin ne işi var siteye bu ürünleri ve özellikleri site yönetimi dışında satıcı ekleyemiyor öyle bir yetkisi bulunmuyor.Basit şekilde yükleme yapılamıyor ..
 • Nazik
  1 yıl önce
  Çok safça bir yorum, dünyadan bihabersiniz.
 • Mustafa
  1 yıl önce
  Html dilinde ilanların kodlarını url kısmına yazması gayet net bir kanıt. Bilginiz olmayan bir alan olabilir ama emin olun bu kanıtların en büyüğü. İlanın fiyatını değiştirmeyi bilmiyorsan da silersin tekrar eklersin resimlerle. Zor birşey değil çağımızda.
 • Gani
  1 yıl önce
  Merhaba, peki ilan isimlerinin hepsi rastlantı mı acaba???
 • Mehmet AKALIN
  1 yıl önce
  Zorlama olmuş derken sen de çok zorlamışsın. İlanı nasıl kaldıracağını bilmiyor ama fiyat güncellemeyi biliyor öyle mi :)
 • Harun Yahya
  1 yıl önce
  Ayşe hanım hangi zihniyet yapısına sahipsiniz bilmiyorum ama burdaki çelişkileri pedofiliyi üstünü örtmeye çalıştığınıza göre sizin de ufak bir çocuk pazarlaması geçmişiniz var zira bu olayın hele ki ürün kodunu yandexe girince çocuk fotoları çıkmasının savunulacak yanı yok umarım bu yorumunuzun bedelini ödersiniz.
 • Halil
  1 yıl önce
  Sen makaleyi 6-7 kere daha oku istersen, pek anlamamışsın olayı
 • Can
  1 yıl önce
  aynen aynen, ilan koymayı biliyor ama bu ilan satıldı diye başlığı değiştirmeyi bilmiyor veya ilanı kaldırmayı da bilmiyor. bu insanlar sadece tesadüfi olarak ilanlara kaybolan çocukların adını yazıp, fiyatını güncelliyorlar.
 • Ayşe değilim
  1 yıl önce
  Türkiye'deki tuhaf ilanlı sitelerden farkı kayıp çocukların isimlerini, ürünlerine vermeleri.
 • ÖÖ
  1 yıl önce
  tamamen ayni özelliklerde iki dolaptan biri digerinden 40 kat pahaliya satiliyor ayni firma tarafindan ve kendi online sitelerinde. ve bunu sadece urun kaldirmak yerine yuksek fiyatlayip satisini durdurmak olarak nasil gördunuz anlayamadim. ayrica modacruz gibi siteler araci firmalrdir burda magazanin kendi sitesinden bahsediliyor.
 • Miharbi
  1 yıl önce
  Peki çocukların isimleri ile nasıl örtüşüyor eşyaların isimleri ? Şuan senin gibi bir sürü insan daha olay bu denli sıcakken biranda ortaya çıkıp bunların hepsi yalan demeye başladı, inanılmaz şeyler oluyor gerçekten.
 • Aksungur
  1 yıl önce
  Bu nasıl bir kötülük , bu işin herhangi bir boyutunda , tırnak kadar payı olan herkesin Allah bin türlü belasını versin...

Son Yazılar