Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

Kur'an kursunda asılı bulunan 12 yaşındaki çocuk!

11 Temmuz 2021 - 08:06 - Güncelleme: 14 Temmuz 2021 - 13:21

Yavuz ailesi... 4 çocuklarıyla beraber Diyarbakır'da yaşıyor. Baba, halı yıkama işi ile uğraşıyor, kendine ait yerleri var, ekonomik yönden kötü durumda değiller.

Aile, ikinci çocukları olan 12 yaşındaki Mehmet Halit'i, yazın yatılı bir Kur'an kursuna göndermeye karar veriyor. Ancak kurs Muş'ta...

Muş Merkez'deki Karşıyaka Kur'an Kursu camiye bağlı olarak çalışıyor. Caminin imamı da 12 yaşındaki Mehmet Halit'in öz amcası. 

Mehmet Halit istese de istemese de kursun yolunu tutuyor. 


OLAY GÜNÜ
3 Temmuz sabahı.

12 yaşındaki Mehmet Halit, girdiği tuvaletten uzun süre çıkmıyor.

Olayı fark eden de arkadaşları... Mehmet Halit uzun süre tuvaletten çıkmayınca kapıya vuruyorlar, sonrasında da imam amcasına haber veriliyor. Tuvaletin kapısı açılamayınca üstü açık olan tuvaletten içeriye giriliyor.

12 yaşındaki çocuk tuvalet kapısının koluna kemerle asılmış olarak bulunuyor. Kapı da içeriden kilitlenmiş.

Mehmet Halit hemen Muş Devlet Hastanesine kaldırılıyor ve oradan Elazığ'a sevk ediliyor.

Doktorlar burada aileye çocuğun beyin ölümünün gerçekleştiğini ifade ediyorlar. Şu anda makineye bağlı fiziken yaşatılıyor. 

KAPI KOLUNUN YERDEN YÜKSELİĞİ 1 METRE
Mehmet Halit'in intihar ettiği söyleniyor. 

Ancak fiziki olarak bazı sorunlar var. Kapı kolunun yerden yüksekliği 1 metre.

Çocuk eyleme başlasa bile fiziki olarak ayakları yere değeceği için imkansız gibi.

YEREL BASIN, EMNİYET, MÜFTÜLÜK, SAVCILIK, VALİLİK SESSİZ
Konuyla ilgili yerel basında yaptığım araştırmalarda doğru düzgün bir habere ulaşamadım. Sadece bir kaç gün önce HDP'ye yakınlığıyla bilinen Mezopotamya haber ajansı konuyu üstünkörü ifadelerle yazmış. İçerik çok zayıf.

Valilik, Emniyet ve Savcılık'tan konuyla ilgili açıklama yok. 

Müftülük'ten en azından Kur'an kursunun kapatılmasına ilişkin bir açıklama gelir mi diye bekledim. O da yok. Kurs hâlâ faal durumda.

Dahası olaydan sadece üç gün sonra Muş Müftüsü Lütfü İmamoğlu hiçbir şey olmamış gibi Muş Valisi İlker Gündüzöz'ü makamında ziyaret edip kurban bağışı aldıklarını açıklıyor.

Olaydan 4 gün sonra 7 Temmuz 2021 tarihinde ise İl Müftüsü Lütfü İmamoğlu bir başka Kur'an kursunun açılışını yaptıklarını duyuruyor.

"BU İNTİHARA BENZEMİYOR, BOĞAZINDA EL İZLERİ VAR"
Koskoca bir şehir sessizliğe gömülürken Yavuz ailesinden bazı isimler bana ulaştı. İsimlerinin verilmesini şu anki ortamda doğru bulmuyorum.

Görüştüğüm iki akraba 12 yaşındaki çocuğun amca çocukları. Yaşları 24 ve 25...

25 yaşındaki akrabanın anlattıkları çok önemli...

"Hiç kimse doğru düzgün bir açıklama yapmıyor. Ne olduğunu öğrenmek, bilmek istiyoruz. Muş'ta ilk müdahaleyi yaptıktan sonra Elazığ'a sevk eden doktor 'Bu olay intihara benzemiyor, çocukta morarma var ve boynunda el izleri var' ifadelerini kullanıyor."

Bu iddia bile olayın tüm gidişatını değiştirebilecek bir durum.

"NEŞE DOLU BİR ÇOCUKTU, İNTİHAR OLDUĞUNA İNANMIYORUM"
Çocuğun bir diğer akrabası ise şunları anlattı.

"Kesinlikle intihar olduğunu düşünmüyoruz. Net bir açıklama yapılmadığı gibi öylece bekliyoruz. Bu konunun gündeme gelerek araştırılması, sorumlularının ortaya çıkmasını istiyoruz. Mehmet Halit; neşe dolu, konuşkan, gayet hareketli bir çocuktu."

"AİLEMİ ÇOK ÖZLEDİM"
Kurstan ismini vermeyen bir yetkiliyle görüştüğümde ise intiharı reddederek aileyi suçladı ve şu bilgileri paylaştı:

"Olay kesinlikle istismar değil kursta kameralar mevcut. Olay günü hoca öğrencilerin yanından ayrıldıktan sonra talihsiz çocuk lavaboya giriyor o arada iki arkadaşta diğer lavaboya girip çıkıyorlar. Arkadaşlarının lavabodan çıkmadığını görünce kapıya vuruyorlar açan olmuyor dış taraftan pencereden bakınca kendini kemeriyle kapıya astığını görüp hemen hocaya koşuyorlar. Hoca hemen gidip ambulansı arıyor ambulans gelmeyince kendi hastaneye götürüyor ve işin en acı tarafı talihsiz yavru arkadaşlarına anne babasını çok özlediğini ve onların gelip onu alması için birinin ona vurmasını elini kolunu kırmasını istediğini söylemiş. Bunu intihar amacıyla yaptığını düşünmüyorum sadece sevgi ve şefkate aç bir kuzu ne olacağını öngöremediği bir davranışın kurbanı oldu."

Bu iddiaları aile üyelerine sordum. 

Çocuğun ailesini özlediğini ve bunu dile getirdiğini onlar da teyit ettiler. Ancak diğer konulara kesinlikle katılmıyorlar. Olayın yaşandığı gün ailenin zaten çocuğu ziyaret edeceğini söylediler. 

Yüksekliği 1 metre olan kapı kolundan intiharın olamayacağını ve "Boğazında el izleri var" diyen doktorun dediklerini hatırlattılar.

BUNDAN SONRA NE OLACAK
Tablo son derece şüpheli.

12 yaşında, hayat dolu bir çocuğun 1 metreden intihar ettiği ifade ediliyor.

İlk müdahaleyi yapan doktor "İntihara benzemiyor, el izleri" var diyor.

Aile kapsamlı bir soruşturma istiyor.

Savcılık soruşturmayı genişleterek bu konunun üzerine giderse gerçeklerin ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Kanaatim, anlatılan tablonun intiharla uzaktan yakından ilgisi yok.

İntiharsa bile 12 yaşındaki çocuğu bu duruma sürükleyenler de ortaya çıkarılmalı.

Not: 14 Temmuz 2021 itibariyle 12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz'un hayatını kaybettiğini öğrendim. Çok acı, diyecek bir söz yok. Gittiğin yerde huzur bulursun umarım.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Mehmet Demir
  11 ay önce
  Allah Rahmet eylesin Ailesine sabırlar versin. Bu olayı bahane edip içlerindeki din nefretini kusanlar bu olaydan milyonda ve yılda bir bile yok gibi ya her saat başı alkolden uyuşturucudan yıkılan yuvaları sönen gencecik hayatları görmeyip burada ahkam kesenler sizler sadece insan kılıklı şeytanlarsınız….
 • Rahim POLAT
  11 ay önce
  Olay çok vahim.Keşke böyle bir olay yaşanmasaydı. Ancak haberde bir o kadar vahim. Habercilerin maksadı Kur'an kurslarına karşı çıkmak.Kursların kapatılmasını istemek.Ne yani Bu milletin çocukları dinini öğrenmesinmi.Olay elbette araştırılmalı ama olay oldu diye tüm Kur'an kurslarını suçlu görmek çok yakışıksız. Biz müslümanız çocuklarımız Dinini Kur'anını öğrenmelidir.
 • Rahmi Bolbolat
  11 ay önce
  Ne diyon dayı, nerenizle okuyorsunuz yazılanları. Bu millet bu kadar mal olduğu sürece daha çok çocuk ölür, sizin kara cahilliğinizin bedelini evlatlarınız ödüyor, günahı boynunuza küçükbaş sürüsü..
 • Oncuhqnime
  11 ay önce
  Din; Kur an kurslarında çocuklara tecavüz edilip,öldürülerek mi öğretiliyor..? Bırakınız size ne kul ile Arasında günahı sevabı size ne,sizler o hakkı kendinizde nasıl buluyorsunuz. Önce sizler ahlaklı dürüst insanlar olacaksınız ki başkaları tacizle çocuklarınızdan almadın cehaletinizin karşılığını
 • Uğur SüslüSülü
  11 ay önce
  Ne olacak bu denetimsiz, eğitimden uzak ilk çağ zihniyetiyle hareket eden dini eğitim verdiğini iddia eden kursların hali? Fetö fetö diye tutturdular, diğer tarikat dergah vs ne varsa göz yumdular!
 • Arpacı
  11 ay önce
  Ne olacak bu insanlığın hali

Son Yazılar