Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

Kaçaklar Türkiye'de nasıl kalıyor, kimler yardımcı oluyor hangi yöntemler kullanılıyor!

15 Nisan 2022 - 11:52 - Güncelleme: 15 Nisan 2022 - 12:05

Suriye'den gelen göç dalgası zaman zaman kesintiye uğrasa da hâlâ devam ediyor.

Şimdi bunlara "Taliban yönetime geldi" bahanesiyle Afganistan'dan gelen büyük bir göç dalgası eklendi. Afganistan ile birlikte Pakistan'dan da Türkiye'ye büyük bir kaçak giriş süreci başladı.

Gelenlerin ardı arkası kesilmediği gibi siyasetin gündemi bununla ilgilenmiyor. İktidarı da muhalefeti de çok umursamıyor. Ama sokaklar, evler, sosyal hayat... Artık tahammül sınırlarını aşan, sistemin işlemediği; Yargı, güvenlik ve sağlık kurumlarının kendi vatandaşına yetmeye başladığını görüyoruz.

Asıl konumuza gelelim. Görüntülerini izlediğimiz, Türkiye'nin en batısına kadar gelen kaçaklar nasıl oluyor da Türkiye'de kalabiliyorlar? Hatta oturma izni ve ehliyet bile alabiliyorlar. Tabi ki bunun için de bir sistem kurulmuş.

Onlarca şirket var. Kimi şirketin başında Afgan, kimisinin başında Suriyeli kimisinin başında Pakistanlı var.

Ama işler son derece çetrefilli. Gelin bir tanesini detaylıca anlatalım.

Şirketin adı "İstanbul Information" başında Pakistanlı bir şahıs var.

Türkiye'ye giren yabancılara hizmet veriyorlar.

Kendi sayfalarını, sosyal medya hesaplarının inceleyince nasıl rahat ve kendilerinden emin bir şekilde oturma izni ve ehliyet verdiklerini görüyoruz.

Hatta cezaevine giren kaçaklara "Merak etmeyin çıkınca işlemlerinizi biz hallediyoruz, oturma izni alabiliyoruz" diye video çekiyorlar. Firmada çalışan Töre Nuhoğlu isminde bir Türk avukat var, videoların çoğunda onu görüyoruz. 

Bakalım bu videolarında neler anlatıyor:

Araştırdıkça enteresan sonuçlara ulaşıyorum. 1 ve 2 yıllık ikamet izni almalarının fiyatlarını da yayınlanmışlar. Çocuklu ailelere indirim de yapıyorlarmış. Ev de pazarlıyorlar. 1 yıllık ikamet izni 1.600 TL 2 yıl ikamet izni ise 2.300 TL. 2 yıllık epey avantajlı gözüküyor.ADRESİ YOKSA ÇÖZÜYORUZ İstanbul Information, ikamet izni aldıkları kaçaklarlala da kutlama toplantısı düzenlemeyi ihmal etmemiş. Mekan, tamamen onlara hizmet veriyor. Görüntüler çarpıcı...Ev satıyor, medikal malzemesi satıyor, tur düzenliyor, ehliyet bile alıyorlar. Yabancı uyruklu biri ehliyet almak isterse 4.500 TL'den yardımcı oluyorlar!İstanbul'un orta yerinde, Türklerin de içinde olduğu bir yapıda gördüklerinizi yapıyorlar. Suça karışıp cezaevine giren kaçaklara da "Merak etmeyin çıkınca ikamet alırız" diyorlar. Bu yazımda sadece bir firmanın faaliyetlerini anlattım. Düşünün onlarcasını, yüzlercesini...

Biz sokakta çekilen videoları izlerken, onlar yakalansın diye kampanya yaparken birileri para karşılığı ikamet izni ve ehliyet alabiliyor. Ve tüm bunları sosyal medya hesaplarından aleni bir şekilde yapıyorlar. Savcıları, siyasi partileri, STK'ları göreve davet ediyorum.

Tüm bu yapılanmalar karşısında kimler görevini yapmıyor, kimler görmezden geliyor, kimler yüz binlerce kaçağı memlekete dolduruyorsa bu büyük rantın tam ortasında demektir. Konuyu köşe yazıma taşıdım:

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Oğuz Sarıtepe
    1 ay önce
    Türkiye'de yalnızca iktidar yozlaşmış değil, tüm bunları görmezden geldiği için muhalefet de en az onlar kadar bu yozlaşmanın parçası. Doğal olarak onlara yandaşlık eden medyaları da buna dahil. Ama yine de, her şeye rağmen susmayan insanlar var. Çok teşekkür ederim Batuhan Bey, sizin gibi araştırmacı yazarlar sayesinde bizim gibi işinde gücünde ama milli bilinci yüksek insanlar tehlikeyi görüyor ve her ne adım atacaksa o adımı da bu tehlikeye uygun olarak atıyor.

Son Yazılar