Aile Hekimleri Federasyonu'ndan Zafer Kurugöl'ün "Bebeklere yanlışlıkla aşı yapıldı" iddiasına açıklama

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün sağlık ocaklarında yanlışlıkla bebeklere aşı yapıldığı iddiasına Aile Hekimleri Federasyonu'ndan yalanlama geldi. İddiaların gerçeği yansıtmadığı söyleyen federasyon, "Aşılar barkod okutup sistemle eşleşme yapılarak uygulanmaktadır" ifadelerine yer verdi.

Aile Hekimleri Federasyonu'ndan Zafer Kurugöl'ün "Bebeklere yanlışlıkla aşı yapıldı" iddiasına açıklama
23 Eylül 2021 - 11:03 - Güncelleme: 23 Eylül 2021 - 11:09

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, 6 aylık veya 1 aylık bebeklere yanlışlıkla Covid-19 aşısı yapıldığını, aşının onlara hiçbir yan etkisi olmadığını ve sonuçların ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacağını söyledi.


Kurugöl konuşmasında, "Zaman zaman yanlışlıkla bazı durumlar oluyor. Mesela başka bir aşıyla, hepatit B aşısıyla, kızamık aşıyla karıştırabiliyorlar sağlık ocaklarında. Küçük çocuklara Kovid aşısı yapıldığı oluyor. Biz böyle vakalarla karşılaştık. Sizi temin ederim hiçbir yan etki olmadı bu kişilerde. Ve son derece iyi antikor oldu. 6 aylık bebekte, 1 aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu. Bunları da yayınlayacağız yakın zaman içinde çok ünlü bir tıp dergisinde. Küçük bebeklerde yüksek doz verseniz bile yan etkisi açısından bir sıkıntı olmuyor." ifadelerini kullandı.

"GERÇEĞİ YANSITMIYOR"
Bu sözler büyük tepki çekerken, Aile Hekimleri Federasyonu'ndan iddialara yalanlama geldi. Federasyon konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Aile Sağlığı Merkezlerinde "yanlışlıkla" aşı sırası gelmemiş kişilere uygulama yapıldığı iddiası gereği yansıtmamaktadır. Aşılar barkod okutarak, sistemle eşleşme yapılarak vatandaşlara uygulanmaktadır" sözlerine yer verdi.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞIYOR
Öte yandan Kurugöl'ün bu açıklamaları sosyal medyada da büyük tepki çekti. Böyle bir şeyin kabul edilemeyeceğini belirten sosyal medya kullanıcıları, konuyla ilgili bir açıklama yapılmasını talep etti.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum