Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

İlk duruşmada serbest kalan Kandil yöneticisi!

29 Kasım 2021 - 00:01 - Güncelleme: 29 Kasım 2021 - 00:54

Türkiye'de yargı kararları o denli tartışmaya açık hale geldi ki ekonomik girdapla birlikte adalet girdabına da kapılmak üzereyiz.

Kararlar, yargılamalar ve tutukluluk süreleri o kadar belirsiz, yoruma açık ve tartışmalı ki mantığınızı devre dışı bırakmanız gerekiyor.

Alınan bazı kararlar devletin kolluk güçleri üzerinde de olumsuz tesirler bırakıyor.

Kayseri'de Temmuz ayında çok önemli bir terör operasyonu gerçekleştirildi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, aylar boyu süren uğraş ve binbir emekle müthiş bir operasyon gerçekleştirdiler.

1999 yılında Suriye Afrin'de PKK'ya katılan daha sonrasında örgüt içinde yükselerek Kandil'e yönetici olan bir şahıs tespit ettiler. Adı Lemina Ö.'ydü ve Kayseri'de yaşıyordu.

Polis, araştırmasını derinleştirdikçe çarpıcı veriler elde etti.

Lemina Ö. sadece Kandil'e gitmekle kalmamış örgüt içinde üst düzey karar alıcı bir konuma gelmişti. Kandil'de "Komutan"lar kategorisindeydi. 2012'ye kadar Türkiye'deki birçok kanlı eylemin talimatını da vermişti.

2017'DE SALDIRDIĞI TÜRKİYE'YE SIĞINMACI OLARAK GELMİŞ

Dilan kod adlı Lemina Ö., 2012 yılında örgütten ayrıldığını iddia ediyor. Yıllarca saldırdığı, canını yaktığı, askerlerini katlettiği Türkiye'ye giderek yeni bir hayat kurma kararı almış.

Sınırlardan rahat bir şekilde "Ben savaştan kaçan Suriyeli sığınmacıyım" diyerek geçmiş. Türkiye'ye gelmiş, burada da bir Türk vatandaşıyla evlenmiş!

Bugüne kadar yaptıklarının hesabını vermediği gibi adalet önüne de çıkarılmamış.

Kayseri Emniyeti bu şahsı Kayseri'de buldu. Operasyon gerçekleştirildi. "Ayrıldım" dediği PKK'nın Kandil dağında kadınlarla çekilmiş çok sayıda fotoğrafı da bulundu. Hepsi dosyaya eklendi.

Temmuz ayında tutuklandı.

Emniyet personeli gurur verici bir motivasyona sahip, çünkü şehitlerimizin kanını dökenlerden biri daha yakalanmıştı.

Ama o da ne!

Daha ilk duruşmada serbest kaldı.

Evet, yanlış duymadınız.

Yıllarca örgütte üst düzey yöneticilik yapan, sonrasında hiçbir şey olmamış gibi elini kolunu sallayarak Türkiye'ye giren Lemina Ö. önceki gün çıktığı ilk mahkemede hakimin kararıyla serbest kaldı.

Mahkemede yaptığı savunmada özetle, "2012'de örgütten ayrıldım. 2017'de sığınmacı olarak Türkiye'ye girdim. Burada da bir Türk vatandaşıyla evliyim. Örgütle bir bağım yok." ifadelerini kullandı.

Hakim, PKK'nın Kandil yöneticisine 3-4 ay hapis cezasını yeterli görmüş olacak ki ilk duruşmada tutukluluk süresinin sona ermesine karar verdi. Yargılama, tutuksuz olarak sürdürülecek!

Bu olayda konuşulması ve tartışılması gereken o kadar çok sorun var ki...

Elini kolunu sallayan (üst düzey terörist bile olsa) "Sığınmacı" adı altında yurda girmiş. Böyle kaç yüz ya da bin kişi var bilemiyoruz.

Hadi bunu geçtik (geçilemez de) diyelim. PKK'nın üst düzey yöneticisi olduğu kanıtlarıyla ortaya çıkmış ve ilk duruşmada serbest kalmış. Bunu nasıl geçeceğiz, bunun izahını nasıl yapacağız!

Şu karanlık tabloda; ülkenin yol geçen hanına döndüğüne mi, PKK'lı bir yöneticinin 3 ay hapis yattığına mı yanalım?

Yoksa geleceğimizin nasıl ilmek ilmek karartıldığına mı yanalım?

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar