"Bebeklere yanlış aşı yapıldı" diyen Zafer Kurugöl hakkında soruşturma başlatıldı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, 'Bebeklere yanlış aşı yapıldı' iddiası hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanlığı, Kurugöl hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

"Bebeklere yanlış aşı yapıldı" diyen Zafer Kurugöl hakkında soruşturma başlatıldı
23 Eylül 2021 - 14:47
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, katıldığı NTV canlı yayınında, yanlışlıkla 6 aylık bebeklere kızamık veya hepatit B gibi aşılar yerine Covid-19 aşısı yapıldığını belirtmişti. Kurugöl, bebeklerde hiçbir yan etki olmadığını, hatta antikor sağladığını, bu konudaki sonuçların ise ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacağını söylemişti.

Kurugöl, söz konusu iddiasının ardından yeni bir açıklama yaparak, yanlışlıkla aşı yapılan tek bir olaydan bahsettiğini, olayın 3 ay önce yaşandığını ve 1 aylık bebeğe hepatit aşısı yerine koronavirüs aşısı vurulduğunu ifade etmişti. Kurugöl, “Benim vurgulamak istediğim şudur, küçük bir bebekte bile Covid aşısı yaptığınızda yan etki ortaya çıkmıyor” demişti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Kurugöl'ün açıklamaları kamuoyunda büyük bir yankı uyandırdı. Söz konusu olay sonrasında Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlıktan yapılan açıklamada Kurugöl hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün bebeklere yanlış aşılar yapıldığına ilişkin iddiaları kabul edilemez. Mevcut aşı güvenliği alt yapımızın bu tür iddiaları haklı çıkarması mümkün değildir. İddianın kaynağı hakkında Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır. 

Bakanlığımız güçlü ve güvenli bir aşı takip sistemine sahiptir. Bakanlık deposundan çıkıştan ilgili kişiye uygulanışına kadar bütün süreç, barkodla dijital olarak takip edilmektedir. Bu konuda dünyada en güçlü alt yapıya ve en tecrübeli sağlık personeline sahip ülkelerin başında geliyoruz. Bilhassa birinci basamak sağlık kuruluşlarımız bu hususta titizlikle ve fedakarca yaygın aşılama programlarını başarıyla yürütmüşlerdir. Soğuk zincirin kırılması, sistemde herhangi bir aksama olması, aşamalardan herhangi bir düzeyde hata yapılması halinde sistem otomatik olarak uyarı vermekte ve gerekli incelemeler yapılarak tedbirler alınmaktadır. İlgililer hakkında soruşturma yapılmaktadır.

İzmir ilimizde hatalı aşı uygulamasına ilişkin, sistem uyarısı ve ilgili sağlık personelimizin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütülmektedir. Hastanın sağlık durumu ile ilgili olumsuz bir durum yoktur. Yakın takibi devam etmektedir. İlgili öğretim üyesinin maksadını aştığını tahmin ettiğimiz talihsiz açıklamaları üzerine Bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum