Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

"Suriyeliler yüzünden parkta yürüyüş bile yapamaz hâle geldik"

03 Mart 2022 - 20:25 - Güncelleme: 03 Mart 2022 - 20:30

İstanbul Zeytinburnu'ndan Afganların silahlı çatışmasıyla ilgili paylaştığım yazı dizisinden sonra onlarca mesaj alıyorum.

Anlatılanlar adı konmamış bir sorunun nasıl her geçen gün büyümekte olduğunu gösteriyor.

Mektupların hepsini inceleyip, kişilerle konuşup yayınlamayı planlıyorum.

Ancak konuyla ilgili biri olarak şunu net olarak söyleyebilirim ki konu bir sorun olmaktan çoktan çıktı, bu artık bir ülke meselesi haline geldi.

Konuyla ilgili aklı başında bir siyasi çözüm, değerlendirme de yapılmıyor.

Haliyle sığınmacı, kaçak meselesi ülkemizin yakın gelecekteki en büyük problemi olarak önümüze çıkıyor.

Gelin sözü okuyucumuza bırakalım. Kendisi normalde Ankara'da yaşıyor, aralara Konya'ya yakınlarını görmeye gidiyor. Dinleyelim:

"Geçen ay Konya'ya gittim. Zafer-Alaaddin-Kültürpark bölgesi, şehrin en işlek yeriydi eskiden. Ama artık sadece Suriyeliler var. Çevremdekiler, çarşıya inmek istemiyor...

Suriyeliler de iyice sahiplenmişler. O kadar rahatlar ki. Sanki onlara ait bir yere giriyormuşuz gibi davranıyorlar. Yetişkinleri de, çocukları da böyle. Alaaddin tepesine çıkınca toplu halde yakınımıza gelip rahatsız ettiler. Tek gezmiyorlar. 

Normalde Ankara'da yaşıyorum. Ve spor yapmak için evimin yakınında ki parka gittiğimde de aynı şeyleri yaşıyorum. 18-20'li yaşlarda 10-15 Suriyeli devamlı volta atıyor. Ne doğru düzgün yürüyüş yapılıyor ne de parklardaki spor aletleri kullanılıyor...

Akşam yürüyüşleri deseniz onlar hiç kalmadı. Her sene bir öncekinden kötü oluyor. Her geçen yıl artıyorlar. Ülkemizi sahipleniyorlar. Bir kaç yıl sonrasını düşünemiyorum."


Bu mesaj ve daha onlarcasını Zeytinburnu'ndaki Afgan çatışmasından sonra aldım. Yayınlayacağım hepsini...

İnsanlarımızın sosyal hayatları, ev yaşantıları, yürüyüş yolları bile değişti. İnsanlarımızın huzuru kaçtı. Sokakların sesini duymayanlar, ülkeyi nasıl bir uçuruma sürüklediklerinin farkında değiller.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • titito
  2 ay önce
  hala ensar muhacir felsefesi yapanlar alıp evlerinde beslesinler. sırça köşklerden ahkam kesmek kolay. tek kelime ile nefret ediyorum....
 • Yolcu
  2 ay önce
  Kardeşim, beğen butonunu öne koyar mısınız? titito'nun yazdığını beğeneceğim diye beğenme simgesine bastım. düzeltilmiyor da.

Son Yazılar