Yıldız Tilbe için "Akıl sağlığı araştırılsın" talebi: Suç duyurusunda bulunuldu

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Sorumlusu Avukat Yasemin Babayiğit, "Zehirli et verilsin, hepsi gebersin" açıklamasıyla tepki çeken Yıldız Tilbe için suç duyurusunda bulundu. Babayiğit, Tilbe'nin akıl sağlığının ve uyuşturucu/uyarıcı madde kullanıp kullanmadığının araştırılmasını istedi.

Yıldız Tilbe için "Akıl sağlığı araştırılsın" talebi: Suç duyurusunda bulunuldu
24 Mart 2022 - 12:14


Şarkıcı Yıldız Tilbe'nin sokak köpekleri için 12 Mart'ta yaptığı "Saldıran köpek gruplarına bulundukları bölgenin halkı zehirli et versin hepsi gebersin" paylaşımıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Sorumlusu Avukat Yasemin Babayiğit de milyonları bulan hayran kitlesine sahip olan şarkıcının kullandığı ifadelerin suç teşkil ettiğini belirterek savcılığa şikayette bulundu. Babayiğit ayrıca Tilbe'nin akıl sağlığının ve uyuşturucu/uyarıcı madde kullanıp kullanmadığının araştırılmasını istedi.

Sözcü'nün haberine göre şikayet dilekçesinde, “Akıl veya mantık ile izah edilemeyecek, sokaklarda yaşama savaşı veren sokak hayvanlarını hedef gösteren, onların nasıl öldürüleceğine ilişkin tabiri caizse ‘katliam tarifi’ niteliğindeki nefret söylemleri kamuoyunda ve sosyal medyada adeta infiale sebebiyet vermiştir” denildi.

Tilbe'nin paylaşımlarında önerdiği ‘zehirleyerek itlaf’ tarifine destek veren, hayvanların öldürülmesi için ücretsiz zehir tedarik edebileceğini belirten potansiyel hayvan katillerinin türediği belirtildi.

HİTLERİ DE ÖVMÜŞTÜ
Avukat Yasemin Babayiğit, dilekçesinde Tilbe’nin 2014’te milyonlarca insanı katleden Hitler için kullandığı, “Allah Hitler’den razı olsun bunlara az bile yapmış ne kadar haklıymış adamcaaz” ifadelerini de hatırlatarak, “Mesajları değerlendirildiğinde, bu söylemlerin de hiç bir çekince hissetmediği anlaşılacaktır” dedi.

Kamuoyunda ‘Batıkent katliamı’ olarak bilinen ve İstanbul Barosu’nun da suç duyurusunda bulunarak müdahil olduğu 2019’da Ankara’nın Yenimahalle’de 3 kişi tarafından tavuk etleri ve kemiklerini böcek ilacına bulamak suretiyle, 9 köpeğin öldürülmesi dilekçede örnek verildi.

VESAYET ALTINA ALINMASI
Dilekçede Yıldız Tilbe’nin sağlıklı bir düşüncenin ürünü olmadığı açık olan bu sözcükleri masum ve korumasız canlıların zehirlenerek öldürülmesi gerektiğini işaret eden paylaşımları ile toplumun huzur ve sükununu bozduğu, hayvan severler ve sevmeyenler arasında çıkan tartışma ile toplum güvenliğini tehdit etmesine sebebiyet verebileceği, kanunda suç ve yasak olarak tanımlanan bu eylemlere yönlendirdiği gözetildiğinde, esasen kısıtlanarak vesayet altına alınması gerekip gerekmediğinin tespiti istendi.

Savcılığın Yıldız Tilbe’nin kısıtlaması talebiyle ivedilikle vesayet mahkemesine gönderilmesini isteyen Babayiğit, tam teşekküllü bir ruh ve sinir hastalıkları birimine sevki ile akıl sağlığı ve uyuşturucu/uyarıcı madde kullanıp kullanmadığı hususlarının tespitinin yapılmasını savcılıktan talep etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum