Kutlu Adalı cinayetinde ismi geçen Galip Mendi konuştu: Korkut Eken'le görüştük!

Sedat Peker'in yüklediği videoda Kutlu Adalı cinayetine ilişkin söylediklerinin üzerine kardeşi Atilla Peker, savcılığa başvurmuştu. Peker, ifadesinde Korkut Eken ile Kıbrıs'a gittiklerini ve Galip Mendi ile tanıştıklarını söylemişti. Peker'in ismini verdiği Galip Mendi de söz konusu iddialar hakkında açıklama yaptı. İşte Mendi'nin açıklamaları...

Kutlu Adalı cinayetinde ismi geçen Galip Mendi konuştu: Korkut Eken'le görüştük!
26 Mayıs 2021 - 10:01 - Güncelleme: 26 Mayıs 2021 - 10:34

Organize suç örgütü yönetmek suçlamasıyla aranan Sedat Peker'in yayınladığı son videosunda, 1996 yılında Kıbrıs'ta öldürülen gazeteci Kutlu Adalı'yla ilgili açıklamaları, faili meçhul cinayetleri yeniden gündeme getirdi.


Peker, 7. videosunda Kutlu Adalı cinayetine değinerek, emekli albay ve MİT görevlisi Korkut Eken'in Adalı'yı öldürttüğünü öne sürdü. Peker, “Bana dedi ki, Kıbrıs'ta bir adam var, evet abi dedim, bu dedi Kıbrıs'ı Rumlara satmak istiyor. Dedi ki, iki tane bana profesyonel lazım. Dedim ki abi sana öz kardeşimi vereceğim, Atilla Peker'i dedim, uzmandır dedim. Allaha şükürler olsun, onun (Kutlu Adalı) kanını bize nasip etmedi” ifadelerini kullandı.

Peker'in suikast için ismini verdiği kardeşi Atilla Peker de dün savcılığa başvurdu. Atilla Peker dilekçesinde Korkut Eken'le KKTC'ye gittiklerini, kendisine silah verdiğini ve Adalı'nın evinin çevresinde keşif yaptıklarını söyledi.


O dönem albay olan emekli Orgeneral Galip Mendi ile görüştüklerini belirten Peker, “Kıbrıs'ta Sivil Savunma Daire Başkanlığı’na gittik. Orada Kurmay Albay Galip Mendi ile tanıştım, yardımcısı Enver Tosun yarbay ile tanıştım. Sonrasında yan odada Korkut Eken Uzi marka bir silahı bana verdi, bu silahın nasıl kullanılacağını öğretti. Bir sonraki gün beyaz Reno Toros marka araçla Kutlu Adalı isimli şahsın akşam hava karardıktan sonra evinin çevresinde keşif yaptık” diye konuştu.


GALİP MENDİ GÖRÜŞMEYİ DOĞRULADI
Atilla Peker'in savcılığa verdiği dilekçedeki iddialar üzerine Galip Mendi açıklama yaptı. Mendi, Eken ve Peker ile görüştüğünü doğruladı ancak Eken'le Adalı hakkında konuşmadıklarını belirtti.

Odatv'den Can Özçelik'e konuşan Mendi, “Bu ülkeye 50 yıla yakın zaman hizmet etmiş biri olarak söylenenleri duyunca üzülüyorum” ifadelerini kullandı.

"BU OLAYIN BİZİMLE UZAKTAN YAKINDAN İLGİSİ YOK"
1994-1996 yılları arasında Sivil Savunma Daire Başkanlığı'nda görev yaptığını belirten Mendi, “1996 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığına tayinim çıktı. Tayinimden hemen önce gazeteci Kutlu Adalı öldürüldü. Kıbrıs’taki bir grup Sivil Savunma Daire Başkanlığı’nı Türk Mukavemet Teşkilatı’nın devamı gibi görüyordu. Olaydan sonra da sanki bununla bağlantılı gibi gösterilmeye çalışıldı. Bu olayın bizimle uzaktan yakından bir ilgisi yok” diye konuştu.

''EKEN'İN YANINDA BOND ÇANTA VARDI"
Korkut Eken ve Atilla Peker'in kendisiyle görüştüğünü söyleyen Galip Mendi, “Korkut Eken, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görev yapmış bir büyüğümüz. Saygı duyduğum bir kişi. Kahraman bir subay. Beni de ziyaret etti. Yanında da Atilla Peker isimli kişi vardı. Ama o gün adını bilmiyordum. Onun Sedat Peker’in kardeşi olduğunu sonradan öğrendim. Korkut Eken’in yanında bond çanta vardı. Ama içinde ne vardı onu bilemiyorum” dedi.

"PKK İLE İLGİLİ İSTİHBARAT ÇALIŞMASI YAPILACAĞINI SÖYLEDİ"
Eken'in dönemin Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutan Hasan Kundakçı'yla da görüştüğünü aktaran Galip Mendi, “Korkut Eken bana Kutlu Adalı ile ilgili bir şey söylemedi. PKK ile ilgili istihbarat çalışması yapılacağını söyledi. Biz de kendisine beyaz Renault marka Toros aracı tahsis ettik” şeklinde konuştu.

"AİHM'DE 17 YARGICIN ÖNÜNDE TANIK OLARAK İFADE VERDİM"
"Sivil Savunma Daire Başkanlığı’nın silahlı bir gücü yoktu” diyen Mendi, “Barış Kuvvetleri Komutanlığı bir ihbar alıyor ve PKK’nın o çevreye silah gömdüğü bilgisine ulaşıyor. Orada arama yapılıyor. O aramada kullanılan Beyaz Renault marka Toros araç Sivil Savunma Daire Başkanlığı tarafından tahsis edilmişti. O aramada bu aracın gözükmesinden dolayı da Kutlu Adalı, Aziz Barnabas Manastırı baskınında kullanılan aracın aynı araç olduğunu yazdı. AİHM tarafından ifadem alınmadığı iddia ediliyor. Bu doğru değil. 17 AİHM yargıcının karşısında tanık olarak dinlendim” ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum