Uğur Mumcu cinayeti hakkında Sedat Peker'den şok iddia: Derin devlet öldürdü!

Sedat Peker, 7. videosunu yayınladı. Peker, 1993 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu hakkında çarpıcı iddialarda bulundu. Peker, Mumcu'nun derin devlet tarafından öldürüldüğünü söyleyerek, "Uğur Mumcu şehittir. Saldırıdan sonra olay yerine ilk giden Mehmet Ağar'dır" ifadelerini kullandı. Suikastten sonra Mehmet Ağar'ın, Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu'ya söylediği sözler yeniden gündeme geldi.

Uğur Mumcu cinayeti hakkında Sedat Peker'den şok iddia: Derin devlet öldürdü!
23 Mayıs 2021 - 08:54 - Güncelleme: 23 Mayıs 2021 - 15:36
Sedat Peker, yayınladığı videolarla gündemi sarsmaya devam ediyor. Son olarak "Hayata korkusuzca bakanlar, ölümden korkmazlar" başlığı ile 7. videosunu yükleyen Peker, 24 Ocak 1993'te Ankara'da  arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giden Uğur Mumcu hakkında şoke eden iddialarda bulundu.

Uğur Mumcu cinayetinin faili meçhul olmadığını söyleyen Peker, Mumcu'nun uyuşturucu ve silah ticaretlerini araştırdığı için 'derin devlet' tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Sedat Peker, Mumcu'nun Mehmet Ağar'ın talimatıyla öldürüldüğünü öne sürerek, "Uğur Mumcu şehittir. Saldırıdan sonra olay yerine ilk giden Mehmet Ağar'dır" ifadelerini kullandı.

İşte Peker'in Uğur Mumcu cinayeti hakkındaki açıklamaları;

UĞUR MUMCU ÖLDÜRÜLMEDEN 16 GÜN ÖNCE BU YAZIYI YAZMIŞTI
"kürt milliyetçiliğinin yayın organı "özgür gündem" gazetesinde bana ve ilhan selçuk'a karşı saldırılar sürüyor.

gazetenin imtiyaz sahibi, işadamı yaşar kaya, kürtler ve kürt ayaklanmaları konusundaki araştırmalarımıza ve yayımladığımız belgelere çok kızıyor. "kürtçü" sözcüğüne de pek öfkeleniyor.

araştırmadan, incelemeden ve aydınlanmadan korkmamak gerekir.

ben kendi hesabıma kürt milliyetçilerinin bütün yayınlarını okuyor ve bunlardan yararlanıyorum. yakında yayımlanacak bir yayınımda, kürt milliyetçileri ile istihbarat ajanları arasındaki ilişkilere ışık tutacak ilginç belgeler açıklayacağım. umarım, kürt milliyetçisi ve işadamı kaya da bu yayınlardan yararlanır...

türkiye'de kürt halkını türk halkına, türk halkını da kürt halkına düşman edecek bir kanlı tuzak kuruluyor. birtakım insanlar da bu kanlı tuzağa -bilerek ya da bilmeyerek- alet oluyorlar.

işadamı kaya, "kürt milliyetçisi" olmaktan neden gocunuyor?
kaya'ya, bir mahkeme kararından bir parça okuyalım:

"-zamanın sabık başbakanına diyarbakır fahri hemşeriliğinin verilmesi üzerine mezkur işlemin, bu zatın amerika'ya ziyareti arifesi ve esnasında türkiye'deki kürtçülük ve kürt milliyetçiliği cereyanı üzerine menfi bir tesir yapacağı kanaati ile diyarbakır belediye başkanına bu hissiyatını belirten mektup yazdığını..."

genelkurmay askeri mahkemesi'nin 24 eylül 1965 gün ve 1965/125 sayılı gerekçeli hükmünün 99. sayfasında yer alan bu paragrafı işadamı yaşar kaya ile ilgilidir. yaşar kaya, adnan menderes'e fahri hemşerilik verilmesine hangi milliyetçilik adına karşı çıkıyordu? herhalde türk milliyetçiliği adına değil!

kararda kaya'nın, yasin gültaş adlı bir mit görevlisine nasıl "alet" olduğu da yazılı.

bunlar eğitici ve öğretici olaylardır. bu gibi siyasal akımları yönetmeye kalkanların, ajanlara karşı dikkatli olmaları birinci koşuldur. ikinci koşul da, adları uyuşturucu madde kaçakçılığına karışanlardan uzak durmaktır. kaya'nın çevresinde böyleleri varsa "haya" ve "hayasızlığı" buralarda aramalıdır.

işadamı kaya, "şark istiklal mahkemesi" ile "izmir suikastı davası"na bakan ve "üç aliler divanı" olarak adlandırılan mahkemeyi de birbirine karıştırıyor. şeyh sait ayaklanması davasına bakan "şark istiklal mahkemesi" başkanı mazhar müfit bey, asker değil valiydi. üyeler, ali saip ve müfit beyler asker kökenliydiler. savcı süreyya bey hukukçu, avni doğan da kaymakamdı.

bunlar, daha önce cumhuriyet'te yayımlandı. bu mahkemelerin "mahkeme" sayılmayacakları da yazıldı çizildi.

kaya, daha bu konuları bile bilmiyor. bilmediği, okumadığı, incelemediği konularda şoven milliyetçi dürtüleri ile sövgü dolu yazılar yazmayı da aklınca hüner sayıyor.

işadamı kaya'nın ahlak dünyasındaki "haya" da bu..."


MEHMET AĞAR, GÜLDAL MUMCU'YA NE DEMİŞTİ
Uğur Mumcu'nun evinin önünde bombalı saldırı sonunda katledilmesinden sonra Mehmet Ağar'ın, Güldal Mumcu'ya söylediği sözler yeniden gündeme geldi.

Güldal Mumcu anlatıyor: "Ağar,cinayetin karmaşıklığını anlatmak için,’Öyle bir iş ki, bir duvar gibi Bir tuğla çekersek duvar yıkılır' dedi Ben de çekin o zaman dedim.’Çekemem’ dedi. Çekerler altında kalırsınız dediğimde yüzünde ‘Bunu yapmaya kimsenin gücü yetmez' der gibi bir ifade belirdi."YORUMLAR

  • 0 Yorum