Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan Halil Falyalı açıklaması: "Siyaseti finanse ediyor!"

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sedat Peker’in açıklamalarıyla gündeme gelen Kutlu Adalı cinayeti, uyuşturucu trafiği ve kara para iddialarının merkezindeki Halil Falyalı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan Halil Falyalı açıklaması: "Siyaseti finanse ediyor!"
01 Haziran 2021 - 13:56
KKTC 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kutlu Adalı cinayeti, uyuşturucu trafiği ve kara para iddialarında önde gelen isim Halil Falyalı ile ilgili BirGün’den İbrahim Varlı'ya konuştu.

Akıncı, “Kutlu Adalı hunharca katledildiği zaman, bunun siyasi bir cinayet olduğunu, yeraltı örgütü işi olduğu ve aydınlatılması için sadece Kıbrıs’taki yöneticilere değil Türkiye yönetimlerine de sorumluluk düştüğünü söylemiştik. Aradan yıllar geçtikçe bu konuda toplumsal bir yüzleşmeye ihtiyacımız olduğu, karanlık güçler deyip arkasını getiremediğimizi, elde delil olmayınca belki daha açık konuşulamadığını ama hemen herkesin bu cinayetin arkasındaki güçleri tahmin edebildiğini söyleyegeldik” dedi.

Sedat Peker’in iddialarının ardından kardeşi Atilla Peker’in Kutlu Adalı cinayetini yeniden ele alması ile gündeme geldiğini belirten Akıncı, Kutlu Adalı cinayeti için “Bu cinayeti, benzeri birçok cinayetteki gibi, Türk devleti adına görev yapmakla yetkili kılınmış canavar ruhlu faşistlerin Türkiye’nin yeraltı-mafya örgütleri ile iş birliği içinde işledikleri yapılan açıklamalardan ortaya çıkmış bulunuyor. Artık tahmin değil yüzleşilmesi gereken gerçekle karşı karşıyayız. Bu vahşetin hesabı verilmelidir” ifadelerini kullandı.

"SİYSAETTE ÜST KADEMELERLE İSMİ ANILIYOR"
Öte yandan Peker’in iddiaları ile öne gelen bir diğer isim olan Kıbrıslı İş Adamı Halil Falyalı için “Kuzey Kıbrıs’ın bir takım kirli ilişkilerin yer aldığı bir yer haline dönüşmesi Kıbrıs Türk halkına yapılan en büyük kötülüktür. Kumarhane ve gece kulüplerinin ön planda olduğu yerlerde uyuşturucu, kara para aklama ve mafya ilişkilerinin de gündeme gelmesi kaçınılmaz. Halil Falyalı sürekli olarak Ulusal Birlik Partisi (UBP) yönetiminin en üst kademeleri ile birlikte anılan bir isim olmuştur.” diyen Akıncı, her seçimlerde Falyalı’nın UBP’yi desteklediğini vurguladı. 

Akıncı konuşmasının devam ise şunlara değindi: “Her düzeydeki seçimlerde UBP’yi tüm maddi imkânlarıyla desteklediği herkesçe biliniyor. Çeşitli kirli ve yasadışı ilişkilerin Halil Falyalı ismiyle de bağlantılı olduğu yönünde iddiaların olduğu biliniyor. Koruyucu zırh bu veya benzeri kişiler için değil toplum için gereklidir. Tıpkı Kutlu Adalı cinayetinde olduğu gibi bu konuda da daha somut bilgi ve belge söz konusuysa bunların da ortaya çıkıp adalete intikal ettirilmesi zorunludur.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum