Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

Suriyeliler vatandaş olunca devleti suçlamaya başladı: Neden sağlık ücretsiz değil!

12 Mart 2022 - 19:55 - Güncelleme: 12 Mart 2022 - 20:44

Suriye'den gelip, Türkiye'ye sığınan bir aileyi anlatmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nasıl kendi ülkesinde ikinci sınıf vatandaş haline geldiğinin özeti gibiler. Sahar Zalt ve Mohamad Haj Rabee 9 yıl önce Türkiye'ye gelmiş, 2019'da vatandaş olmuşlar.

2019'a kadar iki çocukları olmuş, tüm tedavileri, doğumları Türkiye'de, ücretsiz olarak yapılmış. 2019'da vatandaşlığa hak kazandıktan sonra, statüleri de haliyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla aynı olmuş. Geçtiğimiz günlerde hastaneye gitmişler. Anne, 3.çocuklarına hamile.

Sosyal güvenceleri olmadığı için, tedavi ücreti istenmiş. Bizim gibi olmuşlar yani. Sosyal güvenceniz yoksa parayla tedavi olursunuz. İstenen ücret de 200 lira civarı bir şey. "Paramız yok, biz bunu verecek durumda değiliz" demişler. Bu arada, anne 42 haftalık hamile.

Hastane yetkilileri de yardımcı olmak adına "Bari ayakta tedavi muayene ücreti olan 55 lirayı verin yatışınızı yapalım" demişler. Ödeme alındıktan sonra hastaneye yatış yapılmış, sağlıklı bir şekilde de doğum gerçekleşmiş. Sosyal güvence olmadığı için 2 bin 756 TL ücret çıkmış.

Aile ücreti ödememiş, haliyle doğum belgesini de alamamışlar. Asıl olay bundan sonra başlıyor. "Bizim paramız yok, vatandaş olduğumuza pişman olduk" diyerek Trabzon'da yerel yayın yapan 61medya'nın kapısını çalmışlar. Yaşadıklarını anlatmışlar.

Yerel site de "Siz nasıl hastanesiniz", "Trabzon'da Suriyeli Anne ve bebeğine yaşatılan mağduriyet yok sayıldı" başlığıyla iki haber yaparak Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesini hedef göstermiş. Doğum yapan doktorun adını vermişler.

Bakın, bu gördüğünüz ekran görüntüsü doğrudan yerel siteden alınma. Doktorun adını biz buzladık, adamın adını vererek açık hedef yapmışlar. Bunun adı gazetecilik değildir. Burada bir suçlu yoktur, bilakis günde belki de onlarca doğuma sokulan sağlık çalışanlarına sahip çıkılması gerekir. Ama bunun yerine hastane ve doktor, hem de kolaylık sağlamış olmalarına rağmen hedef gösteriliyor. 


Kendi vatandaşlarına ücretli verilen hizmet, yabancılara, sığınmacılara ücretsiz veriliyor. Sığınmacılar, vatandaş olunca da sosyal güvence aranıyor. Ama bundan bile şikayetçiler. Bu olayın daha da enteresan bir yönü var.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü, çiftin, doğuma kadar tüm tedavilerinin özel hastanede yaptırdıklarını açıkladı. Demek ki paraları var. Çok acı bir tablo, kendi ülkemizde gerçekten ikinci sınıf vatandaş gibi yaşıyoruz sığınmacıların yanında.

Bunu kabul etmek, bu durumu "Ama onlar da savaştan kaçtı" diyerek meşrulaştırmak kabul edilemez.

9 sene olmuş geleli, 3 çocuklarını da Türkiye'de yapmışlar. Anne tek kelime Türkçe bilmiyor, sağlık hizmetini hep bedava almışlar. Vatandaş olunca da devleti suçluyorlar.

Yerel site de bu haksızlığa çanak tutarak, Kanuni Eğitim ve Araştırma hastanesini hedef gösteriyor.

Sözün bittiği yerdeyiz. Ama milyonlarca sığınmacı, milyonlarca kayıt dışı yabancıyla bu ülkenin ileriye gidebilmesi imkansız.

Sadece sağlık harcamaları bile ekonomiyi bitirdi.

 

YORUMLAR

 • 21 Yorum
 • beytullah ahmetoğlu
  1 ay önce
  bızım ulkemız kanla ırfanla can karşılığı bedelle kurulmuş yabancıları bu ulkeye getırıp onlara vatandaşlık vermek ulkeyı başkalarının ışgalıne goz yunmak peşkeş cekmekdır kısacası şahsım olarak ıhanete yakın goruyorum kendı ınsanımızın ekmeğıne aşına ortak etmek multecılerı gocmenlerı sevmıyorum
 • arap düşmanı
  1 ay önce
  vallla ben suriler ülkeye tıkıştırılmadan önce de araplardan nefret eden bir insandım ve haklı çıktım.hayatımın sonuna kadar pis araplardan nefret ederek dillerini bile duyduğumda küfrederek geçireceğim.
 • hakan
  2 ay önce
  ülkemde arap istemiyorum. . .
 • Muhammet Daneş
  2 ay önce
  Olayı tarafsız bakınca şöyle özetleyebiliriz. Ekranda sağlık belgesi olan şahıs T.C. vatandaşı değil. 99 ile başlayan Türkiye Cumhuriyet kimlik numarası yabancılara verilir. Türkiye'ye legal yoldan gelen yabancılara ( turistler, öğrenciler, sağlık tedavi için gelenler, yatırımcılar ve yaşmak isteyenler) devletimiz ücretsiz sağlık hizmeti verilmez hatta hepsini turistlik sağlık hizmeti verilir. Ancak illegal yoldan Türkiye giriş yapan ve geçeci kuruma kimliği alan kişi bir kereye mahsus kısa bir süre ile sağlık hizmetini ücretsiz faydalanacak. Türkiye'de yaşayan sığınmacılar arasında Suriyeliler farklı bir statüsü sahip. Bir az daha lüks takılıyor diyleim. Eğitim indirimler ve burslar, en güzeli çalışma izinleri var. Adı geçen Suriyeli şahıs önce bedava sağlık hizmeti alıyormuşdur ancak artık sağlık hizmetten ücretsiz faydalanamadığı için rahatsızdır. Suriye'den gelen genç ve çocukların Türkçe bilmemeleri çok üzücü ancak orta yaşlı ve yaşlar için bu geçerli değil, çünkü onlar için yeni bir dil öğrenmek çok zor olmalı. Trabzon İl Sağlık müdürü çiftin doğuma kadar özel kurumda neden tedavisini yaptırsın? Böyle bir hizmeti mi var? Neden kamu hastanelerde yaptırmadı? Hepimiz mülteci akımından rahatsiziz ancak bunu başka yoldan dile getirirsek daha iyi olur.
 • Nt
  2 ay önce
  Artık defolup gitsinler yeter artık
 • Suriyeli Enes
  2 ay önce
  T.c. vatandaşlığına geçmiş olsalar dediğiniz gibi T.C. kimlil numarası 99 ile başlıyor olmazdı, ayrıca bütün geçici korumadakiler sıhhat projesi çerçevesinde tedavi görüp bütün masrafları AB tarafından karşılanıyor
 • Anti Arap
  2 ay önce
  Oğlum defolun gidin artık ne utanmaz ne aşağılık varlıklarsınız siz ya. Cebimizden çıkan parayı bile kabul ettiremiyoruz. AB' nin yolladığı para belli sizin 10 yılda semirdiğiniz para belli. İlla bi iç savaş çıksın hepinizi boğazlayalım mı ancak böyle mi kaçacaksınız ne istiyorsunuz?
 • Suriyelileri sevemeyen Türk
  2 ay önce
  S2tir git Suriyeli aenes
 • Ali
  2 ay önce
  Suriyeli kardeşim masrafları AB karşılıyor diyorsun da o karşılamayı alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti devletine sığınmışsın ve bu saye de yardım almışsın. Utanmadan parayı siz mi veriyorsunuz diyorsun bir de Türkiye'yi suçluyorsun. Kaldı ki o AB bin yaptığı yardım senin Türkiye'de bir haftalık masrafına yetmez. Savaştan kaçmış yetmemiş 3 tane çocuk yapmış.Bir an önce ülkenize dönün, vatanınızı savunun gidin bu ülkeden. Artık mağdur da değilsiniz olsanız zevkine 3 çocuk yapmazsınız.
 • Suriyeli Enesi istemeyen Türk
  2 ay önce
  kime göre AB tarafından karşılanıyor? Maddi olarak gelen paranın ne kadarının buna harcandığını kimse bilmiyor hadi bildi diyelim neden merkez bankasından son 10 senede 100 milyar dolara yakın para sadece mültecilere harcandı diye haberler çıkıyor hadi maddiyatı geçtik, bunu nasıl açıklayacaksın; https://www.dailymotion.com/video/x846osu Ya seve seve gideceksiniz ya da ikinci bir 1915 yaşatacağız sizlere...
 • Rıdvan
  2 ay önce
  Bunları göndermekte çok geç kaldılar çok. Adamlar yakında kendi partilerini kurarlar.
 • Halıl
  2 ay önce
  Rezillik
 • Altan
  2 ay önce
  Madem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldular, Askerlik hizmeti de yapmalılar.
 • Bıçkın
  1 ay önce
  Yav bunlar askere alınsa bizim askere sıkarlar bırak arkadaş defolup biran önce hemde hemen ülkeden postalanmalari elzemdir
 • Mehmet Kara
  2 ay önce
  Yerel medya terörüne dur diyecek bir meslek örgütü, oda, cemiyet filan yok mu? Bu adamlar hastanelerde gazeteciyim diyerek her istediğini yaptırmaya çalışıyor, işleri görülmediğinde de doğumları stajyer öğrenciler yaptırıyor tarzı haberlerle intikam peşine düşüyorlar. Bu haberin altından da böyle bir şey çıkarsa hiç şaşırmam.
 • Selim
  2 ay önce
  Devran döndüğünde bir taraflarına tekmeyi basıp göndereceğiz.Çok zevkli olacak. Bırakın izlerini, tozları bile kalmayacak. Kimse bizi bu sefilller ile beraber yaşamaya zorlayamaz.
 • Selim
  2 ay önce
  Devran döndüğünde bir taraflarına tekmeyi basıp göndereceğiz.Çok zevkli olacak. Bırakın izlerini, tozları bile kalmayacak. Kimse bizi bu sefilller ile beraber yaşamaya zorlayamaz.
 • Selim
  2 ay önce
  Devran döndüğünde bir taraflarına tekmeyi basıp göndereceğiz.Çok zevkli olacak. Bırakın izlerini, tozları bile kalmayacak. Kimse bizi bu sefilller ile beraber yaşamaya zorlayamaz.
 • Erol bilek
  2 ay önce
  Paran yok ama 3. Çocuk için bir e ile düşünmemişsin birde Cumhurbaşkanlığı makamına ajitasyon yapıyor.
 • Atsız
  2 ay önce
  Suç bunlara vatandaşlık verenler de. Yazık çok yazık. Türk milletine sorulmadan bol kepçeden vatandaşlık dağıtılması başlı başına yanlıştı. Daha büyük yanlış ise yine Türk Milletine sorulmadan bunları ülkeye almaktı.
 • Cem Ateş
  2 ay önce
  Mükemmel bir yazı elinize sağlık

Son Yazılar