İzmir'de depremzede kadınlar AKP'ye yürüdü: Gelen tepkiyle gözyaşlarına boğuldular

İzmir'de 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde evleri yıkılan depremzedeler, afet kredisi taleplerini dile getirmek için AK Parti İl Binası'na yürüdü. Ancak depremzedeler şok bir tepkiyle karşılaştı. AKP İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kandil, "Bağırmayın, şov yapmayın, (polislere hitaben) alın bunları buradan" dedikten sonra, depremzede vatandaşların gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

İzmir'de depremzede kadınlar AKP'ye yürüdü: Gelen tepkiyle gözyaşlarına boğuldular
30 Mart 2022 - 17:50 - Güncelleme: 30 Mart 2022 - 17:57


İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depreminin üzerinden 17 ay geçti. Depremin ardından evsiz kalan birçok depremzedenin evlerine kavuşma mücadelesi devam ediyor.

Sözcü'den Gökmen Ulu'nun haberine göre kendilerini “Depremzede anneler” olarak tanımlayan yaklaşık kırk kişilik grup önceki gün AKP İzmir İl Başkanlığı'na giderek protestoda bulundu. Vatandaşlar, “Kentsel dönüşümcü değiliz, depremzedeyiz”, “Depremzede burada, devlet nerede” sloganları attı.

"PERİŞANIZ, ARTIK ÖLÜYORUZ"
Yurttaşları binanın bahçe kapısında AKP İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kandil, “Bu şekilde olmaz, böyle yaparak bir şey elde edemezsiniz” sözleriyle karşıladı. Kandil'le vatandaşlar arasında tartışma başladı. Depremzedeler, “17 ay oldu. Evlerimiz harap halde. Perişanız. Artık buramıza geldi. Artık ölüyoruz” dedi.

ŞOKE EDEN TEPKİ: "YALANDAN BAĞIRMAYIN"
Vatandaşlar AKP İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'yle görüşmek istediklerini ifade etti. “Birkaç temsilci belirleyin, içeriye alalım” diyen Kandil, cep telefonlarıyla kayıt yapan yurttaşların kameraları kapatmasını istedi.

Vatandaşlar çekim yapmaya devam etti. Kandil, “Her şeyi bitirdiniz, şimdi burada yalandan bağırmayın” deyince, tartışmanın tansiyonu daha da arttı. Bu sözlere alkışlı protestoyla tepki gösteren depremzedeler, “Biz yalancı değiliz, iftira atmayın” diye seslendi. Kandil, “İftirayı atan sizsiniz” dedi.

“BİR HANIMEFENDİ OLARAK ELİNİ İNDİR”
X-Ray cihazından geçerek il binası kapısının önüne gelen vatandaşlarla parti temsilcileri arasındaki tartışma devam etti. AKP görevlisi olduğunu belirten bir kişi, “Bizi anlayın, çözüm istiyoruz” diyen depremzedelere, “Bu şekilde geldiğiniz için çözüm olmaz. Çünkü gürültü yapıyorsunuz, diyaloga girmiyorsunuz. Bağırdığınız için haklı değilsiniz” dedi. Parti görevlisi, kendisiyle konuşmak isteyen bir yurttaşa, “Bir hanımefendi olarak önce elinizi indirir misiniz” diye çıkıştı.

POLİSTEN ÇEKİM YAPANLARA MÜDAHALE
Tartışma esnasında vatandaşlarla polemiğe giren sivil giyimli bir polis memuru cep telefonlarıyla kayıt yapan depremzedeleri engellemek istedi. Polis, “Kamerayı kapatın artık ya. Bu yaptığınız kanunlara aykırı zaten. Çekim yapamazsınız, yayınlayamazsınız, yasak” dedi.

Vatandaşlar, basın ve ifade özgürlüğünün anayasal hak olduğunu ve kamusal alanda çekim yapma özgürlüğüne sahip olduklarını belirterek cep telefonlarıyla o anları görüntülemeyi sürdürdü.

POLİSE “ALIN BUNLARI” TALİMATI
Bina içine üç depremzede temsilci olarak alınırken, dışarıda kalan toplulukla gerginlik devam etti. AKP İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kandil, vatandaşlara, “Böyle konuşacaksanız dışarı alırım sizi” dedi. Kandil, polise “Memur arkadaşlar, gelin buraya, çıkarın bunları” diyerek talimat verdi. Bunun üzerine sivil polis, vatandaşları il başkanlığı bahçesinin dışına çıkarmak için harekete geçti. Depremzedeler, “Burası sizin tapulu malınız değil. Biz vatandaş değil miyiz? Çıkmıyoruz” diyerek direndi.

Dışarıya çıkmayan vatandaşlarla Mustafa Kandil arasındaki tartışma sürdü. Vatandaşlar, başta AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ olmak üzere, birçok parti yetkilisiyle görüştüklerini ancak bir çözüme kavuşamadıklarını belirterek, “Her yetkili ağzımıza bir parmak bal çalıp gitti” dedi. Kandil, “Bu kadar iyi niyeti suiistimal ediyorsunuz” karşılığını verince, depremzedeler, “75 bin konut açıkta” diye konuştu.

DEPREMZEDELERE “ŞOVMEN” DEDİ
Sivil polisin, “Siz parti mensubu musunuz” sorusuna, vatandaş, “Biz a partisi, b partisi, c partisi mensubu değiliz. Bizim derdimiz evimize kavuşmak. Biz depremzede anneleriz. Mağduruz” yanıtını verdi.

Mustafa Kandil, depremzedelere, “Kameraların karşısında şovmenlik yapıyorsunuz. Şov yapıyorsunuz” deyince  tepkiler arttı. Bazı depremzedelerin gözyaşları içinde olduğu görüldü. Bir depremzede ağlayarak, “Bu kadar kötü olamazsınız” dedi.

Daha sonra Mustafa Kandil il binasına girdi. Bu esnada bir depremzede, “Evim yok, işim yok, eşim yok. Beş parasızız” diye seslendi. Depremzede vatandaşlar daha sonra dağıldı.BASINA YANSIYINCA DAVET ETTİLER
Depremzede kadınlar, sabah saatlerinde tepkiyle karşılandıkları binaya öğleden sonra tekrar çağrıldıklarını açıkladı. Depremzedeler bu kez neredeyse ayakta karşılandıklarını anlattı. 

Depremzede Fatma Koruyucu, "Tekrar il binasına gittiğimizde bizi neredeyse ayakta karşıladılar. Çaylar, ikramlar, işte 'sabah yanlış anlaşılma oldu' gibi şeyler söylendi. Daha sonrasında Kerem Ali beyle (il başkanı) görüştük. 'Benim bunlardan haberim yoktu, sizin kredileri alıp kullanmaya başladığınızı biliyordum' dedi" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum