Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

Meis adasında neler oluyor!

13 Eylül 2020 - 13:33 - Güncelleme: 13 Eylül 2020 - 16:44

Türkiye ve Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerginliği şekil ve boyut değiştirmeye başladı. Türkiye'nin NAVTEX ilan ederek gerçekleştirdiği sismik araştırma faaliyetleri şimdilik sona ermiş gözüküyor. Oruç Reis limanımıza döndü.

Yunanistan tarafı ise açıklamalarının şiddetini fillî eylemlere dökerek artırmaya, açık bir provokasyon çabasına girmeye başladı.

Meis adasında yaşananlar bunun en somut örneği.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, bugün Türkiye'ye uzaklığı 2 kilometre olan Meis adasını ziyaret etti. 

Ama ne ziyaret!

Rodos Adası'ndaki uluslararası havalimanından askerî helikoptere binerek, Meis'e geldi. Gelirken Yunan savaş jetleri Yunan Cumhurbaşkanı'na eşlik etti. Adada askerî törenle karşılandı.


Yunan Cumhurbaşkanı adaya geldikten sonra böyle karşılandı.

Yunan Cumhurbaşkanı sadece askerî törenle kalmıyor, adadaki Yunan askerlerini temsil eden "anıtı" da ziyaret edip, çelenk bırakıyor.YASAK OLMASINA RAĞMEN ASKER SEVKİYATI

Uluslararası anlaşmalara göre adanın üzerinde ağır silahlı asker bulundurulmaması gerekiyor. Yunanistan bu kurala riayet etmediği gibi geçtiğimiz haftalarda adaya yeni asker sevkiyatı gerçekleştirdi.


Görüntü, adaya getirilen askerlerden. Sivil gemiyle gelen askerlerin ellerindeki uzun namlulu silahlar dikkat çekiyor.

Meis adasına giden askerlerin daha sonra Türkiye'den görülebilecek şekilde adanın bir tepesine Yunan bayrağı çizdikleri ortaya çıktı.


Türkiye'ye sadece 2 km uzaklıkta bulunan Meis adasına çizilen Yunan bayrağı tamamen Türk tarafını provoke etmek için tasarlanmış ve çizilmiş.

YUNANİSTAN YENİ BİR KARDAK KRİZİ İSTİYOR!
Türkiye ve Yunanistan ekonomik anlamda zor günler geçiren iki ülke durumunda. Yakın tarih ekonomik krizlerle başlayan devlet bunalımlarının savaşlara kapı araladığını gösteriyor. Ancak Türkiye bu noktada kontrollü bir gerginlik siyaseti izlerken; çocukça, kitleleri gerecek hamleler yapmaktan şimdilik kaçınıyor.

Yunanistan ise Meis adasında yaptıklarıyla Türk kamuoyunun da tepkisini çekerek uluslararası bir kriz çıkarma çabasında.

Yunan medyası da yangına körükle gidiyor. Yunanistan'ın yapmış olduğu hamleler beraberinde, Fransa'dan gelen açıklamalarla da perçinleniyor.

Yunanistan'ın şu anda izlemiş olduğu politikalar "az gelişmiş ülke"leri andırıyor. Yunan Cumhurbaşkanı'nın katıldığı töreni dikkatli izlediğinizde disiplinsizlik dikkat çekiyor. Âdeta bir panayır alanında tören düzenlenmiş, Cumhurbaşkanı'nın nerede duracağı belli değil, askerlerin duruşu ve komutanların tavırları baştan savma. Alelade bir tavır...

Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'i bahane ederek Türkiye'nin dibindeki Meis adasını silahlandırıp, sonrasında da kermes günü havasında provokatif girişimlere teşebbüs etmesi yaşadıkları bunalımın bir göstergesi.

Ancak tüm bu gelişmeler karşısında Türkiye'deki sözcülerin (İbrahim Kalın vb. gibi) Fransa'ya verdikleri cevaplar da bir o kadar komik. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macron'un omzuna elini koyduğu fotoğrafı paylaşarak Fransa'ya mesaj vermek, Türkiye'ye yakışmıyor. 

MEİS PROVOKASYONU NEREYE ÇIKAR

Meis adası krizine dönecek olursak. Yunanistan her ne kadar az gelişmiş ülke gibi davransa da provokasyonlarının karşılığını alıyor. Kendisine ait olmayan 20'ye yakın Türk adasını işgal ettikleri yetmemiş gibi uluslararası anlaşmalara uymayarak Meis'i silahlandırmaya, ada üzerinden Türkiye'ye meydan okumaya devam ediyorlar.

Yunan Cumhurbaşkanı'nın savaş jetleriyle Rodos Adası'ndan Meis'e gelmesi ise Türkiye'ye açık bir tehdit niteliğinde.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki bu provokasyonlara karşı geri adım atmaması gerekiyor. Her ne kadar meydan okumalar kermes havasında gerçekleşse de Yunan tarafı hâlâ Ege'de aldığı tarihî yenilginin izlerini taşıyor ve içlerine işlemiş intikam duygusuyla sürekli gerginlik peşindeler.

Yunan Başbakan Miçotakis, "Mevcut Mirage uçaklarının yerine 18 Rafale uçağından oluşan yeni bir filo kuracağız” diyerek Fransa'dan savaş uçakları alacaklarını açıklamasını bu doğrultuda okumak gerekiyor.

Meis adasında Yunan Cumhurbaşkanı'nın yaptığı provokasyona şu anda Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kaş'a giderek cevap vermiş durumda. Akar ve Yunan Cumhurbaşkanı arasındaki mesafenin sadece 2 km olduğunu hatırlatalım.

Yunanistan'ın tüm bu faaliyet ve girişimlerine twitter üzeriden vereceğimiz tepkilerle kalmamalıyız. Gerekiyorsa hakkımız olan ada parçaları için askerî harekâtları düşünmeliyiz. Kardak'ta bunu yaptık ve Yunanistan uzun bir süre provokasyona kalkışamadı.

NOT: Fotoğraf ve görüntüleri sağlayan Ege Bölgesi muhabirimiz Murat Türk'ü bu önemli çalışmasından dolayı kutlarım.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Haktan Akdoğan
  1 yıl önce
  Parmak yemediğimiz bir Yunanistan kalmıştı. Elhamdülillah bu hükümet onu da başardı. Hayatları yalan, herşeyleri lafta.
 • Zafer Günyurt
  1 yıl önce
  Türk yurdunda, Türk Milletinin atası Atatürk'e küfredilmesine izin verenler olduğu sürece Türkiye bir adım ileri gidemez. Her alanda da kaybetmeye mahkumdur. arapçılık bu ülkenin kanseridir ve her gün daha da fazla yayılıyor.
 • Cucumber
  1 yıl önce
  Hadi bakalım neler olacak... Bana sorarsanız savaş olmaz, en fazla güç gösterisi olur. ek olarak abd, nato ve ab tarafından iki tarafta anlaşmaya zorlanı

Son Yazılar