Suriye Dışişleri Bakanından Türkiye açıklaması

Türkiye'de Suriyelilerin geri gönderilmesi tartışılırken Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad'dan açıklama geldi. Mikdad, Türkiye'nin Suriye'deki varlığını bir "işgal eylemi" olarak gördüğünü ve "derhal geri çekmesini" istediğini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanından Türkiye açıklaması
23 Eylül 2021 - 10:45


Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Türkiye'nin Suriye'deki askeri varlığı konusunda Sputnik'e konuştu. Mikdad, varlığını "haklarının büyük ölçüde ihlali" olarak gördükleri için Türk birliklerinin tartışmalı alanlardan ayrılması gerektiğini söyledi.
 
Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Türkiye-Rusya-İran görüşmeleri öncesinde Türkiye tarafından bölgeye ek birlikler gönderilmesinin ardından yaptığı açıklamada Mikdad, İdlib'deki gerilimin bölgedeki Türk varlığı ve orada faaliyet gösteren militan gruplara verdiği destekten kaynaklandığını öne sürdü.

Mikdad, "Bunun (İdlib bölgesindeki gerginliğin) temel nedeni Türk işgali ve Türkiye'nin oradaki terörist gruplara verdiği destektir. Türkiye derhal geri çekilmeli ve uluslararası toplum Suriye'nin ülkenin kuzeyindeki işgal altındaki toprakların kurtarılmasına yönelik çabalarını desteklemelidir" ifadelerini kullandı.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta yaptığı açıklamada Suriye'deki 'ana sorunun' ülkedeki yabancı birlikler nedeniyle oluştuğunu söylemişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum