Turizm bakanlığı Göbeklitepe'nin adını "12 tepe" olarak değiştirdi

"Aşılanmış Türkler" gibi skandal bir reklama imza atan Turizm Bakanlığı, dünyaca bilinen Göbeklitepe'nin ismini "12 tepe" olarak değiştirme kararı aldı.

Turizm bakanlığı Göbeklitepe'nin adını "12 tepe" olarak değiştirdi
27 Haziran 2021 - 22:55 - Güncelleme: 27 Haziran 2021 - 23:25

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Göbeklitepe'nin adını değiştirerek "12 tepe" yapacaklarını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi kapsamındaki "Mezopotamya" markasının tanıtımı için geldiği Şanlıurfa'da, açıklamalarda bulundu. 

Göbeklitepe'nin adının değiştireceklerini açıklayan Bakan Ersoy şu ifadeleri kullandı:

"Aslında artık Göbeklitepe, Göbeklitepe ile sınırlı değil. Göbeklitepe çevresindeki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz var. Buradan detayını ilk kez vermiş olacağız ve artık 12 tepe diyeceğiz. 12 tepe ile ilgili büyük bir çalışma var, tamamlanmak üzere, eylül ayında tanıtımını yapacağız. Dünyanın bir çok üniversitesiyle, arkeoloji konusunda uzmanlaşmış kazı bakanlarıyla da iş birliği yaparak 12 tepeyi dünya lansmanı şeklinde sunacağız."

GÜNEYDOĞU'NUN PİRAMİTLERİ
Dünyada çok popüler bir yer haline gelecek, hatta Güneydoğu'nun Piramitleri diyebiliriz buna. Lansman yapıldıktan sonra çok fazla ses getirecek, Türkiye'nin eşi benzeri olmayan bir hazinesi olarak düşünüyoruz. Mezopotamya diye baktığınız zaman bu bölgenin kendine has bir kültürü var. Kendine has tescilli gastronomisi var. Birçok ürünü var. Bunu da eşsiz olan arkeolojik değeriyle birleştirdiğiniz zaman ortaya harika bir şey çıkıyor."

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum