Zengin daha da zenginleşiyor: BMW'nin lüks paketinde Türkiye dünya birincisi oldu

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, Türkiye'nin yüksek donanımlı BMW satışlarında dünya birincisi olduğunu açıkladı.

Zengin daha da zenginleşiyor: BMW'nin lüks paketinde Türkiye dünya birincisi oldu
22 Kasım 2021 - 15:04
Türkiye'de milyonlarca vatandaş artan döviz kurları, fahiş fiyatlar ve peş peşe zamlara karşı düşük maaşla mücadele etmeye çalışırken, kriz her geçen gün derinleşiyor. Ancak zengin daha da zenginleşmeye devam ediyor.

Kur artışı ve yüksek vergiler nedeniyle lüks araç pazarında da birçok modelin fiyatı son iki yılda yüzde 400’e yakın artmasına rağmen Türkiye, yüksek donanımlı BMW satışlarında 44 ülke arasında birinci oldu.

Dünya'dan Aysel Yücel'e konuşan Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik,  "Müşterilerimiz fiyat artışına rağmen en donanımlı araçları istiyor. Donanımı düşük araç yerine daha donanımlı araç getiriyoruz. Yüksek donanımlı BMW satışlarında Türkiye, 44 ülke arasında birinci” dedi.

Tiftik şu ifadeleri kullandı:
"BMW iX ve iX3’in Alaçatı’da düzenlenen tanıtımında soruları yanıtlayan Tiftik, yeni modelin yoğun ilgi gördüğünü belirterek, 100 bin kapora veren 185 kişinin ön sipariş verdiğini, yıl sonuna kadar 300 adet iX satışı hedeflediklerini söyledi. Tiftik, “Çip krizi olmasaydı, 500 adet satabilirdik” dedi. Modelin lansmanında 1.8 milyon lira olarak açıklanan fiyat, dün itibariyle 1.9 milyon liraya ulaştı.

"GELECEK YIL OTOMOBİL SATIŞLARI 750 BİNE ULAŞABİLİR" 
Tiftik, binek otomobil pazarına yönelik de değerlendirmelerde bulundu. Biriken talebin gelecek yıl satışları hızlandıracağına dikkat çeken Tiftik “Bu yıl çip krizi ve tedarik sıkıntıları olmasaydı yıl toplamında 700-720 bin adetlik binek otomobil satışı olabilirdi. 2022 yılında ise eğer çip krizi beklenmedik bir şekilde büyümezse biriken talebin devreye girmesine bağlı olarak satışların artacağını düşünüyoruz. Gelecek yıl binek otomobil satışları 750 bin adede ulaşabilir. Filo kiralama şirketleri de kriz yüzünden çok araç boşalttı. Toplam araç parkı 350 binlerden 240 bin adetlere düştü. Biriken taleple pazar en az 600 bin adetlere ulaşır” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum