Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

Rusya'daki tek adamlığın acımasızlığı: Aleksey Navalnıy suikasti

20 Ağustos 2020 - 15:56

Aleksey Navalnıy (Алексей Нава́льный)...

Rusya'daki yolsuzlukları gündeme getiren isim. 

2017 yılında Rusya'da o güne kadar görülmemiş yolsuzluk protestosunun mimarı. Putin'in kirli işlerini deşifre ediyor, çarpıcı videolar çekiyor.

Youtube'da 4 milyon takipçisi var.

Putin, 2017'deki eylemlere sinirlenmişti. Polisin sert müdahalesiyle binin üzerinde Rus vatandaşı gözaltına alındı.

Aleksey Navalnıy, yolsuzlukları belgeleriyle ispatlamasına rağmen Rusya'da tek bir savcı hareket geçmiyordu. Kremlin'den de yalanlama gelemiyordu.

Aleksey Navalnıy bir şekilde devre dışı bırakılmalıydı. Toplum üzerindeki etkisini kırabilmek için önce gözaltına alındı sonra olmayan bir suçtan cezaevine koyuldu. Uluslar arası kamuoyu tutuklamaya tepki gösterdi. Navalnıy 1 ay kadar cezaevine kaldı ve serbest bırakıldı.

Navalnıy davasından vazgeçmedi. Putin'in yolsuzlukları ve yaptığı hatalı işleri kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyordu. 2019 yılında tekrar tutuklandı. Cezaevinde zehirlendi, bir gözünde yüzde 80 görme kaybı oluştu. Kremlin yönetimi mesajı netti: "Susmazsan ölürsün."

Ve dün... Rusya'da adeta tek başına muhalefet olan Navalnıy, bindiği uçakta sıcak çayını içti. Sıcaklık vücuduna hızlı bir şekilde yayıldı ve nefes alamamaya başladı. Zehirlenmişti! Navalnıy uçaktan indirilmesi de ayrı bir skandal, karga tulumba hastaneye götürüldü.

Yapılan tetkiklerde toksik zehirlenmeye uğradığı madde tespit edildi. Anlamı dışarıdan giren kimyasal maddeydi. Defalarca hapse girdi ve zehirlendi ama bu sefer durumu çok ağır. Tek adam Rusyası'nın geldiği durum çok acı verici ve çağ dışı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar