Dolar kaç lira? Altın kaç TL oldu? Faiz düştü, dolar ve altın yükselişe geçti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 18'e indirdiğini duyurdu. Haber sonrası Dolar ve Euro kurunda hareketlilik yaşandı. 

Dolar kaç lira? Altın kaç TL oldu? Faiz düştü, dolar ve altın yükselişe geçti!
23 Eylül 2021 - 14:18 - Güncelleme: 23 Eylül 2021 - 15:10
Merkez Bankası politika faizini indirme kararı aldı. Politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çeken TCMB, son zamanlarda kulislerde dolaşan "Faiz düşecek" beklentisini de haklı çıkartmış oldu.

DÖVİZ KURLARI HAREKETLENDİ
Merkez Bankası'ndan gelen son dakika açıklaması ile özellikle gözlerin çevrildiği Dolar ve Euro'da hareketli anlar yaşanıyor. Açıklama öncesi 8.65 civarında seyreden dolar kuru 8.80'in üzerini görürken, Euro ise 10.15 TL'den 10.30 seviyelerine yükseldi. 

ALTIN YÜKSELİYOR
Faiz kararının ardından gram altın 500, çeyrek altın 818 lirayı aştı.

Merkez Bankası'nın açıklaması şöyle;
Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir. Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için makroihtiyati politika çerçevesi güçlendirilmiştir. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede para politikası duruşunda güncellemeye ihtiyaç bulunduğu değerlendirmesi yapılmış ve politika faizinde indirim yapılmasına karar verilmiştir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum