Eski KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu: "Halil Falyalı yakın ilişkileri nedeniyle soruşturulmuyor!"

Eski KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Sedat Peker’in videolarında Binali Yılıdırım’ın oğlu ile birlikte uyuşturucu ticareti yaptığını iddia ettiği Halil Falyalı hakkında dikkat çeken açıklamalar yaptı. Kalyoncu,

Eski KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu: "Halil Falyalı yakın ilişkileri nedeniyle soruşturulmuyor!"
27 Mayıs 2021 - 11:53
Sedat Peker’in yayınladığı videolarda öne sürdüğü iddialar büyük etki yaratmaya devam ediyor. Son olarak Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım ile uyuşturucu ticaretinde adı geçen Halil Falyalı, Peker’in iddialarını reddetmişti. Eski KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Falyalı hakkında “Falyalı, yakın ilişkileri nedeniyle korunuyor ve soruşturulmuyor” ifadesini kullandı. 

"SORUŞTURMA TALEPLERİ 'BİR ŞEKİLDE' GERİ ÇEVRİLDİ"
Birgün’e konuşan Kalyoncu, Falyalı’nın yakın ilişki ağını anlattı. Falyalı’nın Türkiye’de ve KKTC’de önemli konumda bulunan kişilerle yakın olduğunu belirten Kalyoncu, “KKTC Meclisi’nde de anlatmıştım. Falyalı, beni ve ailemi tehdit etti. Meclis’te eski Başbakan İrsen Küçük'ün damadının satın aldığı kumluk arazinin Falyalı aracılığıyla satın alındığını söyledim. Bunu söylememden sonra arayarak tehdidi gerçekleştirdi. Birçok kesimle bu tür olaylar yaşamış. Zor dönemden geçen insanların soruşturma talepleri ise hep ‘bir şekilde’ geri çevrildi” dedi.

"YAKIN İLİŞKİLERİ NEDENİYLE SORUŞTURMA AÇILMIYOR"
Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la da yakın ilişkisinin olduğunu söyleyen Kalyoncu, Falyalı’nın yıllardır önemli siyasetçilerle, başbakanlarla, bakanlarla, soruşturma yapmakla görevli savcılarla yakın ilişki olduğu için kimsenin Falyalı hakkında soruşturma açmadığını belirtti. 

POLİSLE DE YAKINLIĞI VAR
Kalyoncu, Falyalı’nın Kıbrıs Polis teşkilatında da yakın ilişkide olduğu kişiler olduğu için soruşturma açılmadığını “KKTC Polis Teşkilatı, aslında Türkiye’nin kontrolünde. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı. Burası da Genelkurmay Başkanlığı ile çalışıyor. Bu nedenle kendilerinin rahatlıkla ön ayak olabilecekleri bir soruşturma süreci yürütülebilir. Ama Falyalı’nın tüm bu birimlerle yakın ilişkileri bulunuyor. Sorunun temelinde bu var. Bunu Kıbrıs’ta bilmeyen kimse yok. Herhangi bir savcının gerçekleştirebileceği soruşturmada tüm ilişki ağları ortaya çıkar” şeklinde yaptığı açıklama ile belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum