Batuhan Çolak

Batuhan Çolak

[email protected]

5 yıl atanmayı, 70m2 güneş görmeyen bir evde yaşamak için beklemişim

23 Mayıs 2022 - 23:37 - Güncelleme: 24 Mayıs 2022 - 11:58

Kirada yaşayan insanların hayatları altüst olmuş durumda. Bu insanlar topluma nasıl entegre olup, yaşamlarını sürdürecekler büyük bir kaosa doğru ilerliyoruz. İstanbul'da yaşayan 27 yaşındaki bir okuyucumuzun anlattıklarını paylaşmak istiyorum:

"Bir sağlık kurumunda memurum. Küçükçekmece'de yaşadığım ev için 1400 lira kira veriyordum. Bugün ev sahibim arayıp benim kirama zam yapmak istediğini söyledi. İlk olarak 4 bin lira kira bedeli istedi.

O kadar kira veremeyeceğimi, beni kendi oturmak için evden çıkarırsa 3 yıl başkasına kiraya veremeyeceğini eğer verirse dava açacağımı söyleyince geri adım attı ve zar zor 2750 liraya anlaştık. Bir gerekçe bulup beni evden çıkarırsa 6 binden aşağı fiyata ev bulamayacağım için mecburen kabul ettim.

Hayatımda ilk defa bu yıl tatile çıkacaktım. Ama şu an 'Keşke rezervasyon yapmasaydım bu benim için çok büyük bir lüksmüş' diyorum. Beş yıl atanmayı sadece temel ihtiyaçlarımı karşılamak, erik aldığım için pişman olmak, kitap alırken on defa düşünmek, kafede bir çay dahi içememek, konsere gidememek ve kümes gibi güneş almayan 70 m2 bir evde yaşamak için beklemişim."

27 yaşında, 5 yıl atanmayı bekleyip, hayatında ilk kez tatile çıkma hayali kuran bir vatandaşımızın yaşadıkları...
Keşke yalnız olsa, keşke bir tek onun sorunu olsa... Bir şekilde çözülse...
Ama hepimizin meselesi, herkesin sorunu.
Barınma; yaşamın en temel hakkıdır!

İktidarın bu konuda bir şey yapmayacağı çok açık. Aksine yangına körükle gidiyorlar. Yabancılara yapılacak gayrimenkul satışları için teşvik paketleri açıklıyorlar. Emlak piyasasının hali içler acısı. Kimin neyi, kaça sattığı, verdiği meçhul, kiralar akıl almaz.
Peki muhalefet?

Örneğin 2023 seçimlerinde iktidar değiştikten sonra her şeyin değişeceğini düşünenler var. Nasıl olacak?
Bu sorun nasıl çözülecek.
Siyasiler (varsa) çözümlerini şimdi sıralasa ve siyasi iktidar üzerinde baskı kurup, gündem oluştursalar olmaz mı!
İnsanların dayanacak gücü kalmadı.

OKUYUCULARDAN GELEN YORUMLAR
Sayın Çolak, Galatasaray Üniversitesinde okuyan kızım; sırf okula yakın diye Ortaköy’de 3 yıl önce tuttuğumuz 2+1 ve yok denecek kadar küçük mutfaklı, en az 50 yıllık binada yer alan, giriş kat bir dairede ev arkadaşı ile 2400’e oturuyor. Ev sahibi kontrat dolunca çıkın dedi. O da kendince haklı çünkü mahallede 10 bin liradan aşağı ev yok. Rica minnet ara zam formülü ile 5 bin kiraya anlaştık. Diyeceksiniz ki Ortaköy’de oturmasın. İzah edeyim: Gıda fiyatları ortada Çocuk iki öğün okulda yiyor. Trafik yoğunluğu ve ulaşım maliyetleri de ortada, yürüyerek gidip geliyor. Ayrıca sığınmacı çılgınlığı yaşayan bir şehirde 20’li yaşlardaki genç kızlar kaç mahallede güvenle yaşayabilir? Samimiyetle soruyorum. Öğretmen maaşımla İstanbul’da çocuk okutmak tam bir külfetken, emekli yada asgari ücretli ne yapsın sevgili kardeşim?

****
Merhaba değerli kardeşim. Adana'dan yazıyorum. Vallahi de billahi de bugün evsahibim aradı. Mart 2022 kontrat guncelledik. Aylık kiram 1700 TL oldu. 23 Mayıs 2022de evi satacağını söyledi. Ocak 2020 de 220 bin lira olan evini 900 bin TL'ye emlakçıya verecekmiş. Satın alabilir misin ilk sana söyleyim dedi. Eve 10bin TL girmiyor nasıl alınır. Velhasıl ver emlakçıya satın alacak gücüm yok dedim. Tüm ilan sitelerine baktım oturduğum muhitte ev olmadığı gibi mevcut evlerin 2500-3000 liraya kiraya gittiğini öğrendim. Eşim ve ben çalışıyoruz fakat eve giren para 10 bin civarında. 2buçuk yaşında kızım var ve kayınvalidem bakıyor biz işteyken. Ona yakın oturuyoruz o yüzden.

***
Merhaba değerli kardeşim. Adana'dan yazıyorum. Vallahi de billahi de bugün evsahibim aradı. Mart 2022 kontrat guncelledik. Aylık kiram 1700 TL oldu. 23 Mayıs 2022de evi satacağını söyledi. Ocak 2020 de 220 bin lira olan evini 900 bin TL'ye emlakçıya verecekmiş. Satın alabilir misin ilk sana söyleyim dedi. Eve 10bin TL girmiyor nasıl alınır. Velhasil ver emlakçıya satın alacak gücüm yok dedim. Tüm ilan sitelerine baktım oturduğum muhitte ev olmadığı gibi mevcut evlerin 2500-3000 liraya kiraya gittiğini öğrendim. Eşim ve ben çalışıyoruz fakat eve giren para 10 bin civarında. 2buçuk yaşında kızım var ve kayinvalidem bakıyor biz işteyken. Ona yakın oturuyoruz o yüzden.

***

Merhaba Batuhan bey değindiğiniz konu çok ama çok önemli bir mevzu bende dün ev sahibimle atamda geçen diyalogu aktarayım... istanbul bakırköyde 3500 lira kira veriyorum ve eski kiracıyım oturduğum semtte, oturduğum kalibrede evler 8-10 bin civarında kiraya veriliyor ve aralıkta zam yapma dönemim olmasına rağmen dün ev sahibi arayıp kirayı 5000 yapalım aralıktada enflansyona göre yaparız bişeyler dedi. Tabiki ben itiraz ettim ve hukuki haklarımı söyledim geri adım attı fakat yinede kirayı artırmak zorunda kaldım. Çünkü biliyorum ki çıktığımda en az 10 bin tl kira vermek zorunda kalacağım. Eskiden 1 memur maaşıyla ev araba alıp ğstünede çocuk okutulan memlekette şu anda 2 mühendis olarak istanbulda değil ev almak sıfır araba dahi alamıyoruz…

***
Batuhan abi sadece şunu söyleyeyim yeter. Evliyim ve kiracıyım. Aynı zamanda kpss çalışıyorum. Ev sahibim evi yatırımcıya satacak ve ben eğer taşınmak zorunda kalırsam en az 20 bin lira para lazım olacak. 20 bin lira benim 6 aylık gelirim. Geceleri bu yüzden uyuyamıyorum. Sınav kaygısı bir yandan bu bir yandan. Geçim zaten ayrı dert. Aldığım nefes acı veriyor. Allah bizi bu hale düşürenlerin belasını versin

***

Abi kiralar her yerde aynı artık artan mülteci akını ve yabancılara konut satışlarından dolayı benim Gaziantep’te 2+0 ev kiram 1300 idi Ağustos’ta sözleşmem bitiyor bina yöneticisi şuan fiyat veremem ama minimum 2500 olur diyor o fiyatı istese çıkmayacağım çünkü çoğu ev sahibi de en az iki katı zam istiyor

***
Batuhan Bey, merhabalar son zamanlardaki kira artışı ile ilgili size ben de bir şeyler yazmak istedim. Ev sahibinin yakın zamanda yapacağı zaamı öğrendim bugün. Komşunun kirası 1500 iken birden 4000 lira demiş. Hatta beğenmezsen çık demiş ev sahibi. Yalvar yakar 3250ye anlaşmışlar. Muhtemelen bana da bu şekilde bir zam olacak. İnanın özelde çalışan bir öğretmenim. Ne olacak bilemiyorum. Beğenmezsen çık deniyor. Zaten elde avuçta bir şey yok. Ne yapacağım bilemez haldeyim. Bari sesimize ses olun Batuhan Bey.

***
Tekirdağ ilçesinde yaşıyorum.Ev sahibi kiraya 3 katı zam istedi.Kabul etmeyince de evi satıyorum dedi 13 yıllık bina 1.2 milyon istiyor.Şimdi eve sürekli alıcı diye birilerini getirerek psikolojik baskı yaparak evi boşaltmamızı istiyor.Çık evden satıyorum diyor.Bir dernek kuralım kiracılar olarak yardım edin nolur kafayı yiyeceğiz..

***
Merhaba Batuhan Bey. Ordu'da Yeni Tokilerde oturuyorum. Sitenin wp grubu var ve burada yaşayan ev sahibi ve kiracılar oradan site yönetimi(emlak yönetim) hakkında bilgi alıyorlar. Pandemi başladığında 200 bin 350 bin arası evleri satın alan ( o dönem %20 indirim vardı) tapu sahipleri şuan 1+1 eve 1 milyon ister oldular. Doların 18 tl yi gördüğü zaman bile 3+1 evlerini 800 bin tl değer biçen bu fırsatçılar şimdi 2 milyona ev satıyorlar. Ben 1400 kirada oturuyordum. Grupta 3+1 evleri 3600 tl den kiraya verdiğini yazdılar 2+1 evler için ise 2500 tl kira istemeye başladılar. Kiramı bu fırsatçılar yüzünden %40 arttırıp 2000 tl ye çıkardım. Ev sahibim daha yüksek beklenti içine girip evden çıkarmasın diye. Şuan burdan çıksam aynı şartlarda evler 3000 tl den başlıyor

***
Merhaba Batuhan bey. Değindiğiniz konular muhalefetin yapay gündemlerinden ziyade halkın gerçek sorunları.Ev sahibi bugün evden çıkmamızı istedi. Küçük bir ilçede oturmamıza rağmen ev kiraları minimum 2000 TL olmuş durumda. Kardeşim Ankara da ben İstanbul da okuyorum. İkimiz toplamda neredeyse 800 TL yurt parası veriyoruz. Barınabilmek için neredeyse 3000 TL harcıyoruz. Babam ev boyayarak gelir elde ediyor. Annem ise ev hanımı ve toplamda 4 kardeşiz. Durum gerçekten vahim. Sesimizi iletebildigimiz bir siyasi bile yok. Bunca insan açken barınamazken herkes kendi cebine bakıyor. Hemde aç ve barınamayan insanlar üzerinden yapıyorlar . Üniversite sınavında 3200 lerde bir sıralama yapıp bir mühendislik okumaya karar verdim. Tercihlerimi yaparken ülkeme en faydalı şeyleri yapabilmeyi hedefledim. Ancak bu gidişle elimden gelirse diğer gençler gibi bende yurt dışına gitmek istiyorum. Umarım bir şeyler hızla düzelir. Umarım.

***
Merhaba, eşim ve ben yüksek mimar olarak Türkiye’de herkesin bildiği firmalarda çalışıyoruz. Anadolu yakasında  oturuyoruz. 2900 olan kira 5000 yapıldı. İtiraz etmek boş taşınmak kolay değil. Hakkını arasan bulamazsın. Ev sahibi zaten mafyatik… ne yapalım biz? 50 kişilik ofiste şimdiye kadar 5. Kişi benimle aynı durumda giderek sayı artıyor. Biz Sabit gelirli insanlar için böyle bir hayatta kalmanın formülü yok. Yazık emeklerimize ev sahibi olmayı planlarken sokakta kalmamak için direniyoruz!

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Orçun bey
    1 ay önce
    Milletin durumu içler acısı , Ankara’da en uyduruk semtlerde 25-30 yıllık binalarda kötü giriş kopek bağlasan kaçacak zindanlara 400-450 bin istiyorlar , sadece pazar alışverişi 3-5 sebze , 2-3 yemeklik , en ucuz meyvelerden yarım -1 kilo alsan 300 tutuyor ..

Son Yazılar