Habib Yalçın

Habib Yalçın

[email protected]

Mansur Yavaş o teklifi neden reddetmişti

20 Mayıs 2020 - 18:01

Mansur Yavaş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı...
Mansur Bey ilk zamanlar hafife alınmış, önemsenmemiş bir siyaset insanıydı.
Siyasette tırnaklarıyla kazıya kazıya gelmek ne derseniz, yüz defa Mansur Yavaş derim.

Önce küçük bir kasabanın belediye başkanı diyerek hafife alınıp küçümsenmişti.
Hâlbuki bir şeyi unuttuk, Mansur Bey çekirdekten yetişme ülkücü gelenekten gelmiş ve hedefleri olan bir insandı.

Neydi o hedefleri ?
Öncelikle ait olduğu Türk milletine hizmet etmek, devlete hizmet etmek. İdealleri doğrultusunda komşusu aç iken tok yatmayı kabullenmemiş, atalarının dediği gibi bir karakteri özümsemiş olmaktı. Açları doyurmak, çıplakları giydirmekti. Devletin imkânlarını kendi menfaati için kullananlara geçit vermemekti.

Beypazarı Belediye Başkanlığı döneminde bunları hayata geçirebildiği için, iki defa üst üste seçilmiş ve kendi isteğiyle bu kadar yeter diyerek tekrar aday olmamıştı.

Her ülkücü gibi, gözünü ve hedefini yüksek tutarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hedef koymuştu.
İçinde yetiştiği gelenek olduğu için önce MHP'nin belediye başkan adayı oldu. MHP tarihinde ilk kez, Ankara'da en yüksek oyu alan belediye başkan adayı oldu.

Tabii bu arada bir takım eller devreye girdi. Mansur Bey’in Genel Başkan’a gönderdiği mektubu kamuoyuna açıklaması ile resmen Mansur Yavaş'a kapı gösterildi.

Ben inanıyorum o işte Melih Gökçek de dâhil, birçok karanlık el vardı. O mektubu açıklamak Melih Gökçek'in Belediye Başkanlığını iki dönem daha uzatmıştı.

Maalesef!..  Bir seçim sonrası, şimdi MHP milletvekili olan Mevlüt Karakaya aday gösterilmiş ve %7 oy alarak hüsrana uğramış, Melih Gökçek de yeniden başkan olmuştu.

Mansur Yavaş'ın en büyük özelliğinden biri de, 8 yıl siyasetten uzak olmasına rağmen, popülaritesinin artmasıydı. Sadece işiyle gücüyle ilgilenirken sessiz sedasız artan bu popülaritesi onu aranan insan yapmıştı.

Siyasetin üslûbuna aslında Mansur Yavaş örnek olabilir.
Neden mi derseniz ?

CHP'nin belediye başkan adayı oluyor, seçimi bir sürü hilelerle kaybediyor.

CHP Genel Başkanı buyur gel milletvekili adayımız ol diyor, Mansur Yavaş; ben seçilecek yerden aday olursam, partinizde yıllarca mücadele etmiş insanlara ayıp olur. O insanlara karşı ahlaki ve etik bir davranış olmaz diyor.

Sonuçta bu bir duruştur, her insanın kolay kolay reddetmeyeceği bir durumdur.


Öyle ki MHP'nin %7 oy almış adayı, üstüne üstlük sanki çok başarılı bir seçim geçirmiş gibi, Ankara'dan kontenjan milletvekili olması, bana göre siyasetin yüz karasıdır.

"Ankara'yı bir ülkücünün yönetmesi, ülkücüler için bir övünç kaynağıdır"

Ankara, Atatürk'ün ve Türkiye'nin başkentidir...

Atatürk Türkiye'sinde, Ankara'yı Atatürk'e düşmanca tavırlarla bakanların yönetmesi ülke için bir utanç tablosuydu.

Ben bir ülkücünün hangi partiden seçildiğine artık bakmıyorum. Nedeni açık, ben siyaset yapmak istiyorum, ülkeme şehrime hizmet etmek istiyorum. Benim baba ocağı partimde siyaset yapmamı engelliyorsanız, ben de kim benimle beraber hizmet etmek istiyorsa, orada işimi yapar ve hem “ülkü”me hem de ülkeme hizmet ederim.

Mansur Yavaş hiçbir ülkücünün yüzünü kara çıkartmadan hizmet ediyor. Kadrolarını millete hizmet edeceklerine inandığı ülkücü arkadaşlarından seçiyor ve onlar ile yoluna devam ediyor.

Memlekete hizmet edenlerden Allah razı olsun, onları sonuna kadar desteklemek lâzım.
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Altan
  2 yıl önce
  Ülkücülerin, milliyetçilerin, dindarların partisi olmaz. Ankara bu zor şartlarda bile huzura Mansur başkanla kavuştu. Buna sebep olan CHP'de alkışı hak ediyor. Ülkücüler artık güçlerinin farkına varıp ülke yönetimine talip olmalı.
 • İsmail Hakkı Gözübatık
  2 yıl önce
  Bsk.nimi kutluyorum.RABBIM YAR VE YRD.OLSUN Adana.lı Başbugumuzun ULKÜCÜ KADROSUNDAN YETİSEN ÜLKÜCÜ KARDEŞİ OLARAK⚘????????❣