"Kürdistan" rezaleti büyüyor: DEVA ve Gelecek partilerinden skandal sözler!

Erbil Valisi Amid Hoşnav ile Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun “Kürdistan” yazılı albümle hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından DEVA ve Gelecek Partisi'nden skandal açıklamalar geldi. İki partinin Diyarbakır İl Başkanları, "Kürdistan bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Kürdistan bölmez, birleştirir" açıklaması yaptı.

"Kürdistan" rezaleti büyüyor: DEVA ve Gelecek partilerinden skandal sözler!
30 Mart 2022 - 16:02 - Güncelleme: 30 Mart 2022 - 17:52


Irak'ın kuzeyinde yer alan Erbil'in Valisi Amid Hoşnav, Diyarbakır'da önce HDP'yi sonra Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret etmişti. Hoşnav ve Münir, "Kürdistan" yazılı bir albümle fotoğraf çektirmişti.

Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'nden "Kürdistan" açıklaması geldi. Peşmerge başı Barzani'nin yayın organı Rudaw'a konuşan Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç ve DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, skandal ifadeler kullandı.

"KÜRDİSTAN GERÇEK BİR ŞEY"
Gelecek Partili Altaç, "Kürdistan gerçek bir şey, orada bu isimde bir ülke var, resmidir. Bunları göz önüne almadan inkar etmek bize bir şey kazandırmaz" dedi.

"KÜRDİSTAN BİR GERÇEK OLARAK ÖNÜMÜZDE DURUYOR"
DEVA Partili Ülsen ise "Kürdistan bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Kürdistan kelimesi bu toprakları bölmez ayrıştırmaz, bütünleştirir, bir araya getirir. Bir kelimeden korkmamak lazım. Bu tarihsel olarak da coğrafi olarak da bu toprakların bir gerçeğidir” diye konuştu.

Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç'ın açıklamaları şöyle:
“Türkiye hükumeti son 4-5 yıldır milliyetçilik temelinde bir şiddet politikası izliyor. Irak Kürdistan’ı bugün resmi statüye sahip, Irak anayasasında kabul edilen bir yer. Birilerinin kalkıp bunu inkar etmesi, yanlış bulması gerçeği değiştirmez. Fakat Türkiye’de ayrımcılık, ırkçılık ve şiddet üzerinde siyaset yürütülüyor” dedi.

(Diyarbakır Valisi’ne "Kürdistan" albümü hediye edilmesine tepkiler) Bu Türkiye açısından da iyi değil, Ortadoğu açısında da.. Türkiye’deki siyasetçiler, yazarlar, aydınlar artık Irak Kürdistan’ı diye bir yer olduğunu, böyle bir gerçek olduğunu görmeli, Kürdistan gerçek bir şey, orada bu isimde bir ülke var, resmidir. Bunları göz önüne almadan inkar etmek bize bir şey kazandırmaz. Aksine Irak Kürdistan’ı ile olan ilişkilerden de uzaklaştırır.

Türkiye hükumeti bu anlayışa zemin sunuyor. Bugün Kürt yok, Kürtçe yok derseniz o zaman milliyetçiler de bu albüm nereden geldi diyecek. Bu nedenle Diyarbakır Valisi doğru olanı yaptı. Gelecek Partisi olarak  bizimle de görüşseydi, biz de bu albümü kabul ederdik. Neden korkacağız ki? Neden inkar edelim ki?

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen'in açıklamaları:
"Bundan önce de Kürdistan kelimesi ile ilgili meselelerde de görüldü ki, Türkiye kamuoyunda özellikle milliyetçi kesim tarafından ciddi bir şekilde hazımsızlık ve tahammülsüzlük söz konusu. Kürdistan bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Bunu konuşmak bununla ilgili fikir beyan etmek artık geride bırakmamız gereken bir şey. Ne yazık ki o demokratik olgunluğa bu topraklar bir türlü ulaşamadılar.

Erbil Valisi’nin Diyarbakır Valisi’ni Turizm ve Gastronomi Fuarı nedeniyle ziyaret etmesi bence çok şık ve desteklenmesi gereken bir davranış. “Burada verilen Kürdistan albümünün Vali tarafından kabul edilmesi de bence bu topraklar ve bu coğrafya için çok kıymetli ve önemlidir.

Yani artık Kürdistan kelimesi veya Kürdistan’ın varlığından kaynaklı yaşanan bu tahammülsüzlük, bu ötekileşmenin bir kenara bırakılması lazım. Bu konuda Vali başta olmak üzere bütün idari bürokratların Vali beye destek olması gerekiyor. Hiç bir şekilde burada bir suç unsuru yoktur, bu gayet doğal bir durumdur. Ayrıca Türkiye, Irak anayasası Kürdistan federe bölgesini kabul etmiş, onunla resmi, ticari ilişkileri olan, burada resmi devlet protokolü ile de karşılanan siyasi bir yapıdır. Bunu kabul etmemek, tahammül göstermemek kabul edilebilir bir durum değildir. Her kes Kürdistan federe bölgesinin bu yapısını, bu siyasi ve konjonktürel durumu kabul etmek zorundadır ve demokratik olgunluk çerçevesinde artık bu tartışmaları geride bırakmak gerekiyor.

Bu açıklamaları yapıp bu meseleyi olağanlaştırmamız lazım. Sürekli temcit pilavı gibi Kürdistan meselesini kriminalize eden, terörize eden alandan çıkarmamız gerekiyor. Bunu yapmadıkça bu kısır, pasif daireden çıkamayacağız ne yazık ki. Ben her zaman söylüyorum; Kürdistan kelimesi bu toprakları bölmez ayrıştırmaz, bütünleştirir, bir araya getirir. Bir kelimeden korkmamak lazım. Bu tarihsel olarak da coğrafi olarak da bu toprakların bir gerçeğidir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum