Ahmet Davutoğlu: "Bakanlık dağılımını seçimlerden sonra konuşacağız"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 6 siyasi partinin seçimlerden sonra bakanlık dağılımı için konuşacağını, şu anda herhangi bir pazarlık yapılmadığını iddia etti.

Ahmet Davutoğlu: "Bakanlık dağılımını seçimlerden sonra konuşacağız"
30 Mart 2022 - 19:57


Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Adana ziyareti kapsamında Adana Çiftçiler Birliği’ni ziyaret ederek bir konuşma yaptı. 

BAKANLIK DAĞILIMI SEÇİMLERDEN SONRA 
Her partinin kendi iddiasıyla siyaset alanına girdiğini dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:
“Biz Gelecek Partisi olarak kendi doğrularımızla ekonomi, tarım, sanayi ve hukuk alanında güçlü bir kadroyla alana çıktık. Türkiye’de demokratik özgürlükleri, yargının bağımsızlığını savunan ve parlamenter sistem ile Türkiye’de Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’nin getirdiği keyfiliğe son verme konusunda anlaşmış partilerin bir araya gelmesi gerekiyordu. Önce parlamenter sistem konusunda bir araya geldik."

BU BİR KOALİSYON
"6 parti sistem değişikliğinde mutabık kaldık. 6 parti 1 parti olmuş değil, olamaz da olması da doğru değil. Anlaştığımız şeyler görünüyor, parlamenter sistem, insan hak ve özgürlüklerinin korunması, temiz siyaset, tarafsız ve bağımsız yargı bunlar devletin ana direkleri. Bu konularda anlaştıktan sonra birimizin tarım politikası diğerinden farklı olabilir. Birimizin maliye politikası diğerinden farklı olabilir. Şu parti şu bakanlığı alacak diye düşünmek doğru değil. Bu bir koalisyon anlamına gelir. Seçimden sonra çıkacak tabloya göre üzerine konuşulacak bir husus. Şimdiden bunu yaptığınızda, her parti kendi dinamizmini kaybedebilir. Her parti nihayet tek başına iktidarı hedefleyerek yola çıkıyor. Birbirimizin alanını daraltmamamız, toplumun önündeki alternatifi de yok etmememiz gerekiyor.”


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ismet
    1 ay önce
    ah ahmediiiim adımı inönu koymuş temelden chp liyiz lakin bu altılı ile seçime giderse chp en az yüzde 20 sandığa gitmeyecek seçim kazanmadan bakanlıklar açıklanır chp tek başına seçime girip merkez solu toplayacak ataklar yapmalı kılıçtar hemşerimle bu iş olmaz valla olmaz devlet deneyimi yok memuriyetten atama ile genel başkanlığa genel başkan olacak adamlar yaşlandı gitti vekil olamam korkusu ile susuyor yazık