Kutlu Adalı kimdir? Sedat Peker'den Kutlu Adalı cinayeti hakkında çarpıcı iddialar!

Sedat Peker, yayınladığı yeni videosunda Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili iddialarda bulundu. Peker, Kutlu Adalı’yı öldürmek için Mehmet Ağar’ın ondan bir tetikçi istediğini iddia etti.

Kutlu Adalı kimdir? Sedat Peker'den Kutlu Adalı cinayeti hakkında çarpıcı iddialar!
24 Mayıs 2021 - 22:22 - Güncelleme: 24 Mayıs 2021 - 22:46


Sedat Peker, “Hayata korkusuzca bakanlar ölümden de korkmazlar” başlığı ile yedinci videosunu yayınladı. 

Daha öncesinde bir cinayete değineceğini söyleyen Peker, 1996 yılında evinin önünde öldürülen Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı cinayetine dair skandal iddialarda bulundu. 

TETİKÇİ TALEP ETTİ 
Peker videosunda, Türkiye’nin eski İçişleri Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’ın, Kutlu Adalı cinayeti için kendisinden tetikçi istediğini söyledi.

Peker o anları şöyle anlattı; 
“Biz o zaman Korkut Eken ve Mehmet Ağar ile hep beraberiz. Korkut abinin odası, Mehmet Ağar’ın odasının yanında. Burayı çok iyi dinleyin, genciz, vatanseveriz. Genelde bana iş adamlarını yönlendiriyorlar faili meçhullerden ziyade. Onları da anlatacağım ama bugün yetişmez bu cinayetle ilgili olanı. Bana dediler ki Kıbrıs’ta bir adam var, Kıbrıs’ı Rumlara satmak istiyor. Biz o zaman zaten çocuğuz, genciniz, bizi bir doldur bir boşalt... Mehmet Ağar ‘bana iki tane profesyonel bul’ dedi.”

"KARDEŞİMİ ÖNERDİM"
Mehmet Ağar’ın, “Kutlu Adalı Kıbrısı Rumlara satmak istiyor” şeklinde kendisini dolduruşa getirdiğini öne süren Peker, tetikçi olarak kendi öz kardeşi Atilla Peker’i ayarladığını açıklıyor.

KORKUT EKEN ADI DA GEÇİYOR
Sedat Peker, kardeşi Atilla Peker ile Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan aynı zamanda Susurluk Davası’nda da adı geçen asker Korkut Eken’in Kıbrıs’a gittiğini ancak cinayeti gerçekleştirmeden geri döndüklerini iddia etti. 

Peker bu iddiasına kanıt olarak, “Türk Hava Yolları sattığı uçak biletlerini saklıyor. Harddisklerde, geçmişten bugüne kadar satılan tüm biletler bulunuyor. İsteyen, Atilla Peker ile Korkut Eken’in, cinayetten ne kadar önce Kıbrıs’a gittiklerini bulabilir” ifadelerini kullandı.

O İNSANIN KANI BİZE NASİP OLMADI
Peker, cinayeti başka bir ekibin yaptığını iddia ederek şunları söyledi;

“Ancak Allah’a yemin olsun, yüce Allah o insanın kanını bize nasip etmedi. Ya adam namuslu adam. Bugünleri görüşmüş adam, bunun için çalışmış. Rumlara falan ülkeyi satacağı yok adamın. Hep böyle yapıyorlar. Vatanseverlik vatanseverlik, milleti coşturuyorlar, herkesi birbirine sokuyorlar. Allah’a yemin olsun aradan zaman geçti 3-4 gün sonra döndüler, denk gelinemedi. Korkut abiyle konuştum, dedi tekrardan gideceğiz. Sonra orada bunların başka bir ekip öldürmüş. Karşılaştık Korkut abi ile, sorduğumda bana işin hallolduğunu söyledi.”

"ÖLDÜRSEK ÖLDÜRDÜM DERDİK"
Sedat Peker, kardeşi Atilla Peker’in Adalı cinayetini gerçekleştirmediğini söyleyerek, “O benim biladerim. O korkmaz, doğruyu anlatır. Öldürse öldürdüm derdi. Çünkü zaman aşımına girdi, hiçbir hukuki kaidesi yok. Allah’a yemin olsun, Kur’an’a yemin olsun olay böyle oldu” dedi.

Peker, Mehmet Ağar’ın Kutlu Adalı’yı öldürme sebebi olarak bir soygunu işaret ederek, “Orada bir yeri soymuşlar. Kutlu Adalı soygunla ilgili çalışma yapıyor. Uyuşturucu ve kumarın Kıbrıs genelini ele geçirdiği konularında çalışmalar yapıyor. Sonra da Kıbrıs’ı Rumlara sattı diyorlar.” diye konuştu.

KUTLU ADALI KİMDİR? 
Kutlu Adalı, 1935 yılında Lefkoşa’da doğmuş Kıbrıs Türkü bir gazetecidir. Çeşitli gazete ve dergilerde yazan Adalı’nın kendi yayınevi de vardı. 

Kutlu Adalı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın özel kalem müdürlüğünü de yaptı. 

KUTLU ADALI NASIL ÖLDÜRÜLDÜ
Kutlu Adalı, 6 Temmuz 1996 günü evinin önünde vurularak öldürüldü. Yapılan soruşturmalar sonuçlanmadı ve cinayeti kimin işlediği ortaya çıkmadı. 

Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye aleyhine dava açtı. 31 Mart 2005'te mahkeme, cinayet hakkında yeterli ve inandırıcı araştırma yapılmadığı gerekçesi ile Türkiye'yi mahkûm etti. Manevi tazminat olarak İlkay Adalı'ya üç ay içinde ödenmek üzere 20 bin avro, mahkeme masrafları için ise 75 bin avro, toplamda ise 95 bin avro Türkiye'ye para cezası kesildi.

Adalı cinayetinde ismi geçen isimler, Abdullah Çatlı, Mehmet Ağar ve Korkut Eken’di.

Kutlu Adalı, öldürülemeden önce St. Barnabas Manastırı’nda yaşanan silahlı bir baskını araştırıyordu. 

İlgili olay, 14 Mart 1996'yı 15 Mart'a bağlayan gece gerçekleşmişti. Manastırda bulunan üç nöbetçiyi saf dışı edip bir odaya kilitleyen maskeli ve silahlı kişilerin neler çaldığı açığa çıkarılamadı. Adalı, baskından dokuz gün sonra, 23 Mart günü yazdığı haberinde baskında KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığına bağlı araçların kullanıldığını açıkladı. Başbakan Hakkı Atun ise olayın "askerî bir operasyon" olduğunu söyledi. Kutlu Adalı ise 2 Nisan 1996 tarihinde tehdit edildiğini açıklamıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum