Rize'de çay toplama işi Afganlara verilmeye başlandı: Afganlar için kart bastırıldı!

Hudutlardan kaçak geçiş görüntüleri gelmeye devam ederken ekonomik anlamda da kaçakların durumu tartışma konusu oldu. Karadeniz’de de Afganlara özel çay toplama işi yapıldığı ortaya çıktı. 

Rize'de çay toplama işi Afganlara verilmeye başlandı: Afganlar için kart bastırıldı!
10 Ağustos 2021 - 12:21 - Güncelleme: 10 Ağustos 2021 - 16:21

AYKIRI / HABER MERKEZİ

Türkiye’nin demografik yapısını tehlikeye sokan kaçak geçişler, sığınmacılar konusu giderek daha fazla tartışılmaya başlıyor.

Kaçak geçiş görüntülerinin devamında şehirlerden gelen şiddet haberlerini yanı sıra, ekonomik anlamda da önemli süreçler yaşanıyor. Son örneği Karadeniz'den... Genellikle bölge halkı ve Gürcülerin çalıştığı çay hasadı işçiliğine Afganlar da el attı. Düşük maliyetle çalışan ve çoğunun kaçak olduğu belirlenen Afgan işçiler için kart bile basıldı.

Doğu Karadeniz’de çay hasatının başlayacağı mayıs ayında üreticilerin ve işçilerin bölgeye göçünün başlamasıyla aralarında Afganistan ve Senegal uyrukluların da olduğu işçiler dikkat çekmişti. Türkiye’ye kaçak girdiği tespit edilen 9 Afgan, “Orada çalışacaktık, ne iş olursa yapacaktık” açıklaması ile dikkat çekmesi üzerine yetkililerce, Türkiye'ye yasa dışı yollarla girip bölgeye gitmeye çalışan ya da çalışma izni olmayanlar yabancı uyruklulara izin verilmediği söylenmişti. 

Doğu Karadeniz’de bir üretici ise Afganlar için özel kart bastırdı. Rizeli üreticinin hasat zamanı için Afganlara özel bastırdığı kart dikkat çekerken ucuz işçi gücünden yararlanarak Afganların, bölgeye gelmeleri konusunda önlerinin açıldığı iddia edildi.

Öte yandan sosyal medya kullanıcıları, İran sınırından her gün gelen kaçak giriş görüntülerinin ardından üreticilerin Afganlar için özel kart bastırmalarına tepki gösterdi. 

İşte Afganların çay hasatı yapmaları için basılan özel kart;


YORUMLAR

  • 0 Yorum