Zincir market tartışması sürüyor: "Esnaf her geçen gün kan kaybediyor"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, 'Perakende Yasası' hakkında konuştu. Yasanın bir an önce çıkması gerektiğini belirten Palandöken, "Esnafımız her sokakta, her köşe başında açılan ve binlerce farklı ürünü tek bir mağazada satan marketlere karşı rekabet etmeye çalışırken her geçen gün kan kaybediyor" dedi.

Zincir market tartışması sürüyor: "Esnaf her geçen gün kan kaybediyor"
09 Ekim 2021 - 11:30
Marketlerdeki fahiş fiyatlar halkın tepkisini çekerken, zincir marketlere ilişkin tartışmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fiyatlar için isim vermeden 5 zincir marketi sorumlu tutmasının ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'den de dikkat çeken açıklama geldi.

"HER GEÇEN GÜN KAN KAYBEDİYOR"
Perakende sektörünü düzenleyen yasanın çalışmaları hakkında konuşan Palandöken, "Uzun zamandır çalışmaları devam eden perakende sektörünü düzenleyen yasanın çalışmaların biran evvel gerçekleşmesini bekliyoruz. Esnafımız her sokakta her köşe başında açılan ve binlerce farklı ürünü tek bir mağazada satan marketlere karşı rekabet etmeye çalışırken her geçen gün kan kaybediyor" dedi.

"HABERİN ÇIKMASI BİLE GIDA FİYATLARINDA DURGUNLUĞA NEDEN OLUYOR"
Palandöken, "Perakende sektörünün sadece gündeme gelmesi, çalışmaların yapıldığına dair haberlerin çıkması bile çok tartışılan gıda fiyatlarında durgunluğa sebep oluyor. İşte tam da bu yüzden perakende sektörünü düzenleyen yasanın vakit kaybedilmeden çıkarılması çok önem arz ediyor" diye konuştu.

"NÜFUS ORANINLARINA GÖRE AÇILMALI"
Palandöken, nüfus oranına göre açılma kuralı getirilmesinin marketlerin her sokak başına en ücra köşelere bile açılmasının önüne geçeceğini vurgulayarak, "Perakende Yasası’nda marketlerin şehir dışlarına açılmasıyla birlikte nüfus oranına göre açılış sayılarına kural getirilmesi de çok önemli. Aynı eczanelerde olduğu gibi nüfusa oranlamaya göre açılmalı. 10 bin nüfusu olan bir ilçede 15-20 tane market olması mantıklı bir durum değil. Bu yasa düzenlendiğinde haksız rekabet ortamının son bulacağını ve bununla beraber esnafın ticaretinde de olumlu yönde rekabet ortamı olacağını biliyoruz. Fiyat istikrarının sağlanması daha kolay olacak ve aynı zamanda kırtasiye ürünü kırtasiyeci esnafından, beyaz eşya ürünleri beyaz eşyacıdan, sebze meyveler manavdan, et kasaptan alınacak. Yani herkesin kendi işini yapması, esnaf için de fiyatların düşmesiyle vatandaş için de olumlu sonuçlar doğuracak" dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum