AKP'nin fetvacısı Hayrettin Karaman'a tepkiler çığ gibi

AKP'nin fetvacısı olarak bilinen Hayrettin Karaman, kendisine ait internet sitesinde "Alevilere kız vermeyin" açıklamasında bulunmuştu. Karaman, gelen tepkilerin ardından açıklama yaptı.

AKP'nin fetvacısı Hayrettin Karaman'a tepkiler çığ gibi
09 Kasım 2021 - 13:37

AKP'nin fetvacısı ve Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, kendisine ait internet sitesinde "Alevi genç ile sünni bir kız evlenemez" yanıtını vermişti. Karaman, tepkilere neden olan 'fetvası'nın ardından bugün açıklama yaptı.

Karaman, kendisine tepki gösterenleri "vicdanları kör olmuş fitne-fesat taifesi" diye hedef alıp internet sitesindeki yanıtının "çarpıtıldığını" öne sürdü. Karaman, çarpıtmanın nasıl yapıldığına dair bir açıklama getirmedi. Karaman, "Benin alevi arkadaşlarım var" dedi.

"ALEVİ ARKADAŞLARIM VAR"
Çocukluğunu ve ilk gençliğini Çorum'da yaşadığını belirten Karaman "Arkadaşlarımın birçoğu, ortak kültürümüzün Alevî rengine mensup aile çocukları idi. Yaramazlıkları da beraber yapardık, teravihe de beraber gider, çocukluk idraki içinde eğlenceli bir ibadet olan bu namazı birlikte kılardık. Dinî bayramlar hepimizin bayramı idi, büyüklerimiz Sünnî’si, Alevî’si bayram namazını birlikte kılar, ayrım gözetmeden bayramlaşırlardı. Büyüklerimizin şuurlarının derinliklerinde bir ayrım belki vardı, daha çok kız alıp vermede bu ayrımın su üstüne çıktığı da olurdu, ama yine de dile getirilen başka bahaneler olurdu" dedi.

"Ben çocukluk ve ilk gençliğimi aynı dinin mensupları, bir bütünün ayrılmaz parçaları olarak birlikte yaşadığım Alevî kardeşlerimle paylaştığımız duyguların hasretini çekiyorum" diye yazan Karaman, yazısını "Köprünün altından akan sular bu duyguları alıp götüremez. Yeter ki, liderler, âlimler, ârifler, aydınlar, eğitimciler akıllarını başlarına dersin, küçük hesaplar peşinde büyük değerleri heba etme gafletinden vazgeçsin ve oyuna gelmesinler!" diyerek bitirdi.

NE OLMUŞTU?
Hayrettin Karaman’ın kendisine ait sitesinde, gelen soru üzerine verdiği bir yanıtı paylaştığı “Alevi ile evlenmek” başlığı altında şu ifadeler yer alıyor:

“Alevilik babadan oğula geçen bir soy, bir kan bağı değildir. İnsan bugün Alevi, yarın dönüp Sünni veya tersi olabilir. Bu gencin ailesi Alevi olmakla beraber gencin kendisi İslam’a Sünniler gibi inanıyorsa, Amentüyü bizler gibi kabul ediyorsa o makbul bir müslümandır.

Eğer bilerek Aleviliğini koruyorsa, Alevilere ait olup İslam ile bağdaşması mümkün olmayan inançları ve uygulamaları muhafaza ediyorsa o genç ile sünni bir kız evlenemez. Durumunuzu buna göre inceler kararı siz verirsiniz.”

 


  YORUMLAR

  • 2 Yorum
  • Mert
   3 hafta önce
   Bunun gibiler ister AKP fetvacısı olsun, ister İslam fetvacısı olsun. Yarın mahşerde bunların yazdıkları, ibadetleri katlanarak dürülerek suratına bir çapıt parçası paçavra gibi savrularak çarpılacak.
  • Vatandaş
   3 hafta önce
   Bir kere de dik durun ve tükürdüğünüzü yalamayı. Adam olun. Kıvır kıvır nereye kadar. Tanyelini geçtiniz.