Tarım ve Orman Bakanlığından 'siber saldırı' açıklaması!

Tarım ve Orman Bakanlığı, siber saldırıya uğradığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada saldırı olayı hakkında inceleme başlatıldığı belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığından 'siber saldırı' açıklaması!
10 Ağustos 2021 - 11:34

Tarım ve Orman Bakanlığına ait tüm bilişim sistemlerinin siber saldırıya uğradığı, saldırganların fidye istediğini ve ülkeye ait tüm tarım ve hayvancılık verilerinin kaybedildiğini iddia edilmişti. Konu hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı açıklama yaparak saldırıyı doğruladı.

31 Temmuz saat 01.00 sıralarında domainlere siber saldırı yapıldığını açıklayan Bakanlık, konunun adli makamlara iletildiğini ve inceleme başlatıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Bilindiği üzere hacker grupları tarafından kamu kurumları ve özel sektörün bilişim sistemleri sürekli hedef alınmaktadır. 31.07.2021 tarihinde gece 01.00 sıralarında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın domainlerinden birinde bulunan bazı sunucular siber saldırıya uğramış ve kullanılmaması için şifrelenmiştir.

"PROTOKOLLER DEVREYE GİRDİ"

Bakanlığımızca sabah erken saatlerde bu durum fark edilmiş, sistem şifreleme protokolleri devreye girmiş ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yetkileri ile koordineli olarak bir çalışma başlatılmış, gerekli tedbirler alınmıştır. Bu saldırıda Bakanlığımızın bir kısım sunucuları hedef alındığı için öncelikle tüm sistemin güvenliği kontrol altına alınmıştır.

"YEDEKLEME YAPILDI"
Ana domainde olan sunucular etkilenmemiş olup Bakanlığımızda 3 ayrı yedekleme sistemi mevcuttur. Bu yedekleme sistemleri Bakanlığımızda ve özel bir veri merkezinde saklanmaktadır. Bakanlığımızca etkilenen sunucular ve yedekler kriminal bir inceleme için koruma altına alınmış olup elimizde bulunan diğer sistemler üzerine yeniden yazımlar ve veri tabanı kurulmuştur.

"VERİ KAYBI YAŞANMADI"
Sistemlere ilk müdahale eden profesyonel ekip sistemleri koruma altına alıp internet bağlantılarını kestiği ve sunuculara hiçbir suretle müdahale edilmediği için kişilerin ne istediği ile ilgilenilmemiş ve doğrudan Bakanlığımız yedek sistemlerinin ayağa kaldırılması yoluna gidilmiştir. Sistemler, kurum dışındaki yedeklerden veri kaybı olmadan ayağa kaldırılmıştır. Konu adli makamlara iletilmiş olup gerekli inceleme başlatılmıştır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum