Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

Suriye'den gelen mermi ve Çiçek ailesinin hayatını alt üst etti

28 Şubat 2022 - 19:25 - Güncelleme: 25 Nisan 2022 - 00:13

Adı Harun, henüz 10 yaşında.

Şanlıurfa Ceylanpınar'da yaşıyor. 

28 Mayıs 2021 tarihinde günlerin uzayamaya başladığı, yazın haberini verdiği o gün yine evinin önünde oynuyordu.

Suriye tarafından gelen mermi küçük Harun'un tam kafasına isabet etti. 

Oraya yığıldı yavrucak. Hemen koştular hastaneye götürdüler.

Tablo ağırdı. Beyninin içine girmişti mermi. Tam 55 gün hastanede tedavi gördü ancak mermiyi çıkaramadılar.

Aile perişan oldu.

Mermi ne yazık ki küçük Harun'u yatağa mahkum ediyor.

Midesine takılan sondayla özel mamalarla beslenebiliyor. Ayağa kalkamıyor, konuşulanları anlayamıyor. Kafasındaki mermi aylar sonra çıkarılabiliyor.Baba İbrahim Çiçek'in 4 evladı var.

Uluslararası tır şoförlüğü yapıyor. Ancak Harun'un başına gelenlerden sonra işinden ayrılıp tüm mesaisini evladına harcamaya başlıyor.

Elinde, avucunda ne varsa evladının tedavisine harcıyor. Ancak çare olmuyor.

Baba İbrahim Çiçek ile 2 gündür telefonda konuşuyoruz. Anlattıkları yaşadıkları zorluğu tüm detaylarıyla ortaya koyuyor. 1 oda 1 salon bir evde yaşam mücadelesi veriyorlar.

Evin durumu da bu...

Küçük Harun'a engelli aylığı bağlanıyor. Bunun dışında gelir kaynakları bulunmuyor.

Küçük Harun'un sağlıklı günlerine baktıkça, o günleri hatırladıkça acıları daha da katlanıyor. Baba İbrahim Çiçek valiliğe, kaymakamlığa, belediyeye başvuruyor aam geçici yardımlar olabiliyor aileye. Kendisinin tek bir talebi var, evladına koşabileceği bir iş.

Çünkü Harun tamamen bakıma muhtaç. Ailenin şu anda sosyal güvencesi ve maddi durumu olmadığı için de fizik tedavisi yapılamıyor. Evin durumu harap. Baba İbrahim, farklı illerde fizik tedavi merkezlerinin olduğunu ve çocuğunu oralara götürmek istediğini ifade ediyor.

Çiçek ailesinin durumu gerçekten çok üzücü. Baba "Ben para istemiyorum, sadece çocuklarıma, Harun'a koşabileceğim bir işim olsun" diyor. Harun'un son dönemde kasılmaları başlamış, evladımızın fizik tedaviye de ihtiyacı var.

Bu arada olayla ilgili açılan kamu davasında, sınırın öte yanından gelen meçhul mermiden dolayı suçlu bulunamayın "Kovuşturmaya yer yoktur" kararı çıkıyor.

Valilik, belediye ve ilgili tüm kurumlara sesleniyorum: Baba İbrahim Çiçek henüz 1990 doğumlu. Hayatın tüm yükünü, ailesini tek başına geçindirme telaşında. Bölgede kendisine uygun bir iş bulunması ve çocuğuna fizik tedavisini yaptırabileceği imkanların sağlanması gerekiyor.

SON GELİŞME
Küçük Harun'un babası İbrahim Bey ile görüştük. Kendisinin iş talebi vardı, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in bizzat ilgilendiğini ve şoför olarak işe başladığını söyledi. Harun evladımızın Afyonkarahisar'daki fizik tedavi masrafları da yine valilik tarafından karşılanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar