Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

Sinovac aşısı gerçekleri ve Çin'in kamuoyu manipülasyonu

31 Aralık 2020 - 15:06 - Güncelleme: 31 Aralık 2020 - 15:17

Artık bazı maskelerin düşürülmesi gerekiyor. Uygur Türkleri ile ilgili ne zaman bir görüntü olsa "Yalan, sahte" diyerek manipülasyon yapan Teyit org, Aydınlık, Pelikan grubu ve bazı medya kuruluşları, Başkonsolosun itiraflarına rağmen, "haberler yalan" diyor.
Haberler sonuna kadar doğru!
Gelin anlatalım.

Ahaber'de Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Faz-3 çalışması tamamlanmamış aşıların Çin'de yasal olarak kullanılmadığını ancak acil durumlarda kullanılabileceğini söyledi.
Peki bu ne anlama geliyor?
Devam edelim...Türkiye'ye gelen Sinovac aşılarının Faz-3 çalışmaları 17 Aralık'ta Brezilya'da tamamlandı. Ancak Sinovac firması, Faz-3 sonuçlarının yayınlanmasını istemedi. Firma tam 3 kez sonuçların açıklanmasını erteledi.
Sonuçların bir türlü açıklanmaması büyük yankı buldu.

Çünkü şeffaf olunması gereken bir süreçte, (koronavirüs verilerinin saklanması gibi) aşıya ilişkin sonuçlar açıkça gizleniyordu.
Olumsuz sonuçların çıkma ihtimali milyarlarca dolarlık sevkiyatları sekteye uğratabilirdi.

TTB konuyla ilgili çok önemli bir açıklama yaptı:
"Uluslararası etik ilkeleri gereği bir aşının, ilacın Faz-3 test raporları çıkmadan, onaylanmadan bir ülkede uygulama başlarsa araştırma o noktada son buluyor. O aşının Faz3 araştırmalarına devam etme olanağı yok...Kontrol grubu da dahil artık aşılama yapmaya devam etmiş olursunuz. Bu da eksik sonuçlarla uygulama başlattığınız anlamına gelir. Türkiye’nin bu raporları beklemesi gerekiyor. Aksi halde dünyadaki aşı çalışmaları da etkilenir."

Başkonsolosun ağzından kaçırdığı "Faz-3 onayı olmayan aşıların uygulanması Çin'de yasal değil" sözü kelimesi kelimesine doğru. Ama bu rağmen Türkiye'de bazı hesaplar ısrlar insanları kandırmaya ve manipülasyon yapmaya devam ediyor.

Başkonsoloslarının itiraflarına ve ortaya çıkan görüntülere rağmen, Çin Başkonsolosluğu Türk medyasına yönelik ithamlarda bulunan tweetler atmaya başladı. Haberlerimize "Bir yalan haber daha" diyerek hedef gösterdiler.

Zet Lorento isimli bir hesap Çin Başkonsolosluğuna bir soru yöneltiyor ve anında cevap geliyor.Gazeteci Özlem Özdemir'in konuyla ilgili yapmış olduğu paylaşım da son derece çarpıcı. Çin'de,Sinovac aşısı kitlesel olarak uygulanmıyor ve onaylı değil.

İtiraflar üst üste gelince yarın öbür gün olası bir yargılama sürecinin altında kalmamak için Bilim Kurulu üyeleri de daha açık konuşmaya başladı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, CNN Türk canlı yayınında süreci tüm çıplaklığıyla itiraf etti.

Bilim Kurulu üyesi, Çin'in aşıyı uyguladığı kasabanın varlığı ve isminden bile emin değilken, aşının Çin'de 1 milyon doz olarak uygulandığını söylüyor.
Ve buraya dikkat edin Ateş Kara diyor ki "Bu resmi, kanıtlanmış bir bilgi değil, Çin bize böyle söyledi."

Ateş Kara asıl bombayı burada patlatıyor, "Sinovac aşısı bugün için Çin'de de resmi olarak onaylı bir aşı değil, bu aşı şöyle kullanılabilir veya böyle uygulanabilir diyebileceğimiz bir aşı değil, hala acil kullanım onayında."

Tablo çok basit anlatımda bu şekilde.
Onaysız bir aşı, Çin'de kimlere denendiği belli değil, ortada veriler yok, Faz-3 çalışmalarının sonuçları paylaşılamıyor.
Böyle bir tabloda Türkiye alel acele 50 milyon doz aldı ve aşılamaya geçiyor.
Bu halkın sağlığını açıkça riske atmaktır.

Türkiye şu anda "acil durum ülkesi" konumunda değil, dolayısıyla büyük bir panikle bu ilaçların alınması ve kullanılması büyük tehlikeler içeriyor. Çin'in kendi ülkesine uygulamadığı aşı için Türkiye'deki belirli medya gruplarını kullanması, kişileri sahaya sürmesi manidar.

Kimlere denendiği belli olmayan,
Faz-3 sonuçları bir türlü açıklanamayan,
Çin'in "acil durum" için beklettiği bir aşı, Türkiye'de kitlesel olarak uygulanacak.
O zaman biz kobay ülke mi oluyoruz?
Aşı karşıtlığı başka şey, Çin'in bilim dışı hamleleriyle manipülasyonu başka şey.

Şu anda yaşadığımız durum tam da budur.
Olayı basit bir komplo teorisi kıskacında "Aşı karşıtlığı" gibi değerlendirip, yapılan haberleri "Ya bunlar bilim dışı, bunlar insanların ölmesini istiyor, bunlara kız verilmez" ciddiyetsizliğine indirgeyenlere de ayrıca dikkat edin.

aykiri.com.tr olarak, konuyu tüm çıplaklığıyla kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğumuzu kullanmaya devam edeceğiz.
Manipülasyonlara, yalanlara ve Çin'in lobi faaliyetlerine karşı tüm vatandaşlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz.
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Adem
  1 yıl önce
  Teyit.org gibi siteler önce yandaşlıklarını teyit etmeliler ama işlerine gelmez... Amaç insanların akıllarıyla alay etmek ne yazıkki günümüzde çok işe yarıyor. çin gibi zalim yönetimlerin yaptığı insan onuruna aykırı durumlar ortadayken neyi tartışıyoruz?
 • Adsız
  1 yıl önce
  Evet çin in manipülasyonu bizimkiler neden çanak tutuyor anlamış değilim yoksa yumuşak karınları mı var ?