Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

Spam aramalar kontrolden çıktı!

30 Aralık 2021 - 17:09

Gün içinde sürekli farklı numaralardan aranıp, yok internet yok telefon aboneliği diyerek otomatik kayıt dinliyorum. Engelledikçe yeni numaralar geliyor. Bu konuyla ilgili yasal düzenleme yapıldı ama kimse korkmuyor. En önemlisi de numaralarımızı hangi veritabanından çaldılar!

İş o kadar tatsız bir boyutta ki; trafikte, alışverişte, yemekte her an telefonunuz alakasız bir şekilde sabit hatlardan aranıyor. Telefon ve internet aboneliğinizin bitişine göre daha çok aranıyorsunuz. Kişisel verilerinizi paylaştığınız kurumlar bunları satıyor demektir!

Bu konuyla ilgili biz belki telefonu kapatarak kurtulduğumuzu düşünüyoruz ama çok satıda insan bu aramalara ikna oluyor ki yağmur gibi telefon trafiği var. Bunu yapanların ciddi bir altyapısı, telefon ağı ve bilgilerimizin yer aldığı veritabanları var.

Yazılımcıları, bilgisayar sistemleri var. Tahahhüt süresi biten, bitmeye yaklaşanlar, abonelik devri yapanlar, yapmaya hazırlananlar sistemlerinde otomatik olarak aranmaya başlıyor. Bu hem bilgi hırsızlığı, hem dolandırıcılık faaliyeti. Bu kadar büyük bir sistemi kurup...

Günde milyonlarca telefon araması nasıl yapılabiliyor? Bunun maliyetlerini nasıl karşılıyorlar? Bilgilerimiz hangi kurumlardan sızıyor? Tüm bu olanlar karşısında yasalar neden yetersiz kalıyor?

YORUMLAR

  • 0 Yorum