Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

Limanlarımız 49 yıllığına nasıl elden çıktı

06 Ocak 2022 - 10:24

Kazakistan'a Rus askerleri girme hazırlığı yaparken, televizyonda Cübbeli, Meclis'te ise stokçularla ilgili düzenleme vardı. Meclis'ten limanların 49 yıllığına devri ve yabancılara özelleştirilmesi çıktı. Resmi Gazete'de ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş için kapsam genişletildi.

Şimdi diyeceksiniz ki yahu "Stokçularla ilgili düzenlemeden nasıl bunlar çıkıyor?"

O kadar rahatlar ki kimsenin tepki göstermeyeceğini biliyorlar. Normalde muhalefetin ülkeyi ayağa kaldırması gerekirdi. Muhalefet partilerinden biri sadece 14 vekille Meclis'teydi.

Oylama sonrası "Biz hayır verdik" diye hatıra pozu vererek günü tamamladılar.

Diğer muhalefet partileri de farksız. Tam kadro Meclis'te olup yapacakları yayınlarla kamuoyunda farkındalık uyandırmalı, yapılmak istenenleri Türkiye'ye anlatmalıydılar. Yapmadılar, yapmıyorlar!

Limanlar ülke ticaretinin en stratejik noktalarıdır. Gelir getirir, denetimsizlik ya da yasa dışı (uyuşturucu) sevkiyatlarla ülkeyi karanlığa sokar. Buraların devlet eliyle işletileceği yerde, en erkeni 2028 yılında bitecek sözleşmeler ihalesi bile yapılmadan uzatılabilecek.

Bazı limanların yabancılar tarafından işletilmesi zaten hali hazırda uygulanıyordu. Hepsinin süreleri sıcak para uğruna uzatılacak. Muhalefet vekillerinin tek görevi Meclis'te olup biteni kamuoyuyla paylaşmak tüm görüşmelere katılmak. Tat vermiyor olacak ki Twitter'da bir çoğu.

Dahası Meclis'te bunlar olurken tweet atanlar bile bir elin parmaklarını geçmez.

Sözün özü Kazakistan üzerinden Sovyetler yeniden canlandırılıyor, Türkiye ise olayları okuyamıyor, siyaset kısır döngüde kalırken, iktidar ise sıcak para için ülkenin limanlarını pazarlıyor.

Bu da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının yeni yolu. Artık 500 bin doları olan 3 yıl bu parayı Türkiye'deki herhangi bir bankada tutar, 3 yıl sonra geri çekerse vatandaşlığa hak kazanabilecek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum